Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

GYÓGYNÖVÉNYEK SPECIÁLIS ÉTRENDEKBEN ÉS DIÉTÁKBAN

GYÓGYNÖVÉNYEK SPECIÁLIS ÉTRENDEKBEN ÉS DIÉTÁKBAN

Ahogy a gyógynövények hatása is sokféle, úgy egy-egy diéta, vagy étrend is más elvek szerint van felépítve és más egészségügyi célok elérésére irányul. Bár vannak olyan gyógynövények, amik egészségtámogató hatása nem specifikus, így gyakorlatilag univerzálisan szinte bármikor, bárkinek fogyaszthatóak, a gyógynövények többsége kifejezetten speciális, jól meghatározott egészségtámogató hatással rendelkezik, így a speciális diétákat eredményesen kiegészítheti. Cikkünkben most ezen második esetet járjuk körbe és ajánlunk is néhány gyógynövényt ami a tapasztalatok és a kutatások alapján támogatja a speciális étrendek és diéták egészségügyi céljait.

 

A LEGGYAKORIBB DIÉTA, A FOGYÓKÚRA

Ha egy „egyszerű” fogyókúráról van szó, fő célunk az anyagcsere fokozása és a normál testsúly fenntartása, esetleg szervezetünk zsírbontásának egészséges működése. Sok gyógynövény van, ami bár nem végzi el helyettünk a feladat nehezebb részét (hogy a túlzott energiabevitelt csökkentsük, vagy helyettesítsük egészségesebb alternatívákkal), de mégis támogatni tudja fogyókúránk sikerét. A maté, a kamilla, a mezei katáng, a vörös szőlő, a bodzavirág, a madárkeserűfű mind-mind ilyenek.
Rövidtávú eredménnyel, de sikeresen használhatóak a fogyókúrákban a vizelethajtó gyógynövények: ilyenek például a nyírfalevél, az aranyvessző herba, a pitypang (gyermekláncfű) vagy a csalán levél. A vizelethajtó gyógynövények használatával - testsúlyunktól és egészségi állapotunktól függően – akár 1-4 liter víztől is megszabadulhatunk, azonban csak a kúra első napjaiban. Amiért mégis jók: a kezdeti sikerélmény és a jobb közérzet jó kezdőlökés a diéta folytatásához.
 A „zsírégető” gyógynövényekről korábban már itt írtunk.

 

maté

A maté csökkenti az éhségérzetet, hozzájárul az egészséges testsúly eléréséhez és megtartásához, valamint segíti a zsírok lebomlását.

 

EMÉSZTÉSI PROBLÉMÁKHOZ KÖTŐDŐ SPECIÁLIS ÉTRENDEK

A hazai lakosság körében leggyakoribb emésztést, emésztőszervrendszert érintő megbetegedések közé tartozik a gyomorfekély, a refluxbetegség, az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyulladásos bélbetegségek (fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség) és a divertikulitisz. A tünetek súlyosságától függően sok esetben a gyógyszeres terápia az első lépés, de enyhébb esetekben az étrendhez kötődő, életmódbeli változtatásokkal és gyógynövények fogyasztásával tünetmentesen élhetik életüket az érintettek.

Ha valamilyen emésztőszervi gyulladás (akut vagy krónikus gyomorhurut, gyomorfekély, IBD) miatt gyulladáscsökkentő étrendet követünk, jó szolgálatot tehetnek a nyálkaanyagokat (mályvalevél, a len, az orvosi ziliz), a gyulladáscsökkentő hatású polifenolokat, flavonoidokat és komplex hatóanyagokat tartalmazó gyógynövények, mint az édesgyökér, a máriatövis, a kurkuma, a gyömbér, az áfonya levél, vagy a búzafű. A kutatások alapján a búzafű koncentrált tápanyagai felszívódási zavarok esetén, például cöliákiában, is hasznosak lehetnek táplálék-kiegészítőként.

A reflux esetén a gyulladt, irritált nyelőcsőnek, toroknak, garatnak védelmet nyújtanak a nyálkatartalmú, valamint a száj és a torok nyálkahártyája gyulladásaiban már bizonyított gyógynövények: a len, a görögszéna, az útifű maghéj, a körömvirág, a kamilla, a bodzavirág, a lándzsás útifű, az orvosi zsálya, az orvosi ziliz, az erdei mályva, vagy a népi gyógyászatban savcsökkentőként használt fehér akác.

 

borsosmenta

A kutatások alapján a borsosmenta IBS kezelésben játszott szerepe igazolt görcsoldó hatásának is köszönhető.

 

Ha IBS, vagy egyéb panasz (pl. kontaminált vékonybél-szindróma) miatt FODMAP diétát tartunk, segítségünkre lehetnek olyan görcsoldó, szélhajtó hatású gyógynövények és fűszernövények, mint a borsosmenta, a cickafark, a fahéj, a citromfű, a kamilla vagy az édeskömény. Amit viszont kerülni érdemes, mert erősíthetik a betegek tüneteit, azok azok a gyógynövények, amik inulint (pitypang-, bojtorján- és katánggyökér), vagy egyéb prebiotikus hatású anyagokat tartalmaznak. Nem kell alapból kizárnunk ezeket a gyógynövényeket, vagy fűszereket étrendünkből, mert egyéni érzékenységtől függően akár fogyaszthatóak is lehetnek.

A divertikulitiszhez kötődő ajánlott étrendben az emészthető rostok fogyasztása játszik főszerepet. A gyógynövények ilyenkor is segíthetnek: a lenmag és az útifű maghéj éppen ilyen, vízoldható rostokban gazdag. A kutatások szerint akut divertikulitisz kiújulásának megakadályozásában a bojtorján fogyasztása is segíthet.

 

útifű maghéj

Kedvező vízoldható rostjai révén a az útifű maghéj fogyasztása valamennyi speciális diétában és egészségügyi cél mellett javasolt.

 

A METABOLIKUS SZINDRÓMÁHOZ KÖTHETŐ KRÓNIKUS BETEGSÉGEK ÉTRENDJEI

A metabolikus szindróma egy komplex egészségi állapot, amire az anyagcsere-rendellenességek együttes jelenléte jellemző. Magában foglalja az elhízást, az inzulinrezisztenciát, a magas vérnyomást, a magas trigliceridszintet. Legtöbbször kéz a kézben jár olyan krónikus betegségekkel, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, koleszterinszint, a degeneratív idegrendszeri betegségek, vagy a zsírmáj. Köztudott ezeknek a betegségeknek az életmóddal, étkezéssel való összefüggése. Szerencsére a speciális diéta mellé, speciálisan választhatók azt támogató gyógynövények is, és diétánk eredményességét megsokszorozhatjuk velük.

 

vörös szőlő

A vörös szőlő mag és héj hozzájárul a bőr egészséges megjelenéséhez, valamint a narancsbőr csökkentéséhez, segíti az egészséges testsúly elérését és a normál vérnyomást is támogatja.

 

 

görögszéna

A görögszéna speciális diétákban is bevethető, ha az egészséges vércukorszint, koleszterinszint támogatása a cél, vagy a reflux kiegészítő gyógynövényes kezelése.

 

DIVATOS ÉTRENDEK 

A diéták egy része a pár évente változó divatirányzatokra ül fel és azokat követi, gondoljunk csak a paleo, ketogén diétákra, a 90-es években hódító Atkins diétára, a ma népszerű vegetáriánus és vegán étrendekre. A legtöbb divatosnak mondott étrendbe jól beilleszthetőek a gyógynövények. Amennyiben úgy érezzük, hogy az általunk választott diéta támogatja egészségügyi céljainkat, akkor annak lakossági megítélése nem kell, hogy befolyásoljon minket. Amit viszont minden esetben fontos figyelembe vennünk, főleg ha valamilyen krónikus betegségben küzdünk, hogy egy szigorú, restriktív diétának vannak-e kockázatai egészségi állapotunk szempontjából

Amiről még nem esett szó: az allergiák és a táplálékérzékenységek kérdése. A gyógynövények alkalmazásának nincsenek korlátai a legtöbb gyakori táplálékallergia és -érzékenység esetén. Természetesen gyógy- és fűszernövényekre is kialakulhat érzékenység, ilyenkor adott növény fogyasztását már kis mennyiségben kerülni kell. Az érzékenység gyakran jelentkezik több közeli rokon fajra, pl. a kamillával szembeni érzékenység esetén más fészkesvirágzatú növények is érzékenységi tüneteket okozhatnak.

Végezetül: bármilyen étrendet is követünk, ne feledkezzünk meg róla, hogy étkezésünkön kívül az életmódunk többi eleme – a rendszeres mozgás, az elegendő, pihentető alvás- is rendben kell, hogy legyen, ha hosszú távú egészségügyi céljainkat el akarjuk érni. Legyen az egy fittebb külső, vagy egészségebben működő szervezet.

 

dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés