Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Újévi életmódváltás: hogyan segíthetnek a gyógynövények?

Újévi életmódváltás: hogyan segíthetnek a gyógynövények?

Az újévben sokan határozzák el, hogy változtatnak életmódjukon és megpróbálnak egészségesebben élni. Ilyenkor nemcsak az étkezés és a testmozgás kap kiemelt szerepet, hanem minden olyan új szokás, amely a tartós sikerhez vezethet, könnyen beépíthető a mindennapokba és segíthet elérni egészségünkkel kapcsolatos céljainkat. Cikkünkben kilenc gyakran vágyott egészségügyi célon keresztül mutatjuk be, hogyan járulhatnak hozzá a gyógynövények a szervezet általános támogatásához és az életmódváltáshoz.

 

Jobb alvás

A pihentető alváshoz célszerű kialakítani egy nyugodt, alvást segítő esti rutint: a képernyők korai kikapcsolása, valamint néhány perces relaxációs gyakorlat segítheti az elcsendesedést. 
Közel ezer éve alkalmazott, sokoldalú gyógynövény a levendula, amelynek illóolaja gazdag linaloolban és linalil-acetátban. Ezekről a vegyületekről úgy tartják, hogy nyugtató, lazító hatást fejtenek ki, így hozzájárulhatnak az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez és a pihentetőbb alváshoz. A kamilla a legismertebb nyugtató hatású gyógynövények egyike, fő hatóanyagai a flavonoidok és az illóolajok (pl. kamazulén), amelyekről úgy vélik, hogy segítik a könnyebb elalvást és a minőségi pihenést. Teaként fogyasztva kellemes, enyhén édeskés ízével támogatja a relaxációt, hozzájárulva a stresszoldáshoz és a harmonikus hangulathoz.

 

levendula

A levendula idegrendszeri nyugtató hatása a bélrendszerben is érvényesül. A kutatások szerint segít ellazítani a bélfal simaizmait.

 

Könnyű emésztés

A rostokban gazdag ételek beillesztése az étrendbe és a megfelelő folyadékbevitel segítheti az emésztőrendszer normális, egészséges működését. A borsmentát gyakran alkalmazzák a gyomor és a belek komfortérzetének megőrzéséhez, valamint a kellemetlen teltségérzés enyhítésére. Emellett hűsítő hatása segítheti a szervezet általános felfrissülését is. Mindez illóolaja fő hatóanyagának köszönhető, a mentolnak. A fehér üröm a benne található keserűanyagoknak köszönheti emésztést támogató tulajdonságait. Hagyományosan az étvágy és az emésztőnedvek termelődésének serkentésére használják, így hozzájárulhat a megfelelő gyomorműködéshez. Antioxidáns hatású vegyületekben is gazdag. 

 

fehér üröm

A fehér üröm a legkeserűbb hazánkban is honos gyógynövény. A keserűanyagok reflexesen fokozzák az emésztőnedvek elválasztását, ezzel jótékonyan hatnak az emésztésre.

 

Egészséges szív és érrendszer

Mérsékelt intenzitású, rendszeres testmozgás (például napi fél óra séta) és több zöldség, illetve gyümölcs fogyasztása támogatja a szív- és érrendszer egészségét is. Csakúgy, mint a galagonya virágzó ágvégei, melyek magas flavonoidtartalmuk révén kedvezőek lehetnek a szív és az érrendszer általános egészsége szempontjából. A népi gyógyászatban régóta ismert gyógynövény, sokan fogyasztják enyhe nyugtató hatása miatt is. A fokhagyma kéntartalmú vegyületei, például az allicin, nemcsak a hagymagerezdek jellegzetes illatát adják, hanem a kutatások szerint hozzájárulhatnak a keringés egészségéhez is. A fokhagyma hagyományosan támogatja a szervezet védekezőrendszerét, emellett pedig a vér lipid- és koleszterinszintjének normál egyensúlyában is szerepet játszhat.

 

gyömbér

Számos egészségügyi célunkat támogatja egyszerre a gyömbér: a légutak, a szív és érrendszer, az immunrendszer, az emésztés és a vércukorszint egészségét is!

 

Könnyű légzés

A légzőrendszer támogatásához a megfelelő környezeti feltételek (tiszta, szellőztetett levegő), továbbá az esetleges allergének vagy irritáló anyagok minimalizálása is hozzátartozik. Akut és krónikus légúti problémák kiegészítő kezelésére bizonyos gyógynövények is remekül használhatóak. A lándzsás útifű kiemelkedő nyálkaanyag-tartalma miatt védőbevonatot képez a légutak nyálkahártyáján, így segíthetik a könnyebb légzést és a torokirritáció csillapítását. Bár bővelkedik kellemes aromájú bioaktív vegyületekben, a gyömbér a benne található gingerolnak és más bioaktív vegyületeinek köszönhetően támogatja a légzőrendszert, emellett az immunrendszer általános működését is támogathatja.

 

Mobilis ízületek

A kíméletes, ízületbarát mozgásformák mellett megfelelő vitaminpótlással, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényekkel is sokat tehetünk ízületeink egészségéért.
A kurkuma kurkumin nevű hatóanyaga antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén hozzájárulhat az ízületek rugalmasságának fenntartásához.
Az afrikai eredetű ördögcsáklya gumós gyökerét ízületi komfortérzet javítására alkalmazzák. Keserűanyagokban és speciális iridoid-glikozidokban gazdag, amelyekről úgy vélik, segíthetik a mozgásszervi rendszer működését és a mindennapi rugalmasságot.

 

medvehagyma

Szuperfinom por formájában illatanyagai is koncentráltabban feltáródnak a medvehagymának.

 

Egészséges koleszterinszint

Az egészséges koleszterinszint eléréséért mozgással, nagyobb aktivitással, egészségesebb táplálkozással, kevesebb idegeskedéssel is sokat tehetünk, de számos gyógynövény is segít. Az articsóka egyik fő hatóanyaga a cinarin, amely a máj és az epe egészségét támogathatja, így közvetetten segítheti a koleszterinszint normál tartományban való megőrzését. 
A medvehagyma a fokhagyma közeli rokona, erőteljes ízét szintén kéntartalmú vegyületei adják. A medvehagymában található bioaktív vegyületek (flavonoidok, szerves kénes anyagok) szerepet játszhatnak az optimális koleszterin-egyensúly megtartásában, ezzel is támogatva a szív- és érrendszer egészséges állapotát.

 

Egészséges vércukorszint

A vércukorszint normál szinten tartására javasolt csökkenteni a finomított cukrok és fehér liszt fogyasztását, helyettesítve őket teljes értékű gabonákkal, ami hozzájárulhat a kiegyensúlyozott vércukorszint fenntartásához. 
A fahéj polifenolos összetevői miatt gyakran kerül a kutatások fókuszába. A kutatások alapján úgy vélik, hogy hozzájárulhat a szénhidrát-anyagcsere szabályozásához, ezáltal segítve a vércukorszint egyensúlyát. Kevéssé ismert, de a vércukorszintre kedvező hatású gyógynövény a fűszerként is használt görögszéna. Magjai gazdagok rostokban- és más biológiailag aktív anyagokban is, emiatt többféle pozitív hatással bírhatnak, többek között elősegíthetik a vércukorszint szabályozott fenntartását is.

 

madárkeserűfű

A madárkeserűfű növeli a vizelet kiválasztását, teaként fogyasztva nyugtatja a légutakat, támogatja a torok egészségét.

 

Húgyutak egészsége

Az egészségesen működő kiválasztórendszer elérésére az optimális folyadékbevitel – különösen víz és gyógynövényes teák formájában – segítheti a húgyutak átmosását és a fertőzések kockázatát.
A csalánnak valamennyi része kedvező hatású a húgyutak egészségére nézve: nemcsak levele hanem gyökere is hasznos lehet: a hagyományos gyógyászatban húgyúti problémákra alkalmazzák, mivel úgy vélik, hogy vízhajtó és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Csakúgy, mint a madárkeserűfű, amely segítheti a húgyutak tisztán tartását és a megfelelő folyadék-háztartás fenntartását.

 

orvosi citromfű

Az orvosi citromfű rendszeres fogyasztása az idős korral együtt járó szellemi hanyatlás (nem specifikus demencia, Alzheimer-kór stb.) esetén is ajánlható a meghatározott terápia mellett, egészségtámogatás céljából.

 

Egészséges agy és idegrendszer

Az agy és az idegrendszer frissen tartásához fontos naponta időt szánni a mentális pihenésre és a stresszoldásra, ez hozzájárulhat a kognitív funkciók frissességéhez és a lelki egyensúly fenntartásához.
A ginkgo, vagy páfrányfenyő, levelének flavonoid- és terpenoidtartalma miatt ismert. A ginkgot tartalmazó készítmények a hagyományos és a modern fitoterápiában is népszerűek, mivel támogathatják a keringést és ezáltal a kognitív funkciók zavartalanabb működését. Amilyen népszerű gyógynövényként, annyira sokoldalúan alkalmazható az orvosi citromfű. Kiegyensúlyozó hatást gyakorolhat az idegrendszerre. Nyugtató tulajdonságai miatt teákban, kivonatokban is gyakran használják, segíti a stresszoldást és a lelki harmónia elérését, például fárasztó napok végén. Illóolajai és antioxidáns vegyületei miatt különösen kedvelt, gyakran kombinálják más nyugtató hatású gyógynövényekkel.

 

Hogy segíthetik még a gyógynövények az életmódváltást?

Nemcsak a konkrét egészségügyi célok elérését segíthetik, de általában véve is hasznos kiegészítői lehetnek az életmódváltásnak a gyógynövények. Fogyasztásuk támogathatja a szervezet energiaszintjét, az immunrendszer általános működését, valamint hozzájárulhatnak a stresszkezeléshez és a kiegyensúlyozott mentális állapot eléréséhez, ami életmódváltás során mind jól jön.


A macskagyökér - az egyik legnépszerűbb nyugtató hatású gyógynövény - hozzájárul a megfelelő alváshoz, amely nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott napirend eléréséhez és a megújult szokások fenntartásához. Az életmódváltás kihívásaihoz elegendő energia is kell, ennek biztosításában is rendelkezésünkre áll természetes segítség gyógynövényektől. Például a zöld tea katechinjei és koffeinje, amelyek segíthetnek megőrizni a lendületet, vagy a szibériai ginszeng eleuterozidjai általános élénkítő és vitalizáló hatásukkal.


A gyógynövények előnye az is, hogy a legtöbb gyógynövény többféle egészségügyi területen is pozitívan hathat. Így egy-egy gyógynövény rendszeres fogyasztásával több fronton is támogathatjuk a szervezetünket. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a gyógynövények nem helyettesítik a változatos étrendet, a rendszeres testmozgást és a szükséges szakorvosi kezeléseket.

 

 

Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés