2-es típusú cukorbetegség: visszafordítható?

2-es típusú cukorbetegség: visszafordítható?

A 2-es típusú cukorbetegség hosszú távú, krónikus állapot, amely leginkább felnőttkorban alakul ki, bár napjainkban egyre több gyereket is érinthet. Kialakulásában számos tényező játszhat szerepet, például a túlsúly és az elhízás. Bár a teljes gyógyítás nem lehetséges, célzott kezeléssel, következetes életmódváltással, illetve gyógynövények kiegészítő alkalmazásával a 2-es típusú cukorbetegség remisszióba kerülhet. Ez nem azt jelenti, hogy végleg elmúlik a cukorbetegség, hanem hogy a vércukorszintet tartósan sikerül a célértékek között tartani. A remisszió fenntartásához azonban folyamatos önellenőrzés és orvosi kontroll szükséges.

 

Hogyan érhető el a remisszió?

1. Testsúlycsökkentés

A 2-es típusú cukorbetegség remissziójának legfontosabb tényezője az, ha a túlsúllyal küzdő emberek fogyást érnek el. A fölösleges testzsír ugyanis rontja a szervezet inzulinfelhasználását, növeli az inzulinrezisztenciát, és így a vércukorszint is könnyebben megemelkedik. Ha valaki a testtömegindex (BMI) alapján túlsúlyos, és sikeresen leadja testsúlyának 7%-át, akkor gyakran csökken a vércukorértéke, kisebb lesz a szövődmény kialakulásának kockázata, és mérsékelhető a gyógyszerszükséglet (ha egyébként gyógyszert szed).

A legjobb, ha a testsúlycsökkentést minél hamarabb elkezdik a diagnózist követően, de néhány embernél akár 25 év elteltével is előfordult már remisszió, amikor következetesen változtattak az életmódjukon.

 

2. Rendszeres testmozgás

Az edzés jelentős mértékben hozzájárul a sikeres vércukorkontrollhoz, javítja a keringést, és segíthet a fogyásban. Az orvos vagy egy gyógytornász segítségével érdemes edzéstervet kidolgozni a következő szempontok figyelembevételével:

  • Lassú kezdés: Kis lépések, például több rövid séta naponta, majd fokozatosan növelhető a terhelés.
  • Tempós séta: Nem kell hozzá eszköz, és könnyen beilleszthető a hétköznapokba.
  • A vércukor szintjének ellenőrzése: Egyes sporttevékenységek váratlan vércukor-ingadozást okozhatnak, ezért fontos figyelni és magunknál tartani némi harapnivalót.
  • Amennyiben a testmozgással szeretnénk eredményt elérni, úgy hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású mozgást iktassunk be az életünkbe. Vegyük észre, hogy valójában milyen keveset kell tenni a cél érdekében. A heti 150 perc, csupán egy teljes hét 1,5%-át tesz ki.

 

egészséges ételek

Étkezésünk megreformálása nélkül valódi javulás nem képzelhető el, csupán állapotfenntartás.

 

3. Diéta és tápanyagbevitel

Az egészséges, tápanyagokban gazdag étrend kulcsfontosságú a 2-es típusú cukorbetegség hosszú távú kezelése szempontjából. Ez segít a vércukor stabilabban tartásában, a testsúlyszabályozásban, az általános fizikai erőnlét megőrzésében, valamint a hangulat és a mentális egészség szempontjából is jótékony lehet.

Orvos vagy dietetikus segíthet egyéni étrend kialakításában. Egy diabéteszbarát étrend általában:

  • megfelelő kalóriabevitelt javasol a testtömeg fenntartásához vagy mérsékléséhez,
  • egészséges zsírokat (például omega-3) is tartalmaz,
  • sok friss (vagy fagyasztott) zöldséget és gyümölcsöt kínál,
  • teljes kiőrlésű gabonákra épül,
  • sovány fehérjéket (szárnyasok, halfélék, alacsony zsírtartalmú tejtermék, hüvelyesek, szója) ajánl,
  • minimalizálja az alkoholt és a hozzáadott cukrot,
  • nem viszi túlzásba a zsír- és sóbevitelt sem.

Az is jellemző, hogy a dietetikus figyelembe veszi a szénhidrátok mennyiségét és minőségét, hogy elkerülhető legyen a vércukorszint hirtelen megugrása.

 

4. A gyógynövények szerepe

Ha valaki a modern orvosi terápián túl kiegészítő, természetes megoldásokat keres, bizonyos gyógynövények segíthetnek a vércukorszint mérséklésében vagy a keringés, anyagcsere, testsúly és étvágy kiegyensúlyozásában.

  • Fontos: Ezek a növények nem helyettesítik a gyógyszeres kezelést, eredményt csak akkor várhatunk tőlük, ha az életmódunk más területein is változtatunk!

Görögszéna

  • Segíthet a vércukorszint stabilizálásában azzal, hogy lassítja a szénhidrátok felszívódását.

 

Kasszia fahéj

  • Egyes kutatások szerint javíthatja az inzulinérzékenységet és a vércukorkontrollt. Fűszerként is használható (például zabpehelyre, teába szórva), de a nagy mennyiségű kasszia fahéj kumarint tartalmaz, ezért naponta legfeljebb 1-2 g-os dózisban ajánlott fogyasztani.

 

fahéj

A fahéj az egyik legrégebb óta használt fűszer- és gyógynövényünk, vércukorszintre gyakorolt kedvező élettani hatását számos klinikai vizsgálatban igazolták már.

 

Gyömbér

  • Régóta használják emésztést és anyagcserét serkentő hatása miatt. Egyes kutatások szerint támogatja a vércukorszint és az étvágy egyensúlyát, különösen ha a testsúlykontroll is cél.

 

Kurkuma

  • A kurkumin antioxidáns és enyhe gyulladáscsökkentő hatásairól ismert; ezek előnyösek lehetnek az inzulinrezisztenciával és a szív-érrendszeri kockázatokkal összefüggésben is.

 

Fokhagyma

  • Egy kutatásban a fokhagyma a metformin hatóanyagú gyógyszerrel kombinálva 70%-kal jobban csökkentette az éhgyomri vércukorszintet, mint a metformin önmagában.

 

Élelmi rostok

  • Az élelmi rostok mérsékelik a hirtelen vércukorszint ingadozást, ezzel hozzájárulnak a vércukorszint normál szinten tartásához is. A stabil vércukorszint csökkenti az édesség utáni vágyat és megakadályozza a hirtelen energiazuhanást, így segít a nassolás utáni vágy leküzdésében. Élelmi rostban gazdag gyógynövények a bojtorján, a pitypang, a mezei katáng, és az útifű maghéj is.

 

útifű maghéj

Nem csak a hirtelen vércukorszint ingadozásban segít: az útifű maghéj hozzájárul a normál koleszterin- és vérzsírszint fenntartásához, ezzel támogatja a szív és az érrendszer egészségének megőrzését is.

 

A cukorbetegség szövődményei

Kezelés nélkül vagy rossz beállítás esetén a 2-es típusú cukorbetegség kockázatos szövődményeket idézhet elő, ilyenek lehetnek például a szív- és érrendszeri károsodások, a veseproblémák, az idegkárosodás (neuropátia), a látászavarok (szemkárosodás) és a nehezebb sebgyógyulás.

 

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Az életmód szigorú betartásával és fogyással a vércukorszint hosszú időn át a célértékek között tartható, ezáltal a remisszió fenntartható. Orvosilag ez nem jelent „teljes gyógyulást”, mivel az alapvető genetikai és béta-sejtműködési problémák továbbra is fennmaradnak, így ha a beteg visszatér korábbi étrendjéhez, mozgásszegény életviteléhez, a vércukorszint újra megemelkedhet.

Fontos! Az 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható, és nem vihető remisszióba, hiszen ott az autoimmun folyamat elpusztította a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.

 

Összegzés

A 2-es típusú cukorbetegség olyan állapot, amelynél a vércukorértékek kórosan magassá válhatnak. Ezt az állapotot nem lehet teljesen eltüntetni, de remisszióba vihetjük, ha:

  • rendszeresen mozgunk,
  • egészségesen étkezünk,
  • mérsékeljük testsúlyunkat,
  • megfelelő módon és célzottan használunk gyógynövényeket,
  • és betartjuk az orvosi előírásokat.

A gyógynövények (például a görögszéna, a fahéj, a gyömbér, az ázsiai gázló stb.) ezen az úton kiegészítő szerepet játszhatnak. Fontos, hogy mindig jó minőségű gyógynövénytermékek közül válasszunk, hiszen csak ez biztosíthatja, hogy a hatóanyagok kifejthessék kedvező élettani hatásukat.

Mind a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése, mind a remissziója (vagy a lelassítása) egy személyre szabott, hosszú távú tervet igényel, amelynek része a helyes étrend, a folyamatos testmozgás, szükség esetén a gyógyszeres terápia, és adott esetben a megbízható gyógynövények kiegészítő felhasználása. Az egyéni eltérések miatt nem létezik mindenki számára egyformán működő recept, de a kitartás és az orvosi-egészségügyi tanácsok betartása sokat segít a vércukorszint célértéken tartásában, és a veszélyes szövődmények megelőzésében.

 

 

Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés

Menü
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.