Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Pajzsmirigy-alulműködés középkorú nőknél – hormonális háttér, gyógynövények és életmód

Pajzsmirigy-alulműködés középkorú nőknél – hormonális háttér, gyógynövények és életmód

A pajzsmirigy-alulműködés, más néven hipotireózis, gyakran észrevétlenül, alattomosan alakul ki – különösen a középkorú nőknél. A hormonrendszer egyensúlyának zavara lassan, de annál határozottabban hat a mindennapokra: fáradtság, hízás, lehangoltság, hidegérzékenység és más, gyakran „normális öregedésként” félreértelmezett tünetek formájában jelentkezhet. Mivel a nők jóval hajlamosabbak erre az állapotra – főként a 30–50 év közötti korosztályban –, fontos felismerni a tünetek mögött húzódó hormonális okokat. Cikkünkben áttekintjük a pajzsmirigy-alulműködés kialakulását, hormonális hátterét, valamint azt is, hogyan segíthetnek a gyógynövények és életmódbeli változtatások a mindennapi egyensúly visszanyerésében.

 

Mi történik, ha alulműködik a pajzsmirigy?

A pajzsmirigy-alulműködés azt jelenti, hogy a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Ezek a hormonok – főként a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) – alapvető szerepet játszanak az anyagcsere szabályozásában, a sejtek energiafelhasználásában és szinte az egész szervezet működésében (3)(4). Termelődésüket az agyalapi mirigy által kibocsátott pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) irányítja: ha a pajzsmirigyhormonok szintje alacsony, az agyalapi mirigy több TSH-t bocsát ki, ami fokozza a T4 és T3 termelődését – amennyiben a pajzsmirigy képes rá (3). Pajzsmirigy-alulműködésben azonban a TSH szintje kórosan magas, a T4 és T3 hormonok szintje pedig alacsony, mert a pajzsmirigy tartósan nem tud eleget termelni. Ennek következtében az anyagcsere lelassul, és számos szervrendszer működése csökken.


 

Miért alakul ki és miért gyakori különösen a nők körében?

A pajzsmirigy-alulműködésnek világszerte két fő oka van: az egyik a súlyos jódhiány, ami a pajzsmirigyhormonok alapanyagának hiányát okozza, a másik pedig egy autoimmun betegség, a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás, amelyben a szervezet saját immunrendszere támadja meg a pajzsmirigyet (2). Fejlett, jóddal jól ellátott országokban – így Magyarországon is – a Hashimoto-kór a leggyakoribb kiváltó ok, míg világszerte még mindig a jódhiány vezet számos esethez (2). A Hashimoto-betegség gyakran középkorú nőknél jelentkezik, és a nők körében általában sokkal gyakoribb a pajzsmirigy-alulműködés. Egy nagyszabású felmérés szerint a nők akár 5-8-szor hajlamosabbak rá, és a 30-50 éves korosztályban különösen magas a kockázat (1). Hazai adatokhoz hasonlóan az amerikai lakosság kb. 5%-ának van valamilyen fokú pajzsmirigy-alulműködése, de 50 év felett, illetve nők esetében a gyakoriság ennél jóval nagyobb (1). A hormonális egyensúly felborulása lassan, fokozatosan alakul ki: sokan eleinte nem is veszik észre, mert a tünetek alattomosan jelennek meg.

 

Milyen tünetekkel jár a pajzsmirigy-alulműködés?

A pajzsmirigyhormonok hiánya miatt lelassul az anyagcsere, ami számos kellemetlen panaszt okozhat. A tünetek gyakran általánosak és nem specifikusak: a leggyakoribb az állandó fáradtság és kimerültség, a hidegintolerancia (a beteg állandóan fázik), valamint a székrekedés (4). Emellett jellegzetes panasz a magyarázat nélküli hízás vagy testsúlygyarapodás, a száraz, durva bőr, a hajhullás, a lassú szívverés és nőknél gyakran a menstruációs zavarok (4). Sok középkorú nő a menopauza közeledtével is tapasztal hasonló tüneteket, ezért fontos kiemelni, hogy a pajzsmirigy-alulműködés is állhat a háttérben. Az érintettek gyakran lehangoltnak, feledékenynek érzik magukat, és nehezen birkóznak meg a mindennapi teendőkkel – nem véletlen, hogy a hipotireózis komolyan ronthatja az életminőséget, ha kezeletlen marad (4).

A jó hír az, hogy a pajzsmirigy-alulműködés egyszerű vérvizsgálattal kimutatható (a magas TSH és alacsony fT4 szint alapján) (4), és hormonpótló gyógyszerrel  hatékonyan kezelhető. A legtöbb beteg számára a napi hormonpótlás biztonságos és helyreállítja a hormonális egyensúlyt (4). Ugyanakkor előfordul, hogy a laborértékek rendezése után is megmarad néhány kellemetlen panasz – ilyenkor kerülhet szóba az életmód és a természetes kiegészítők szerepe a tünetek enyhítésében.

 

Gyógynövények kiegészítő kezelésként: orvosi zsálya, ashwagandha és gyömbér


 

pajzsmirigy-komplex

Gyulladáscsökkentő, adaptogén és hormonális hatású gyógynövények fogyasztása serkentheti étrend-kiegészítőként a pajzsmirigy működését

Fontos előre bocsátani, hogy a gyógynövények alkalmazása csak kiegészítő jelleggel történhet pajzsmirigy-alulműködésben. Ezek nem helyettesítik a szakorvos által javasolt hormonpótló terápiát, viszont hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez és a jobb közérzethez. Az alábbiakban három olyan gyógynövényt mutatunk be – az orvosi zsályát, az ashwagandhát és a gyömbért –, amelyekről tudományos vizsgálatok is kimutatták, hogy bizonyos jótékony hatással lehetnek hipotireózisban. Ezek a hatások főleg gyulladáscsökkentő, adaptogén (stresszhez való alkalmazkodást segítő), illetve hormonszabályozó mechanizmusokkal magyarázhatók.


 

salvia-officinalis

Az orvosi zsálya enyhítheti a gyulladásos folyamatokat, ezért érdemes pajzsmirgy-alulműködés esetén fogyasztani


Orvosi zsálya

Az orvosi zsálya egy közismert gyógynövény és fűszer, melyet évszázadok óta használnak gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő szerként. Modern kutatások is igazolták, hogy a zsálya leveleiben található fenolos vegyületek és antioxidánsok erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bírnak (5). Egy állatkísérletben a zsályakivonat növelte a pajzsmirigyhormonok (T3 és T4) szintjét a hipotireózisos állatokban, ami arra utal, hogy stimulálhatja a pajzsmirigy működését (5). Emellett kimutatták, hogy a zsálya csökkenti a gyulladásos jelátviteli molekulák (pl. TNF-α, NF-κB) szintjét és véd a sejtkárosodástól oxidatív stressz esetén (5). Mit jelent mindez a pajzsmirigy-alulműködéssel élők számára? Azt, hogy az orvosi zsálya enyhítheti a gyulladásos folyamatokat, amelyek például a Hashimoto-kórban a pajzsmirigyet károsítják. Ezzel potenciálisan hozzájárulhat a mirigy jobb működéséhez vagy legalábbis a gyulladás csökkentéséhez. Az orvosi zsálya a mindennapi rutin részeként segíthet a gyulladás csökkentésében és a közérzet javításában – különösen más gyulladáscsökkentő életmódtényezőkkel együtt alkalmazva.


 

Ashwagandha

Az ashwagandha, vagy más néven indiai ginzeng egy ősi ájurvédikus gyógynövény, amely az utóbbi években világszerte nagy figyelmet kapott stresszcsökkentő és adaptogén hatásai miatt. Ez különösen érdekes a pajzsmirigy-alulműködésnél, ahol a stressz és a hormonális tengely felborulása gyakran összefügg. Egy randomizált, placebo-kontrollált klinikai vizsgálat kifejezetten szubklinikus hipotireózisban (enyhe, kezdeti pajzsmirigy-alulműködésben) szenvedő betegek körében tesztelte az ashwagandha gyökér kivonatot (6). A résztvevők 8 héten át napi 600 mg ashwagandhát kaptak, és az eredmények ígéretesek voltak: az ashwagandha-csoportban szignifikánsan csökkent a TSH szint, ugyanakkor emelkedett a T3 és T4 hormonok szintje, szemben a placebót kapó csoporttal (6). Magyarán, az ashwagandha normalizálta a pajzsmirigy-hormon értékeket a kezdetben alulműködő betegekben. A kutatók szerint ez azt jelzi, hogy az ashwagandha támogathatja a pajzsmirigy hormontermelését vagy a hormonok hasznosulását a szervezetben (6). Fontos megjegyezni, hogy bár ezek az eredmények biztatóak, az ashwagandha sem csodaszer: inkább egy támogató terápia, ami a stresszhormonok (pl. kortizol) csökkentésén és az immunrendszer modulálásán keresztül segíthet. További előnye, hogy általában jól tolerálható; a fenti vizsgálatban is csak enyhe mellékhatásokat jelentettek (néhány résztvevőnél emésztési zavar). Középkorú nők esetében, akik gyakran magas stresszterhelésnek vannak kitéve munka, család vagy a változókor miatt, az ashwagandha különösen hasznos lehet a stresszoldásban és a vitalitás javításában (6).

 

zingiber-officinale

A gyömbérben található bioaktív vegyületek csökkentik a gyulladást a szervezetben

Gyömbér

A gyömbér nem csak konyhai fűszer, hanem régóta alkalmazott gyógyhatású növény is, mely erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. A hipotireózis számos tünete – fáradtság, agyi “köd”, ízületi fájdalmak – összefüggésben állhat krónikus gyulladással és oxidatív stresszel. A gyömbérben található bioaktív vegyületek (mint a gingerolok) csökkentik a gyulladásos citokinek szintjét és gátolják a gyulladásos útvonalakat a szervezetben (7). Érdekes módon egy 2022-ben publikált klinikai vizsgálat kifejezetten azt vizsgálta, hogy a gyömbér-kiegészítés javít-e a pajzsmirigy-alulműködés tüneteiben olyan betegeknél, akiknél a hormonpótló kezelés ellenére is maradtak panaszaik (7). Ebben a placebo-kontrollált vizsgálatban 60, jól beállított (normál TSH-szintű) hipotireózisos beteg vett részt; az egyik csoport napi 2×500 mg gyömbérport kapott, a másik placebót, 1 hónapon át (7). Az eredmények szerint a gyömbért szedő csoport tagjai jelentős javulást tapasztaltak az olyan tartós tünetek terén, mint a súlygyarapodás, hidegérzékenység, székrekedés, száraz bőr, feledékenység és koncentrálási nehézség, összehasonlítva a placebóval (7). Ezen túl a gyömbérrel kiegészített csoportban enyhe testsúlycsökkenést és a derékkörfogat mérséklődését is megfigyelték, valamint kedvezőbb lett több anyagcsere-paraméter (vércukor, koleszterin) (7). Érdekes, hogy a TSH hormon szintje is csökkent valamelyest a gyömbér hatására, bár a pajzsmirigyhormon-szintek érdemben nem változtak (7). Mindez arra utal, hogy a gyömbér hozzájárulhat a tünetek enyhítéséhez és javíthatja az életminőséget hipotireózisban, főleg azáltal, hogy csökkenti a gyulladást és támogatja az anyagcserét. Természetesen egyetlen hónapnyi kezelés eredményeiről van szó; a tartós hatás és optimális dózis további kutatást igényel. Ugyanakkor a gyömbér beillesztése az étrendbe (friss reszelt gyömbér tea vagy fűszer formájában, illetve kapszulázott étrend-kiegészítőként) egyszerű és biztonságos lépés lehet.

 

Ne becsüljük alá az életmód szerepét se!

A pajzsmirigy egészségéhez nem csak a gyógyszerek és a gyógynövények járulnak hozzá, hanem a mindennapi életmód is óriási szerepet játszik. Pajzsmirigy-alulműködés esetén bizonyos életmódbeli tényezők (alvás, stressz, táplálkozás, mozgás) tudatos javításával támogathatja a kezelés hatékonyságát és enyhítheti a tüneteit. Íme néhány kulcsfontosságú tanács:

  • Pihentető, elegendő alvás: Törekedjen napi 7-8 óra minőségi alvásra. A krónikus alváshiány megzavarhatja az hormonális rendszer egyensúlyát; kutatások szerint a tartósan rossz alvásminőségű vagy alváshiányos embereknél gyakoribb a pajzsmirigy-alulműködés előfordulása (8). Az alvás során regenerálódik a szervezet, és normalizálódik a hormonrendszer működése. Ha nehezen alszik el vagy gyakran felébred, érdemes kialakítani egy lefekvés előtti rutint (pl. lefekvés előtti relaxáció, elektronikus eszközök mellőzése) és megteremteni a nyugodt alvási környezetet. Az alvás javításával nem csak energikusabbnak érzi majd magát, de a pajzsmirigye is optimálisabb ritmusban dolgozhat. A nyugodt alvását gyógynövényekkel is támogathatja, így például valeriána vagy levendula alkalmazásával a lefekvés előtt fél órával.

 

withania-somnifera

Adaptogén, azaz segíti a szervezetet alkalmazkodni a stresszhez, kiegyensúlyozó hatást gyakorol a hormonrendszerre az ashwagandha

  • Stresszkezelés és lelki egyensúly: A krónikus stressz károsan befolyásolja az immunrendszert és a hormonális tengelyt. Hosszú távú stresszhatás alatt a szervezetben megemelkedik a kortizolszint, ami negatívan hathat a pajzsmirigy működésére és akár súlyosbíthatja az autoimmun folyamatokat (9). Éppen ezért a stresszcsökkentő technikák napi szintű bevezetése nagyon fontos. Jó hatású lehet például a jóga, meditáció, légzőgyakorlatok vagy a mindfulness, de akár egy kellemes séta a természetben is rengeteget segít. A gyógynövények ezen a téren is bizonyítottak már: az orvosi citromfű, a golgotavirág vagy a komló is hasznos kiegészítő lehet. Egy klinikai vizsgálatban egy 8 hetes stresszkezelő programon átesett Hashimoto-betegek csökkenő pajzsmirigyellenes antitest szinteket és javuló életminőséget mutattak, szemben a kontrollcsoporttal (9). Ez azt sugallja, hogy a lelki egyensúly támogatása konkrét biológiai hatással is bírhat a pajzsmirigy autoimmun gyulladására. Ne feledje: megengedőnek lenni önmagával, pihenőt tartani a napi rohanásban nem luxus, hanem a gyógyulás része!

  • Kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrend: A megfelelő étrend alapvető a hormonrendszer támogatásában. Különösen fontos a jód és a szelén bevitele, mivel ezek a nyomelemek nélkülözhetetlenek a pajzsmirigyhormonok termeléséhez és működéséhez (10). Jódot jódozott sóval, tengeri halakkal, algával vihetünk be, míg szelént például diófélék (brazil dió), teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek tartalmaznak. Kutatások szerint a túl kevés szelén hozzájárulhat a pajzsmirigy autoimmun gyulladásának romlásához, és szelénpótlással bizonyos esetekben csökkenteni lehetett a pajzsmirigyellenes antitestek szintjét Hashimoto-kórban (10). Ugyanígy, a nagyon magas jódfogyasztás viszont (pl. túlzott jódozott só vagy bizonyos tengeri algakészítmények) paradox módon fokozhatja az autoimmun gyulladást – ezért fontos a mértékletesség és az orvosi ajánlás betartása jódpótlás esetén (10). Általánosságban elmondható, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt, sovány fehérjét, omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket fogyasszon, és kerülje a szélsőséges diétákat. A tápanyagokban gazdag étrend segíti a testsúly kontrollját is, ami gyakran kihívás hipotireózisban.

  • Rendszeres testmozgás: A fizikai aktivitás az egyik legjobb eszköz az anyagcsere felpörgetésére és a hangulat javítására. Pajzsmirigy-alulműködéssel küzdők gyakran érzik úgy, hogy nincs energiájuk a mozgáshoz, de akár napi 20-30 perc kíméletes torna, séta vagy úszás is rengeteget javíthat a közérzeten. A kutatások azt mutatják, hogy a közepes intenzitású aerob edzés és az enyhe súlyzós edzés biztonságos hipotireózisban is, és javítja a fizikai erőnlétet, az állóképességet, valamint a mentális egészséget (11). Egy metaanalízis szerint a rendszeresen edző hipotireózisos betegek életminősége jelentősen jobb, kevesebb depressziós tünetet és fáradtságot mutatnak, mint a mozgásszegény életmódot folytatók (11). Bár az edzés önmagában nem váltja ki a hormonpótlást és a pajzsmirigyhormon-szinteket közvetlenül nem normalizálja, segít a testsúlykontrollban, javítja a szív- és érrendszeri mutatókat csökkenti a koleszterinszintet és növeli a mindennapi energiaszintet. Fontos, hogy mindenki a saját tempójában kezdje – eleinte már a napi séta is siker –, majd fokozatosan építse fel az aktivitást. Hallgasson a testére: a cél a rendszeresség, nem a túlterhelés.

A pajzsmirigy-alulműködés egy hosszú távú állapot, amely megtanít odafigyelni a test jelzéseire. Legyen türelmes önmagához! Az orvosi kezelés, a gyógynövények alkalmazása és az egészséges életmód együttesen olyan biztonságos kombinációt alkotnak, amellyel a pajzsmirigy-alulműködés jól kontrollálható, és segítenek az energiaszint és az életkedv visszanyerésében.

 

Papp János
fitoterapeuta

 

Hivatkozások

  1. Hollowell JG et al.Serum TSH, T4, and thyroid antibodies in the United States population (1988–1994): National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III)
    https://academic.oup.com/jcem/article/87/2/489/2846852

  2. Taylor PN et al.Global epidemiology of hyperthyroidism and hypothyroidism
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4985167/

  3. Feldt-Rasmussen U et al.The hypothalamus-pituitary-thyroid (HPT) axis and its role in physiology and pathophysiology
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0026049516300023

  4. Taylor PN et al.Hypothyroidism (Lancet review)
    https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)30703-1/fulltext

  5. Kolac UK et al.The Anti-Inflammatory and Antioxidant Effects of Salvia officinalis on LPS-Induced Inflammation in Rats
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169119306114

  6. Sharma AK et al.Efficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29252072/

  7. Ashraf H et al.Efficacy of Ginger Supplementation in Relieving Persistent Hypothyroid Symptoms: A Pilot Randomized Controlled Trial
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34967915/

  8. Ding Y et al.Relationship between sleep abnormalities and hypothyroidism: results from the NHANES 2007–2012 survey
    https://www.nature.com/articles/s41598-017-02238-2

  9. Markomanolaki ZS et al.Stress Management in Women with Hashimoto’s Thyroiditis: A Randomized Controlled Trial
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32485752/

  10. Hu S, Rayman MP – Multiple Nutritional Factors and the Risk of Hashimoto’s Thyroiditis
    https://academic.oup.com/advances/article/8/1/6/4555149

  11. Duñabeitia I et al.Effect of physical exercise in people with hypothyroidism: systematic review and meta-analysis
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31270127/

 

Keresés