Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Gyógynövények gyomor- és bélműtétek utáni felépülés támogatására

Gyógynövények gyomor- és bélműtétek utáni felépülés támogatására

A nagyobb gyomor- vagy bélműtétek után az emésztőrendszer működése jelentősen megváltozik és legyengül. A műtétet követően időt kell hagyni a beleknek és a gyomornak a regenerációra – szakértők szerint akár hónapokig is tarthat, míg az emésztés alkalmazkodik az új helyzethez. (1) Az operáció során a belek manipulálása és a szöveti trauma gyulladásos választ válthat ki, ami emésztési zavarokat okozhat. (2) Gyakori például a műtét utáni fokozott gázképződés, puffadás, hányinger vagy hasmenés étkezések után – ez annak jele, hogy a gyomor és bélrendszer még nem regenerálódott megfelelően. Ilyenkor a kíméletes étrendi átmenet betartásán kívül, a megfelelő gyógynövények – ha fokozatosan és ésszerűen vezetjük be őket – sokat segíthetnek a felépülésben.

 

Cikkünkben bemutatunk néhány olyan gyógynövényt, amelyek magas poliszacharid-tartalmuk révén antioxidáns és immunmoduláló hatással rendelkeznek, továbbá nyugtatják és védik az emésztőrendszer nyálkahártyáját. Ezek a növények – például a kamilla, körömvirág, erdei mályva, lándzsás útifű és orvosi zilíz – régóta ismertek gyulladáscsökkentő, nyugtató tulajdonságaikról. Fontos kiemelni, hogy minden más új táplálékhoz hasonlóan, amit visszavezetünk, eleinte az ajánlottnál kisebb mennyiségben fogyasszuk a gyógynövényeket is, és figyeljük meg, hogyan reagál rájuk a szervezet. Mindig egyeztessünk orvosunkkal is, mielőtt új gyógynövényes kezelést vezetünk be a műtét utáni időszakban, hiszen a gyógynövények csak a felépülés kiegészítő támogatására javasolhatóak.


 

kamilla

Egy klinikai vizsgálat eredményei szerint a kamilla alkalmazásával gyorsult a bélműködés helyreállása műtét után (​5)

Kamilla

A kamilla az egyik leggyakrabban használt gyógynövény gyomorbántalmakra, nem véletlenül. Gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású vegyületeket tartalmaz (pl. apigenin, bizabolol), amelyek segítenek ellazítani az emésztőrendszer simaizmait és csökkentik a hasi görcsöket, puffadást. Kutatások szerint a kamilla gátolja a gyulladáskeltő prosztaglandinok felszabadulását, ezáltal lazítja a bél simaizmait és enyhíti a felfúvódást (4). Hatóanyagai védik a gyomor-bél nyálkahártyát és segíthetnek megelőzni a műtét utáni irritációt. Érdemes eleinte gyenge kamillateát kortyolgatni – ez nem csak a gyomrot nyugtatja, de az idegrendszert is ellazítja, ami hozzájárulhat a felépüléshez. A kamilla emellett enyhe fertőtlenítő hatású is, ami segíthet megelőzni a fertőzéseket az érzékeny emésztőrendszerben.

 

calendula-officinalisa-koromvirag

A körömvirág segítheti a gyomor- és bélnyálkahártya apró sérüléseinek gyógyulását

Körömvirág

A körömvirág szép aranysárga virága révén nem csak a kert dísze, hanem kiváló regeneráló és gyulladáscsökkentő gyógynövény is. Belsőleg, tea formájában alkalmazva segítheti a műtéten átesett emésztőrendszer regenerációját. A körömvirágban található poliszacharidok támogatják a bélben az immunrendszer egyensúlyát, segítik a szervezet védekezését a fertőzésekkel szemben, miközben mérséklik a krónikus gyulladásokat (​6). A körömvirág virágzatának kivonataiban antioxidáns és gyulladásgátló vegyületek (flavonoidok, triterpének) is találhatók, amelyek gátolják a gyulladásos citokinek (pl. IL-6, TNF-α) képződését (7). A körömvirág segítheti a gyomor- és bélnyálkahártya apró sérüléseinek gyógyulását. Enyhe összehúzó (adsztringens) hatása is van, ami azt jelenti, hogy segít “összehúzni” a szöveteket – ez erősítheti a bélfal védőgátját, csökkentve a műtét utáni szivárgó bél kockázatát​ (8). Egyúttal a körömvirág serkenti az emésztőnedvek termelődését is, ami javíthatja az emésztést (9). 

 

Erdei mályva

A mályvafélék virágainak és leveleinek hatóanyagai kiválóan bevonják és védik a nyálkahártyákat. Műtét után ez különösen előnyös: az erdei mályva levélből készült tea finom filmréteget képezhet a gyomor és a belek belső falán, megóvva azokat a savaktól és irritáló anyagoktól, így csökkenti az irritációt és elősegíti a gyógyulást (​10). Poliszacharidjai nem csupán mechanikai védelmet nyújtanak, hanem antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással is bírnak. Állatkísérletekben kimutatták, hogy a mályvában található poliszacharidok segítenek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat a bélben, például enyhíthetik a vastagbélgyulladás tüneteit is (​11). Hagyományosan a mályvát a “lágyító” tulajdonságáért is becsülik – régen toroköblítőnek, köhögésre, gyomorégésre alkalmazták, pont nyugtató nyálkaanyagai miatt, de feltételezett immunmoduláló hatását is leírták: támogatja a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezését. Az erdei mályva tehát egyszerre enyhíti a műtét utáni nyálkahártya-gyulladást és támogatja a gyógyulási folyamatot. Mivel igen enyhe, gyengéd hatású, jellemzően jól tolerálható – azért persze itt is figyeljük a szervezet reakcióit, és fokozatosan növeljük az adagot.

 

plantago-lanceolata

A lándzsás útifűben található aukubin antimikrobiális hatása révén segíthet megelőzni a fertőzéseket vagy a kóros bélflóra-túlszaporodást

Lándzsás útifű

A lándzsás útifű levelét gyakran használják légúti nyálkahártya problémákra, de az emésztőrendszerre is jótékony hatással van. Az útifűlevelek nyálkaanyagai - hasonlóan a mályváéhoz - védőbevonatot képeznek a gyomor és a belek felszínén. Emellett cserzőanyagok és más gyulladáscsökkentő komponensek is találhatók benne. Klinikai vizsgálatok és állatkísérletek igazolják, hogy az útifű gasztroprotektív, azaz gyomorvédő hatású: poliszacharid-frakciója védte a gyomornyálkahártyát és még a gyomorsavtermelést is mérsékelte, miközben fokozta a nyálkahártya természetes védekezését a károsító tényezőkkel szemben (​13). Egy kísérletben útifűkivonattal kezelt állatoknál kevesebb gyomorsav és emésztőnedv termelődött, illetve ellenállóbbá vált a gyomorfal a stressz okozta fekélyképződéssel szemben​ (14).

A lándzsás útifű leveleinek enyhe összehúzó hatása is van (hasonlóan a körömvirághoz), ami segíthet a hasmenés megfékezésében: csökkenti a túlzott bélmozgást és segít “összehúzni” a bélfalat (15). Épp ezért híg széklet esetén is bevethető, ami hasznos lehet, ha a műtét után ilyesmi lépne fel. Az immunrendszerre is kedvező hatással lehet, néhány vizsgálatban kimutatták, hogy az útifű poliszacharidjai serkentik a hasznos bélbaktériumok szaporodását és aktivitását, így prebiotikus hatással is bírhatnak (​16, 17).

 

Orvosi zilíz

Az orvosi ziliz, vagy fehérmályva az egyik leggazdagabb nyálkaanyag-forrás a gyógynövények között. Gyökerét és levelét évszázadok óta alkalmazzák gyomor- és toroknyálkahártya-irritáció enyhítésére. Műtét után a ziliz talán a leghatásosabb növényi bevonószer: magas poliszacharid-tartalmú nyálkája szó szerint bevonja a nyelőcső, gyomor és belek falát, így csökkenti a irritációt és elősegíti a sérült szövetek regenerációját (18). Az orvosi ziliz poliszacharidjai emellett immunmoduláló hatással is bírnak – kutatások szerint képesek módosítani és erősíteni a nyálkahártyák immunválaszát, fokozva a kórokozók elleni védelmet, de mérsékelve a túlzott gyulladásos reakciókat​. Az orvosi zilizben található flavonoidok és egyéb antioxidánsok tovább támogatják a gyógyulást azáltal, hogy semlegesítik a szabad gyököket és csökkentik a szöveti oxidatív stresszt.

 

Összefoglaló és felhasználási tippek

A fenti gyógynövények mind hasznos szövetségesei lehetnek a műtét utáni lábadozásnak, de kulcsfontosságú a megfelelő alkalmazás. Íme néhány tipp a biztonságos fogyasztásukhoz:

  • Fokozatosság: Kezdjünk kisebb mennyiségekkel, és egyszerre mindig csak egyféle új gyógynövényt próbáljunk ki. Figyeljük, okoz-e bármilyen diszkomfortot. Ha nem, lassan növelhetjük a napi adagot az ajánlott mennyiségig. Ez összhangban van azzal, hogy az emésztőrendszernek akár hónapokra van szüksége a normál működés visszanyeréséhez.

  • Hallgassunk a testünkre: Ha egy bizonyos gyógynövény fogyasztása után fokozott puffadást, görcsöt vagy bármi rosszabbodást tapasztalunk, tartsunk szünetet. Lehet, hogy az adott növény még túl erős a szervezet számára a műtét után. Ilyenkor térjünk vissza az alap diétához, majd próbálkozhatunk kisebb adaggal vagy másik gyógynövénnyel.

  • Keverékek alkalmazása: A felsorolt gyógynövények hasonló jellegűek, így akár össze is keverhetők – például a kamilla és mályva keveréke egyszerre csökkenti a görcsöket és védi a nyálkahártyát. Fontos: gyógynövénykeverékek esetén is kövessük a fokozatosságot!

  • Mikor fogyasszuk? Már éhgyomorra, közvetlenül ébredés után érdemes alkalmazni valamelyik gyógynövényt, mert ilyenkor a gyomor még üres így a hatóanyagok bevonhatják a nyálkahártyát a reggeli előtt. Étkezések után jelentkező panaszok (pl. hasi feszülés, hasmenés) esetén a mályva- vagy a kamilla segíthet megnyugtatni a gyomrot. Lefekvés előtt a kamilla enyhe nyugtató hatása miatt is jó választás lehet a pihentető alváshoz.

  • Orvosi konzultáció: Bár a felsorolt gyógynövények általában biztonságosak, fontos egyeztetni az orvossal vagy dietetikussal is.

Végül, de nem utolsósorban: türelem és kitartás: A gyógyulás folyamata mindig egyéni ütemben zajlik. A gyógynövények gyengéd, természetes módon támogatják a szervezetet – nem drasztikus hatású “gyógyszerek”, hanem a regeneráció támogatói. A megfelelő étrenddel, elegendő pihenéssel és orvosi utasítások betartásával együtt alkalmazva a kamilla, körömvirág, mályva, útifű és ziliz hozzájárulhatnak a mielőbbi felépüléshez és hogy ismét minden rendben legyen odabent!

Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés