Gyógynövények a gyomorfekély természetes kiegészítő kezelésére

A gyomorfekély igen kellemetlen és gyakran fájdalmas állapot, melyet legtöbbször a gyomor nyálkahártyáján kialakuló seb jellemez. Kialakulását leggyakrabban a Helicobacter pylori fertőzés, valamint különféle savtúltengéses állapotok, stressz és helytelen táplálkozás segítheti elő. A kezelésben elsődleges fontosságúak az orvos által felírt gyógyszerek (például savcsökkentők, nyálkahártyavédők, antibiotikumok), valamint az életmód- és étrendi változtatások (alkoholfogyasztás mérséklése, dohányzás elhagyása, gyomorkímélő diéta). A gyógynövények gyomorfekély esetén jól kiegészíthetik a gyógyszeres terápiát, hiszen akadnak olyan növények, amelyek elősegíthetik a nyálkahártya regenerációját, védelmét és a savas emésztőnedvek kiegyensúlyozását.
Négy gyógynövény, amelyet ajánlunk
1. Igazi édesgyökér
Az édesgyökér az egyik legismertebb nyálkahártyavédő hatású növény. Összetevői – főképp a glicirrizin és glicirretinsav – támogathatják a gyomornyálkahártya ellenálló képességét, emellett elősegítheti a gyomor nyálkahártyájának regenerációját.
Az orvosi ziliz gyökér és levél magas poliszacharid tartalma révén védi a gyomor nyálkahártyáját
2. Orvosi zilíz gyökér és levél
Az orvosi zilízben található nyálkaanyagok filmréteget képezhetnek a gyomor falán, ezáltal fizikai védelmet nyújtva a savas közeggel szemben. A zilíz emellett elősegíti a regenerációt, támogatva a sérült nyálkahártya megújulási folyamatait.
3. Görögszéna mag
A görögszéna magját sokan emésztéstámogató és nyálkahártya-kímélő tulajdonságai miatt fogyasztják. A benne lévő nyálkaanyagok és egyéb összetevők nyugtatólag hatnak a gyomorra, miközben elősegíthetik a nyálkahártya épségének fenntartását.
4. Fehér akác virág
Az akácvirág antioxidáns hatású flavonoidjai és poliszacharidjai összetett élettani hatással rendelkeznek. Bevonják a nyelőcső, a gyomor és bél nyálkahártyáját, ezáltal védőréteget képeznek rajtuk. Hatását a népi tapasztalatok is alátámasztják.
Érdemes lehet egyszerre több gyógynövényt is fogyasztani?
Az eddig említett négy gyógynövény akár együtt is alkalmazható, hatásukat így komplex módon tudják kifejteni. Ha valaki szívesen alkalmazna többféle gyomorkímélő gyógynövényt egyszerre, házi keverékkészítés nélkül, annak érdemes lehet kipróbálni a Gyomor egészsége kapszulát. Ez a készítmény együtt tartalmazza az igazi édesgyökér, a görögszéna mag, a fehér akác virág és az orvosi zilíz levél és gyökér kombinációját. A négy gyomor egészségét támogató gyógynövény egymás hatását szinergikusan erősítheti, ezzel támogatva a gyomornyálkahártya egészségének megőrzését.
Három gyógynövény, amit jobb elkerülni
1. Fokhagyma
A fokhagymát sokan tartják kiváló egészségvédőnek (például a szív és érrendszer szempontjából), ugyanakkor erőteljesen irritálhatja a gyomornyálkahártyát. Gyomorfekély fennállásakor ez akár erősítheti is a tüneteket, főleg érzékenyebb egyéneknél.
2. Zöld tea
A zöld tea antioxidáns hatásai rendkívül hasznosak lehetnek számos területen, de a benne lévő koffein és egyes polifenolok gyomorsavfokozó hatással bírhatnak. Különösen nagyobb mennyiség fogyasztása esetén fokozhatja a savtúltengést, ezáltal ronthatja a fekélyes panaszokat.
Energizáló és adatopgén, de fokozhatja a savtermelést a szibériai ginszeng fogyasztása
3. Szibériai ginszeng
Ez a növény erőteljes serkentő, energizáló hatásával a stresszcsökkentésben és teljesítményfokozásban ugyan szerepet kaphat, de gyomorfekély során a fokozott anyagcsere és esetleges savtermelés-növekedés megterhelheti a már gyulladt, irritált nyálkahártyát.
Összefoglalás
A gyomorfekély súlyosabb esetekben sürgős orvosi figyelmet igényel, a kezelés pedig rendszerint gyógyszerekre (savcsökkentők, nyálkahártyavédők) és gyomorkímélő életmódra épül. Mindezek kiegészítéseként jó választás lehet néhány gyógynövény – például az igazi édesgyökér, az orvosi zilíz, a görögszéna mag és a fehér akác virág –, mivel ezek védik a gyomor nyálkahártyáját, valamint segíthetik a regenerációt. A gyógynövények fogyasztása kapcsán fontos, hogy mindig minőségi, ellenőrzött alapanyagokra támaszkodjunk, hiszen a hatóanyag-tartalom és a tisztaság nagyban meghatározza, valóban tudjuk-e velük támogatni egészségmegőrzésünket.
Tipp a felhasználáshoz:
Amennyiben valamely növénynél kifejezetten előnyös a meleg ital formájában történő fogyasztás. Kapszulázott szuperfinom porral gyorsan és egyszerűen készíthetünk „teát”: egyszerűen széthúzzuk a kapszulát, és a porát meleg (de nem lobogva forró) vízbe keverve már fogyaszthatjuk is a hatóanyagokban gazdag, kímélő italt. Ez a módszer megbízható adagolást, könnyű használatot és nagyobb hatóanyag-felszabadulást tesz lehetővé, mint a hagyományos szálas teák egy része.
A gyógynövények alkalmazása gyomorfekély fennállása esetén kizárólag kiegészítő jelleget jelenthet: a gyomorfekély kezelésében továbbra is az orvosi diagnózisra, a gyógyszeres terápiára és a helyes étrendre helyeződik a hangsúly. Aki szeretné fitoterápiával is megtámogatni a gyógyulást, mindig egyeztessen orvosával vagy gyógyszerészével, különösen akkor, ha más készítményeket vagy gyógyszereket is szed. A megfelelő, jó minőségű gyógynövényekkel érzékelhetően javítható a mindennapi komfortérzet, és támogatható a gyomornyálkahártya regenerációja a hosszabb kezelési folyamat során.
Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta