Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

10 legjobb gyógynövény az emésztésre

10 legjobb gyógynövény az emésztésre

Az ünnepi időszak legjobban várt pillanatai közé tartozik, amikor szeretteink körében elfogyasztjuk a finomabbnál finomabb karácsonyi és újévi fogásokat. A túlságosan bőséges lakomák azonban gyakran próbára teszik az emésztőrendszerünket. A nehéz, zsíros ételek, az édességek és a túlzott étkezés okozta puffadás, vagy diszkomfort sokak számára ismerős érzés lehet. Szerencsére számos gyógynövény áll rendelkezésünkre, ha gyógyszerek helyett természetes módon támogatnánk emésztésünket.

 

A SZERVEZET EGÉSZSÉGE AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉSSEL KEZDŐDIK

Az emésztés egészsége kulcsfontosságú a szervezetünk általános jóléte szempontjából, mind rövid, mind hosszú távon. Rövid távon az egészséges emésztés biztosítja, hogy a szervezet megkapja a szükséges tápanyagokat, miközben csökkenti a puffadás, a gyomorégés vagy más emésztési kellemetlenségek esélyét. Hosszú távon az egészséges emésztőrendszer hozzájárul a megfelelő anyagcseréhez, támogatja az immunrendszert és segít a krónikus problémák, például gyulladások vagy tápanyaghiány elkerülésében. Az emésztés gondozása tehát nemcsak az ünnepek alatt, hanem az év minden napján fontos.


A gyógynövények különféle hatóanyagaik révén eltérő módon segítik az emésztőrendszer működését. Egyes gyógynövények, például az articsóka, vagy a fehér üröm, serkenthetik az emésztőnedvek termelődését, elősegítve az étel lebontását és a tápanyagok felszívódását. Mások, mint a borsos menta, görcsoldó hatásukkal enyhíthetik a gyomor és a belek kellemetlenségeit, például a puffadást vagy a hasi görcsöket. Vannak, amelyek segítenek a bélmozgás, gyomorürülés szabályozásában (orvosi zsálya, kis ezerjófű), míg mások (gyömbér, pitypang) az emésztőrendszer mikrobiomjának támogatásával járulnak hozzá az egészséges emésztéshez. 

 

EMÉSZTÉSBARÁT GYÓGYNÖVÉNYEK: 10 TERMÉSZETES SEGÍTSÉG

1. Borsmenta

A borsmenta az emésztés támogatásában kiemelkedő szerepet játszik, segíthet enyhíteni a kellemetlen teltségérzetet, funkcionális emésztési panaszokat. Serkenti az emésztőnedvek termelését, elősegítve a táplálék gyorsabb lebontását. Az emésztőrendszeri hatásához hozzájárul a menta hatóanyagainak igazolt görcsoldó hatása. A borsos mentában lévő anyagok hatására csökken a vékonybél perisztaltikus (lassú hullámzó) mozgásának intenzitása. A kutatások alapján a borsos menta eredményesen alkalmazható hasi diszkomfort érzet esetén is. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a kényelmes emésztéshez és a bélflóra egészségéhez is.

 

articsóka

Az articsókában levő cinarin a kávésavszármazékok közé tartozik, májvédő hatása is van.

 

2. Articsóka

Az articsókalevélben található cinarin segít a zsírok hatékony lebontásában, serkenti az epe termelését - az epefolyadéknak nagy szerepe van a méreganyagok semlegesítésében és a zsírok emésztésében - így támogatja az emésztési folyamatokat és a természetes koleszterin-anyagcserét. Méregtelenítő hatásával hozzájárul a máj működéséhez, rendszeres fogyasztása enyhítheti a puffadást, segítheti az étvágy szabályozását, és javíthatja a bélflóra egyensúlyát. Különösen ajánlott azoknak, akik puffadással küzdenek, nem megfelelően emésztik meg a tápanyagokat, vagy méregteleníteni szeretnének. 

 

3. Gyömbér

A gyömbér gyökér azáltal támogatja az emésztést, hogy serkenti a gyomorban és belekben zajló emésztési folyamatokat. Aromás és csípős tartalomanyagai fokozzák az emésztőnedvek elválasztását és segítik az elfogyasztott ételben található tápanyagok felszívódását. Segít enyhíteni a hányingert, elősegíti a jobb étvágyat és a megfelelő bélmozgást, miközben csökkenti a teltségérzetet. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a gyomor védelméhez, így kifejezetten hasznos lehet az emésztőrendszeri zavarok enyhítésére.

 

kis ezerjófű

A kis ezerjófűnek virágzó leveles hajtását használjuk. Egészségtámogatásra 4 hétig szedhető szünet nélkül.

 

4. Kis ezerjófű

A kis ezerjófű keserűanyagai révén javítja az étvágyat, elősegíti az emésztési folyamatokat, támogatja a máj és epe működését, hozzájárulva a méregtelenítéshez és a tápanyagok jobb felszívódásához. A keserűanyagok hatására nagyobb mennyiségben termelődnek az emésztőnedvek, ezáltal javulhat a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése, így nem jelentkezik az étkezés után rossz közérzet. A jobb emésztés hatására növekszik a szervezet tápanyagokkal való ellátása. Rendszeres fogyasztása kifejezetten hasznos lehet a megfelelő emésztési funkciók fenntartásában.

 

5. Orvosi pemetefű

Az orvosi pemetefű emésztésjavító, puffadáscsökkentő hatása keserűanyag-tartalmával függ össze. Támogatja az emésztőnedvek kiválasztását, így enyhítve a teltségérzetet és segítve a gyomor- és bélműködést: a jobb emésztés hatására kevesebb gáz képződik a bélrendszerben, csökken a teltségérzet, amely jobb közérzetet biztosít az étkezés után. Az étkezés utáni jó közérzet elérését segíti a pemetefű bélrendszeri görcsoldó hatása is. Antioxidáns hatásával és gyulladáscsökkentő tulajdonságaival hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez, miközben serkenti az étvágyat.

 

orvosi zsálya

 Az orvosi zsálya egészségtámogatásra folyamatosan szedhető, ugyanakkor várandós és szoptató anyáknak, valamint 12 éven aluliaknak fogyasztása nem ajánlott!

 

6. Orvosi zsálya

Az orvosi zsálya antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén hozzájárulhat az emésztőrendszer egészségéhez, a bélflóra működéséhez. Illóolajban és keserűanyagokban gazdag, ezért támogatja az epehólyag és a máj működését, így javítja az emésztési folyamatokat. Antibakteriális hatásával gátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását. Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően védi a sejteket az oxidatív stressztől.

 

7. Pitypang

A pitypang fogyasztása az emésztés egészségének támogatásában fontos szerepet játszik, mivel segíti a májműködést, elősegíti az epe termelődését, és támogatja a bélflóra működését. A kutatók igazolták, hogy növeli az epefolyadék termelését, ami nélkülözhetetlen az emésztőrendszerbe jutó méreganyagok semlegesítésében és a zsíros ételek megemésztésében. Jótékony hatással van az étvágyra, segíti a szervezet salaktalanítását, miközben enyhíti a puffadást és a teltségérzetet. A pitypang gyökere nagy mennyiségben tartalmaz inulint, ami táplálékul szolgál a bélben lévő kedvező élettani hatású baktériumoknak. Rendszeres fogyasztása segíthet a bélmozgások szabályozásában, és hozzájárulhat a komfortos emésztéshez.

 

tarnicsgyoker

 A sárga tárnics magashegységekben él Európa több hegységében.

 

8. Tárnicsgyökér

A tárnicsgyökér emésztésjavító hatása évezredek óta ismert, de számos kutatást is végeztek ezen a területen vele. Fogyasztásának hatására megvastagszik a gyomor nyálkahártyája és nagyobb mennyiségben választódnak ki emésztést segítő anyagokat. Segíti a gyomor működését, támogathatja az emésztőenzimek termelődését, és javíthatja az étvágyat. Előnyös lehet a gyomorfunkciók erősítésében, valamint a puffadás és a bélrendszeri problémák enyhítésében, valamint a méregtelenítésben is. Ha a méreganyagok nem tudnak kiürülni a szervezetből, az rövid távon mentális és fizikai fáradtsághoz vezet. A tárnicsgyökér rendszeres fogyasztásával javul az emésztés, így növekszik a szervezet tápanyagokkal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal való ellátása, amely önmagában is vitalizáló hatású!

 

9. Fehér üröm

A fehér ürömben nagy mennyiségben találhatóak keserűanyagok és illóolaj komponensek. Ezek az anyagok javítják az epefolyadék elválasztását, fokozzák a vékonybél által termelt emésztőnedv kiválasztását is, aminek hatására javulhat az étvágy és az emésztési folyamatok. Támogatja a bélflóra egyensúlyát és segíti az epeműködést, amely kulcsfontosságú a megfelelő emésztéshez. Gyulladáscsökkentő hatása révén enyhítheti a puffadásos érzést és segíthet a bélgázok kezelésében.

 

orvosi kamilla

 A kamilla egyike a legbiztonságosabb gyógynövényeknek: már 6 hónapos kortól fogyasztható a javasolt napi adag negyedében.

 

10. Orvosi kamilla

Az orvosi kamilla több vizsgálatban is hatásosnak bizonyult emésztőrendszeri problémák enyhítésében. Nyugtató hatású, segíti az emésztést, lassítja a vékonybél perisztaltikus mozgását. Fogyasztása segíthet a gyomor irritációinak enyhítésében, illetve hozzájárul a bélflóra egyensúlyának megőrzéséhez, így javítva az emésztőrendszer egészségét.

 

Bár az ünnepek különösen megterhelhetik az emésztőrendszert, ne csak ilyenkor gondoskodjunk emésztésünk egészségéről gyógynövényekkel! A megfelelő táplálkozás és a gyógynövények fogyasztása egész évben hozzájárulhat az emésztés komfortjához, segítve a mindennapi jó közérzetet is.

 

 

Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés