Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Természetes megoldások szénanátha enyhítésére

Természetes megoldások szénanátha enyhítésére

A szénanátha (allergiás rhinitis) egyes adatok szerint a népesség 20%-át vagy még többet érint (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). A tavaszi-nyári pollenszezonban sokan szenvednek az állandó tüsszögéstől, orrfolyástól, orrdugulástól, szem- és torokviszketéstől, könnyezéstől és egyéb kínzó tünetektől. Ezeket a panaszokat a levegőben terjedő allergének, például a pollenek, poratkák vagy penészgombák váltják ki, amelyekre az immunrendszer hevesen reagál. A hagyományos kezelésben antihisztaminokat, orrspray-ket (pl. szteroidokat) és egyéb gyógyszereket alkalmaznak, ám ezeknek lehetnek kellemetlen mellékhatásaik (álmosság, fejfájás, orrszárazság stb.) (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Nem csoda így, hogy egyre többen fordulnak a természetes megoldások felé az allergia enyhítésében (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Cikkünkben négy ígéretes gyógynövényt mutatunk be tudományos források alapján, amelyek segíthetnek a szénanátha tüneteinek csökkentésében: a csalánlevél, a gyömbér, az igazi édesgyökér és a kurkuma. Alkalmazásuk kiegészítő jelleggel javasolt, mivel nem gyógyszerek, de sokat segíthetnek az immunrendszer működésének egészséges irányba terelésével.

 

Csalánlevél

A közönséges csalán a kertekben is gyakran előforduló, csípős szőrű gyomnövény, amelyet régóta használnak gyógynövényként is. Antihisztamin és gyulladáscsökkentő hatása miatt került az allergiás náthára ajánlott gyógynövények közé. Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a csalánlevél-kivonat gátolja az allergiás reakciók meghatározó lépéseit: például blokkolja a hisztamin receptorokat és meggátolja a hízósejtekből a gyulladáskeltő anyagok (pl. hisztamin, triptáz, prosztaglandinok) felszabadulását (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov). Ezzel a csalán egyfajta természetes antihisztaminként viselkedhet.

Klinikai kutatások is foglalkoztak a csalán hatékonyságával szénanáthában. Egy randomizált, placebo kontrollált vizsgálatban a csalánlevél-kivonatot szedő allergiás betegek orrnyálkahártyájának gyulladása objektíven csökkent: egy hónap kezelés után jelentősen kevesebb eozinofil sejtet (fehérvérsejtek egy típusa) találtak az orrkenetükben (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Egy másik előzetes humán kutatásban a csalánkapszulát szedők több mint fele (57%) hatásosnak ítélte a szert allergiás tünetei enyhítésére, sőt 48%-uk szerint hatékonyabb volt, mint a korábbi allergiagyógyszerei (mountsinai.org.) A szakértők ezt a csalán hisztamin-termelést csökkentő képességével magyarázzák, bár további vizsgálatok szükségesek az antihisztamin hatás megerősítésére. 

 

gyomber

A gyömbér aktív vegyületei – pl. a gingerolok és shogaolok – képesek gátolni a gyulladásos citokinek és enzimek működését, valamint védik a sejteket az oxidatív károsodástól

Gyömbér

A gyömbérgyökér közkedvelt fűszer és hagyományos orvosság, elsősorban emésztésjavító és hányinger-csillapító hatásáról ismert. Az utóbbi évek kutatásai rávilágítottak erőteljes gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságaira is, amelyek az allergiás folyamatokban hasznosak lehetnek (ncbi.nlm.nih.gov). Állatkísérletekben a gyömbér ígéretes anti-allergiás hatást mutatott: egy ovalbumin által kiváltott egér-szénanátha modellben a gyömbér hozzáadásával csökkent a tüsszögések és orrviszketések száma, kevesebb hízósejt (masztocita) halmozódott fel az orrnyálkahártyában, és alacsonyabb IgE szintet mértek a vérben (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), ami azt jelzi, hogy nincs aktív allergiás reakció a szervezetben. A gyömbér fő komponense, a 6-gingerol pedig módosította az immunválaszt: egyszerre csökkentette az allergiáért felelős Th2-sejtek aktivitását és a gyulladáskeltő citokinek (pl. IL-4, IL-5) termelődését, sőt még a Th1 (gyulladásos) citokineket is gátolt. Ez arra utal, hogy a gyömbér komplex módon, az immunrendszer egyensúlyának helyreállításával mérsékelheti az allergiás reakciókat.

Talán a legmeggyőzőbb bizonyíték egy humán klinikai vizsgálat, amelyben a gyömbérkivonat hatását hasonlították össze egy szokványos antihisztaminéval. Thaiföldön 80 szénanáthás beteg részvételével végeztek egy kettős-vak, kontrollált kísérletet, ahol az egyik csoport napi 500 mg gyömbérkivonatot, a másik csoport egy recept nélkül kapható allergiaellenes gyógyszert kapott (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Hat hét elteltével mindkét csoportban jelentősen csökkentek a tünetek (orrdugulás, tüsszögés, orrfolyás), és nem volt statisztikai különbség a gyömbér és az antihisztaminok hatékonysága között. Sőt, a gyömbért szedőknél objektív műszeres mérések szerint javult az orrjáratok levegőáramlása (nőtt az orrüreg térfogata), ami a gyógyszernél nem volt megfigyelhető. A betegek életminősége mindkét csoportban javult, de a gyömbér előnye az volt, hogy kevesebb mellékhatást okozott, a gyógyszert szedők közül többen panaszkodtak álmosságra, fáradtságra vagy székrekedésre, míg a gyömbér mellett ilyen mellékhatások alig jelentkeztek. A kutatók következtetése szerint a gyömbérkivonat ugyanolyan hatékony, mint a hagyományos antihisztamin, viszont jobban tolerálható, így természetes alternatívát jelenthet az allergiás nátha kezelésében (pmc.ncbi.nlm.nih.gov).

 

Igazi édesgyökér

Az édesgyökér nemcsak édességek ízesítője (gondoljunk a medvecukorra), hanem ősidők óta alkalmazott gyógyító növény. A kínai és ayurvédikus orvoslásban az édesgyökeret a „mindenhez hozzáadó” gyógynövénynek tartották, mivel fokozza más szerek hatását és önmagában is számos jótékony tulajdonsággal bír (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Fő hatóanyaga a glicirrizin, egy édes ízű vegyület, amely a szervezetben glicirretinsavvá alakulva fejti ki hatását. Gyulladáscsökkentő, antivirális és immunmoduláns aktivitását sok kutatás dokumentálta (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Az édesgyökér a légúti betegségekben is hasznos lehet: hagyományosan köhögéscsillapító, nyákoldó szerként ismert, de újabban az allergiás gyulladás csökkentésében betöltött szerepe került előtérbe.

A tudományos vizsgálatok szerint az édesgyökér kivonata csillapíthatja az allergiás reakciókat több mechanizmuson keresztül. Japánban például a glycyrrhizin hatóanyagot már 1948 óta használják injekció formájában allergiás gyulladások kezelésére (pmc.ncbi.nlm.nih.gov) In vitro (kémcsőben) kísérletekben kimutatták, hogy a glicirretinsav és a liquiritigenin – az édesgyökérben található flavonoidok – gátolják a hízósejtek degranulációját, vagyis megakadályozzák, hogy ezek az immunsejtek hisztamint és egyéb gyulladáskeltő anyagokat bocsássanak ki. Állatkísérletekben szintén biztató eredményeket kaptak: egerekben az édesgyökér hatóanyagai csökkentették az allergén (ovalbumin) hatására termelődő IgE antitestek szintjét, továbbá mérsékelték a Th2 típusú citokinek (pl. IL-4, IL-5) felszabadulását, miközben serkentették a védő hatású interferon (IFN) termelődést (pmc.ncbi.nlm.nih.gov) Ez azt jelenti, hogy az édesgyökér kiegyensúlyozza az immunrendszer válaszát: visszafogja az allergiás „túlműködést”, és támogatja a normál védekező mechanizmusokat. Mindezek alapján a szakértők úgy vélik, hogy az édesgyökér gyulladáscsökkentő és antiallergiás hatóanyagai (glicirrizin, glicirretinsav, liquiritin stb.) hozzájárulhatnak az olyan IgE-mediált allergiás betegségek enyhítéséhez, mint a szénanátha, az asztma vagy az ekcéma (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov).


 

curcuma-longa

A kurkuma szedése csökkenti a szénanátha tüneteit (tüsszögést, viszketést, orrdugulást) a kutatások jelenlegi állása alapján (webmd.com)

Kurkuma (Curcuma longa)

A kurkuma élénk sárga porát a curry fűszerkeverék fő összetevőjeként ismerjük, a tradicionális indiai és kínai orvoslás pedig számos betegségre alkalmazza évszázadok óta – beleértve a légúti allergiákat és asztmát is (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov). A kurkuma fő hatóanyaga a kurkumin, amelynek erőteljes gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását rengeteg kutatás igazolta. Kevésbé közismert, hogy a kurkumin antiallergiás tulajdonságokkal is bír: képes gátolni a hízósejtek hisztamin kibocsátását, és módosítani az immunrendszer működését az allergiás reakció csillapítása érdekében (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov). A vizsgálatok arra utalnak, hogy a kurkuma hatóanyaga egyszerre több ponton avatkozik be: csökkenti a gyulladáskeltő mediátorok felszabadulását, és elősegíti a szabályozó, nyugtató citokinek (pl. IL-10) termelését (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov).

A kurkuma allergiaellenes hatását embereken is tesztelték. Egy klinikai vizsgálatban 241 krónikus szénanáthás beteg kapott két hónapon át vagy kurkumin tartalmú készítményt, vagy placebót (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov): Az eredmények rendkívül biztatóak voltak: a kurkumát szedő pácienseknél enyhültek az orrpanaszok (kevesebb tüsszögés, orrfolyás, viszketés) és javult az orrlégzés – objektív mérésekkel kimutatták, hogy csökkent az orrjáratok légellenállása. Ezzel párhuzamosan immunológiai változásokat is észleltek: a vérből izolált sejtek kevesebb IL-4-et és TNF-α-t termeltek (ezek az allergiát fenntartó citokinek), viszont nőtt egy gyulladáscsökkentő citokin, az IL-10 termelődése. Mindez arra utal, hogy a kurkumin nem csak tünetileg javít a beteg állapotán, de módosítja a gyulladásos immunválaszt is egy kedvezőbb irányba.

 

Az ígéretes négyes

A fenti négy gyógynövény – csalánlevél, gyömbér, édesgyökér és kurkuma – mind ígéretes lehetőséget kínál a szénanátha tüneteinek természetes enyhítésére. Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy mindegyik rendelkezik gyulladáscsökkentő, immunmoduláns vagy épp antihisztamin-szerű hatásokkal, amelyek révén csökkenthetik az orrnyálkahártya-duzzanatot, a váladékképződést, a viszketést és a tüsszögést. Megfelelően használva enyhíthetik a szénanátha tüneteit, javíthatják a közérzetet. Természetesen súlyos allergia esetén továbbra is szükség lehet orvosi kezelésre (allergológus által javasolt gyógyszerekre vagy allergén immunterápiára), de ezek a gyógynövények kiegészítő terápiaként értékes támogatást nyújthatnak.


Papp János
gyógynövény-alkalmazási szakmérnök, fitoterapeuta

Keresés