Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Gyógynövények szerepe az epekövek oldásában és méretének csökkentésében

Gyógynövények szerepe az epekövek oldásában és méretének csökkentésében

Az epekövek (cholelithiasis) az epehólyagban vagy epeutakban kialakuló, kemény, kőszerű lerakódások. Gyakori problémáról van szó: Európában és más fejlett országokban a lakosság akár 20%-át is érinti (mdpi.com). Epekő esetén a kezelés lehet pusztán diéta, odafigyelés és gyakori orvosi kontroll, gyógyszeres kőoldás, ritkábban kőzúzás, de leggyakrabban az epehólyag műtéti eltávolítására kerül sor, ha panaszokat okoz a kő. Felmerül azonban a kérdés: létezhet-e szelídebb, természetes megoldás az epekövek feloldására vagy méretük csökkentésére? Az alábbiakban áttekintjük, hogyan segíthetik egyes gyógynövények az epe működését, és mit mondanak a tudományos vizsgálatok hatásosságukról.

 

Epekő, epeiszap – Mi micsoda?

Az epekövek leggyakrabban a koleszterinből (koleszterinkövek) vagy a hemoglobin lebomlási termékéből, bilirubinból (pigmentkövek) alakulnak ki. Kialakulásukban szerepet játszik az epepangás (az epehólyag kiürülésének zavara) és az epe összetételének változása. Gyakran először úgynevezett epeiszap jelenik meg, ami mikroszkopikus kristályok, nyákfehérjék és kalcium-sók keveréke; ez az iszap tekinthető az epekövek „előszobájának” (mdpi.com). Ha az epehólyag tartalma pang, például hosszas böjt, terhesség vagy gyors fogyás során, az epeiszap besűrűsödhet és idővel valódi epekövekké állhat össze (mdpi.com). Az epekövek sok esetben tünetmentesek maradnak, de okozhatnak jellegzetes jobb bordaív alatti fájdalmat, epehólyag-gyulladást, sőt súlyos esetben hasnyálmirigy-gyulladást is (mdpi.com). Hagyományos kezelése a tünetes epeköveknek és az epehólyagnak a műtéti eltávolítása.


 

A gyógynövények szerepe az epe egészségének megőrzésében

Számos gyógynövényt hagyományosan epehajtóként vagy epevédőként tartanak számon. Ezek a növények fokozhatják az epe termelődését a májban (ún. koleretikus hatás), vagy serkenthetik az epehólyag összehúzódását és epeürülést (ún. kolagóg hatás). Az epe megfelelő áramlása azért fontos, mert segít a zsírok emésztésében és a zsírban oldódó vitaminok felszívódásában, az emésztőrendszer immunfolyamatainak szabályozásában, a méreganyagok semlegesítésében és az egészséges koleszerin-anyagcserében. Bizonyos természetes anyagokat – például a borsmentát, a koffeint (kávét), a zöld teát, az articsókát és a máriatövist – már vizsgálták az epekövesség kiegészítő kezelésében is (mdpi.com). Ezek közül néhányról humán vizsgálatok is kimutatták, hogy kedvezően befolyásolják az epe összetételét vagy áramlását.

Az epekövek kialakulásának egyik fő oka a koleszterinben túl telített epe, illetve az epepangás. Elméletileg ami csökkenti az epe koleszterin-tartalmát, növeli az epesavak arányát, vagy elősegíti az epehólyag gyakori kiürülését, az gátolhatja az új kövek képződését, sőt idővel a meglévő kisebb kövek oldódásához is hozzájárulhat. A modern fitoterápiás kutatások rávilágítottak, hogy bizonyos növények hatóanyagai ilyen irányban hatnak. Például a máriatövis flavonoid komplexe, a szilimarin, fokozza az epesavak kiválasztását a májsejtekből az epeutakba (a transzportfehérjék aktivitásának növelésével) (mdpi.com). Ennek eredményeként nő az epében a védő hatású epesavak aránya (mdpi.com). Az articsóka kivonata szintén erőteljes koleretikus hatású, amint azt egy klinikai vizsgálat kimutatta: a betegek nyombelébe juttatott articsóka-kivonat az epeürülést egy órán belül másfélszeresére növelte a placebóhoz képest (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov). Ugyanez a növény csökkentheti a máj koleszterinszintézisét is a HMG-CoA reduktáz enzim gátlásán keresztül, ami az epe kedvezőbb összetételéhez vezet. A borsmentaolajban található mentol és egyéb terpének pedig nemcsak hogy serkentik az epe kiválasztását, de javítják az epe oldékonyságát is: csökkentik az epe koleszterintartalmát, miközben növelik az epesavak és a lecitin arányát (restorativemedicine.org). Összességében elmondható, hogy a gyógynövények támogathatják az epehólyag működését, csökkenthetik az epe pangását és kedvezően alakíthatják az epe összetételét – mindez pedig hozzájárulhat az epekövek kialakulásának megelőzéséhez vagy a meglévő kövek méretének csökkentéséhez. Nézzünk meg néhány konkrét gyógynövényt és a hozzájuk kapcsolódó tudományos bizonyítékokat.


 

articsoka

Az articsóka javítja a zsíremésztést és csökkenti az epepangást, ami enyhítheti a diszpepsziás tüneteket, például puffadást, hányingert (webmd.com)

Articsóka

Az articsóka levelét és kivonatait évszázadok óta használják emésztésjavítóként és máj-epe védőként. Tudományos vizsgálatok is alátámasztják az articsóka epehajtó hatását: egy randomizált, placebo-kontrollált klinikai kísérletben az articsókalevél-kivonat közvetlenül a nyombélbe juttatva több mint 150%-kal növelte az epe áramlását egy órán belül, szemben a placebóval (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov). A vizsgálatban az epeürülés fokozódása 2 órán át jelentősen kitartott, miközben mellékhatásokat nem figyeltek meg. Ez a koleretikus hatás igazolja az articsóka hagyományos alkalmazását epepangás okozta emésztési zavarokban.

Egy kísérlet során articsóka-, máriatövis- és zöld tea kivonat keverékével kezeltek epeiszapos betegeket, és 3 hónap alatt a kezelt csoport 32,4%-ánál az epeiszap megszűnt, míg a kezeletlen kontrollcsoportban csak 8,7%-ban (mdpi.com). Ugyanebben a vizsgálatban a betegek harmadánál a pangó epeüledék mennyisége csökkent, és az epegörcsök gyakorisága is mérséklődött a gyógynövényes kezelés mellett. Mindez azt sugallja, hogy az articsóka (különösen más hasonló hatású kivonatokkal együtt) hozzájárulhat az epekövek kialakulásának megakadályozásához, illetve a meglévő apróbb kövek visszafejlődéséhez. Fontos azonban megjegyezni, hogy az articsóka erőteljes epehajtó hatása miatt óvatosan kell alkalmazni: amennyiben egy nagyobb epekő helyezkedik el az epehólyagban, annak hirtelen összehúzódása a követ mozgásba hozhatja, epegörcsöt okozva.

 

mariatovis

A máriatövis hatóanyagai (szilimarin komplex) közismerten antioxidáns, gyulladáscsökkentő és májsejt-regeneráló tulajdonságúak (mdpi.com).

Máriatövis

A máriatövis a népi gyógyászatban és a modern fitoterápiában is az egyik legismertebb májvédő gyógynövény. Flavonoidjainak kevésbé ismert, de annál fontosabb hatása, hogy fokozzák az epe termelődését és kiválasztását. A szilimarin fő komponense, a szilibinin, a májban található epesav-kiválasztó pumpák aktivitását növeli, így növeli az epesavak mennyiségét az epében (mdpi.com). Különösen a hepatoprotektív (májvédő) epesavak termelődését serkenti, mint amilyen az ursodeoxikólsav (mdpi.com). Ezen epesavak egyik tulajdonsága, hogy képesek feloldani a koleszterinből álló epeköveket, illetve megakadályozni azok növekedését. A máriatövis tehát indirekt módon, az epesav-összetétel javításán keresztül fejthet ki epekőellenes hatást.

Noha a máriatövist elsősorban a máj védelmére és méregtelenítésére használják, vannak olyan vizsgálatok, amelyek az epekövesség kapcsán is biztató eredményeket mutatnak. Az előbb említett kombinált klinikai vizsgálatban – ahol articsóka, máriatövis és zöld tea kivonatot adtak együtt – a kezelés nemcsak az epeiszap megszűnését segítette elő, hanem csökkentette a májenzim értékeket is, ami a máj és az epeutak állapotának javulását jelzi (mdpi.com). Egy korábbi, kisméretű tanulmányban pedig a szilibininről kimutatták, hogy javítja az epe lipidösszetételét: a kezelt személyek epéjében alacsonyabb lett a koleszterin és magasabb az epesavak aránya (mdpi.commdpi.com). Bár a máriatövis önmagában történő alkalmazásával kapcsolatban még nincs nagyszabású, kifejezetten epeköves betegeken végzett klinikai vizsgálat, a mechanizmusai és a meglévő bizonyítékok alapján valószínűsíthető, hogy hozzájárulhat a kövek képződésének gátlásához, és kiegészítő kezelésként hasznos lehet.


 

kurkuma

Az indiai konyha kedvelt fűszere nem csak gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, de az emésztőrendszerre – így az epehólyagra – gyakorolt hatása is jelentős

Kurkuma

A kurkuma, illetve fő hatóanyaga, a kurkumin, az utóbbi években a tudományos érdeklődés középpontjába került sokrétű egészségügyi hatásai miatt. A kurkuma serkenti az epehólyag összehúzódását, ezáltal elősegíti az epe kiürülését. Egy humán vizsgálat kimutatta, hogy már 20 mg kurkumin (tehát egy igen kis mennyiség) bevétele után fél-két órán belül az epehólyag térfogata fokozatosan közel egyharmadával csökkent, vagyis az epehólyag összehúzódott és kiürítette az epét (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov).

Ez a hatás azért lényeges epekövek esetén, mert a rendszeres epehólyag-kiürülés megakadályozza az epe pangását és a kristályok kicsapódását. Elméletileg a kurkuma alkalmazása kihajthatja a kisebb köveket vagy iszapot az epehólyagból, mielőtt azok nagyobb kövekké összeállnának. Sőt, állatkísérletek szerint a kurkumin még preventív hatású is lehet: egy egereken végzett vizsgálatban a kurkumin megakadályozta a magas zsírtartalmú étrend által indukált koleszterin epekövek kialakulását (pmc.ncbi.nlm.nih.gov). Ugyan humán vizsgálatokban közvetlenül az epekövek feloldására a kurkumát nem tesztelték széles körben, a fenti eredmények alapján ígéretes kiegészítő szernek tekinthető. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a kurkuma erős epehólyag-összehúzó hatása kétélű fegyver: ha nagyobb epekő van jelen, a hirtelen összehúzódás ezt a követ a epevezetékbe préselheti, ami heves görcsöt okozhat. Éppen ezért aktív epekövesség esetén óvatossággal kell alkalmazni.


 

borsmenta

A borsmenta általában a gyomor-bélrendszeri görcsök oldására ismert növény, de az epekövesség kapcsán is említést érdemel

Borsmenta

A borsmentaolaj fő komponense a mentol, emellett tartalmaz több terpént (menthon, cineol, pinén, borneol stb.). Ezek a vegyületek érdekes kettős hatással bírnak: egyrészt görcsoldók – ellazítják az epehólyag és az epeutak simaizmait, enyhítve így az epegörcsöt –, másrészt javítják az epe biokémiai összetételét. Egy több komponensű készítmény, amely ~32% mentolt és más monoterpéneket tartalmazott olívaolajban oldva klinikai vizsgálatokban bizonyította, hogy csökkenti az epe koleszterin-telítettségét és idővel képes feloldani a koleszterin epeköveket (restorativemedicine.org). Több tanulmányban is sikerrel alkalmazták nem műthető epeköves betegeknek alternatívaként, akár 2–4 éven át is biztonságosan szedhető módon. A készítmény hatásmechanizmusát vizsgálva megfigyelték, hogy a benne lévő terpének növelik az epesav és a lecitin arányát az epében a koleszterinhez képest, így a koleszterin nem tud kristályok formájában kicsapódni, a már meglévő kristályok pedig fokozatosan feloldódhatnak. Mivel a készítmény fő összetevője a borsmentaolajból származó mentol volt, feltételezhető, hogy a borsmenta bélen át felszívódó alkalmazása hasonló előnyökkel járhat.

 

A kiújulás ellen is érdemes alkalmazni őket

A tudományos eredmények alapján léteznek olyan gyógynövények, amelyek kedvezően hatnak az epe működésére, és ezzel hozzájárulhatnak az epekövek oldódásához vagy növekedésük gátlásához. Az articsóka, a máriatövis, a kurkuma, a borsmenta mind különböző mechanizmusokon keresztül támogatják az epeáramlást, csökkentik az epe koleszterintartalmát vagy fokozzák az epesavak mennyiségét, így csökkenthetik az epekőképződés kockázatát. A legtöbb bizonyíték szerint ezek a gyógynövények viszont csak hónapok alatt, fokozatosan fejtik ki hatásukat, és főleg a kisebb kövek, epeiszap esetén eredményesek. A jelenlegi tudásunk ígéretes, de további, nagy mintaszámú humán kutatások szükségesek a gyógynövények epekő-oldó hatásának teljes bizonyításához. Kérjük ki orvos tanácsát, mielőtt gyógynövényekkel próbálnánk kezelni az epekövességet, különösen ha tüneteink vannak vagy más betegség miatt gyógyszereket szedünk. Sajnos a műtétet szükség esetén nem kerülhető el, a gyógynövények azonban hasznos segítőtársak lehetnek az epeköves betegek életminőségének javításában és a kiújulás megelőzésében, ha okosan és körültekintően alkalmazzuk őket.

 

 

dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés