Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Természetes támogatás köszvény esetén: javasolt és kerülendő gyógynövények

Természetes támogatás köszvény esetén: javasolt és kerülendő gyógynövények

A köszvény – orvosi nevén arthritis urica – azon ízületi gyulladások egyike, melyeket a szervezet magas húgysavszintje válthat ki. A felesleges húgysav kikristályosodik, és fájdalmas gyulladást okoz többnyire a nagy lábujj tövénél, de előfordulhat a térdben, a csuklóban vagy akár a könyök ízületeiben is. A fájdalmas rohamok hirtelen kezdődhetnek, gyakran éjszaka, és néhány naptól akár hetekig is eltarthatnak. Amennyiben nem történik megfelelő kezelés vagy életmódváltás (különös tekintettel a táplálkozásra), a köszvényes epizódok időről időre visszatérhetnek.

 

A köszvény terápiája

Maga a kezelés a tünetek enyhítésére, a gyulladás csökkentésére és a vér húgysavszintjének kordában tartására irányul. Ehhez az orvosi terápia (gyógyszerek, szakorvosi felügyelet) és a speciális, purinszegény étrend jelenti az alapot. A folyadékbevitel növelése is rendkívül hasznos, hiszen a vesék így hatékonyabban tudják kiválasztani a felesleges húgysavat. Emellett a hagyományos fitoterápia eszköztárából is válogathatunk: léteznek olyan gyógynövények, melyek kiegészítő módon támogathatják a köszvényre hajlamos szervezetet homeosztázisának fenntartását. Fontos azonban tudni, hogy nem minden növény előnyös ilyen helyzetben, némelyik akár ronthat is a beteg állapotán.

 

A köszvény terápiáját kiegészítő gyógynövények

1. Aranyvessző

Az aranyvesszőt régóta alkalmazzák különféle „tisztító” kúrákban, mivel vízhajtó hatású anyagokban gazdag.

 

aranyvessző

Az aranyvessző fokozott vizeletürítést kiváltó hatásáért elsősorban szaponintartalma és flavonoid hatóanyagai felelősek.

 

2. Csalánlevél

A csalánlevelet sokan a tavaszi méregtelenítő kúrákban szokták felhasználni, viszont köszvény esetén is előnyös lehet kiegészítő alkalmazása, mivel az aranyvesszőhöz hasonlóan fokozza a vizelet kiválasztását.

 

3. Fekete ribizli levél

A fekete ribizli nem csupán gyümölcse miatt keresett, hanem a levele is tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek gyulladásmérséklő és antioxidáns hatásúak lehetnek. A fekete ribizli levele támogatja az ízületek regenerációját, miközben a vizelethajtó tulajdonságokkal is rendelkezik.

 

4. Mezei zsurló

A mezei zsurló sajátossága, hogy szilíciumforrásként a kötőszövetek, így az ízületeket körbevevő erek egészségének fenntartásához is hozzájárulhat. Emellett vízhajtó hatásának köszönhetően a vesék munkáját is segíti.

 

5. Pitypang

A gyermekláncfű (pitypang) levelei és gyökere is ismert az emésztőrendszerre és a májra gyakorolt támogató hatásáról. Ez a köszvény során különösen előnyös lehet, hiszen a szervezet általános méregtelenítő mechanizmusai (beleértve a májműködést) hatékonyabban működnek. Emellett a pitypang is hozzájárulhat a vizeletkiválasztás mérsékelt fokozásához.

 

pitypang

 A pitypang vizelethajtó hatással rendelkezik, amelyért részben magas káliumtartalma, részben szeszkviterpén-lakton hatóanyagai felelősek.

 

6. Cseresznyeszár

Bár kevesebben gondolnak rá, a cseresznyeszár az egyik legismertebb vízhajtó gyógynövény a népi gyógyászatban. Főképp azoknak lehet előnyös, akiknél a vízhajtás fokozása célzottan segítheti a húgysavszint normalizálását.

 

Három gyógynövény, amelyet jobb elkerülni köszvény fennállásakor

1. Szibériai ginszeng

A szibériai ginszeng kiváló lehet a szervezet általános stimulálására és energizálására, ám köszvény esetén ez a túlzott serkentő hatás akár ronthat is a helyzeten. A gyulladásos folyamatoknak ugyanis pihenésre, terheléscsökkenésre van szükségük, miközben a ginszeng megemelkedett anyagcserét és időnként magasabb vérnyomást is hozhat magával.

 

zöld tea

Köszvény esetén óvatosan fogyasszuk a stimuláló, élénkítő és az immunrendszer fokozott működését támogató gyógynövényeket, mint a zöld teát, ginszengféléket, vagy az ashwagandhát.

 

2. Zöld tea

A zöld tea rengeteg antioxidánst tartalmaz, viszont a koffeintartalom és egyes, a szervezet folyadékegyensúlyát befolyásoló vegyületek problémát jelenthetnek. Köszvényes betegek esetében a zöld tea fogyasztása akár súlyosbíthatja is a rohamok gyakoriságát. Általánosságban kifejezett óvatosság javasolt: a túl nagy mennyiségű koffein nem mindig kedvez a gyulladt ízületeknek.

 

3. Ashwagandha

Az ashwagandhát gyakran használják stresszkezelő és immunrendszert támogató célokra, ugyanakkor hormonszabályozó és immunmoduláló hatásai miatt köszvény esetén ellenjavallott lehet. A gyulladásos folyamatokon keresztül ez a növény esetlegesen felboríthatja azt az egyensúlyt, amelyet más kezelés vagy étrend révén próbálunk fenntartani.

 

A minőségi gyógynövények szerepe

Nem elég csak kiválasztani a megfelelő növényeket, legalább ilyen fontos, hogy kiváló minőségű, ellenőrzött alapanyagokból készült termékeket fogyasszunk. A megbízható forrásból származó, laboratóriumi vizsgálatokkal igazolt készítmények biztosítják a megfelelő hatóanyagtartalmat, illetve a tisztaságot. 

 

Összefoglalás

Köszvény esetén az elsődleges cél a húgysavszint csökkentése és a gyulladás mérséklése. Az orvos által javasolt terápia mellett kiegészítésként bizonyos gyógynövények – például az aranyvessző, a csalánlevél, a fekete ribizli levél, a mezei zsurló, a pitypang vagy a cseresznyeszár – hozzájárulhatnak a szervezet tehermentesítéséhez, mivel vízhajtó, gyulladásmérséklő, illetve anyagcsere-támogató tulajdonságokkal rendelkeznek. 

Köszvény esetén kifejezetten fontos a bőséges folyadékbevitel, ennek a gyógynövényteák remekül megfelelnek! Ha nem akarunk a teakészítéssel bajlódni, akkor a szuperfinom gyógynövényporok remek szolgálatot tehetnek: egyszerűen széthúzva a kapszulát, és a bennük lévő apró szemcséket meleg (nem lobogó) vízben elkeverve pillanatok alatt elkészül a tea, amely a gyógynövény minden hatóanyagát tartalmazza. Ez a technológia sokkal könnyebbé teszi a hatóanyagok gyors, maradéktalan felszabadulását, és pontosabb adagolást tesz lehetővé, mint ami a hagyományos szálas teák esetén megvalósítható.

Végezetül azt se feledjük, hogy a köszvény súlyos, fájdalmas, gyulladásos állapot, amely orvosi diagnózist és szakorvosi kontrollt igényel. A gyógynövények és a természetes megoldások csak kiegészítő jellegűek, nem helyettesíthetik a professzionális orvosi kezelést!

 

 

Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

Keresés