Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Természetes segítők vesekő és vesehomok ellen

Természetes segítők vesekő és vesehomok ellen

A vesekő és vesehomok leggyakoribb tünetei közé tartozik az éles, görcsös deréktáji fájdalom, a gyakori vizelési inger, valamint a véres vagy zavaros vizelet. Kezeletlenül a vesekő elzárhatja a vizelet útját, gyulladást, fertőzést vagy akár maradandó vesekárosodást is okozhat. Nem véletlen, hogy aki vesekővel, vagy vesehomokkal küzd, szeretne mihamarabb megszabadulni tőle. Mielőtt azonban bármilyen öngyógyításba kezdenénk, fontos tisztázni: a vesekő és a vesehomok orvosi diagnózist és terápiát igénylő állapotok. A következőkben bemutatott gyógynövények kizárólag kiegészítő kezelésként jöhetnek szóba, nem helyettesítik az orvos által javasolt terápiát.

 

Miért lehetnek hasznosak a gyógynövények vesekő és vesehomok esetén?

Vesekő- és homokképződés legtöbbször a vizelet koncentráltságához, illetve bizonyos ásványi anyagok felszaporodásához köthető. Ha több folyadékot fogyasztunk, és a vizeletürítést természetes módszerekkel is serkentjük, támogathatjuk a kisebb kövek, homokszemcsék távozását. A gyógynövények önmagukban nem elegendőek a komolyabb kövek eltávolításához, azonban a terápia részét képezhetik. Bizonyos gyógynövények pedig gyulladáscsökkentő vagy görcsoldó hatásuk révén enyhíthetik a kísérő tüneteket (1).

 

1. Aranyvessző

Az aranyvessző az egyik legismertebb vízhajtó és húgyúti gyógynövény Európában, hatása intenzív (2). Bár nagyszabású humán klinikai vizsgálat kevés áll rendelkezésre, állatkísérletek és régebbi megfigyelések igazolják a húgyútak átöblítésére való alkalmasságát (3). A német fitoterápiás gyakorlatban vizelethajtó hatása miatt régóta használják húgyúti fertőzések és vesekő kiegészítő kezelésére.

csalan

Levele mellett a csalánnak gyökere is hasznos: támogatja a vesék kiválasztó funkcióját, különösen férfiaknak javasolt használni

2. Csalánlevél

A csalán levelének teája hagyományos vizelethajtó szer, gyakran ajánlott tavaszi tisztítókúrák részeként. Állatkísérletekben kimutatták, hogy a csalánkivonat csökkentheti a kalcium-oxalát kristályok képződését, ami a leggyakoribb vesekőtípus (5). Nagyobb humán klinikai vizsgálat egyelőre hiányzik, így a vesekő megelőzésében játszott szerepét inkább népi megfigyelések és állatkísérletek támasztják alá.

 

3. Nyírfalevél

A nyírfa levele régóta része a húgyúti átöblítő terápiáknak. Vízhajtó flavonoidjai hozzájárulnak a vizelet mennyiségének növeléséhez (6). Bár modern, kontrollált klinikai vizsgálat kevés van, a fitoterápiás szakirodalom és bizonyos európai gyógyszerkönyvek hagyományos gyógynövényként említik húgyúti panaszokra (7). A vesekőre gyakorolt hatás inkább a megnövekedett vizeletmennyiségnek köszönhető; ezzel segíti a kisebb kövek kimosását.

 

4. Mezei zsurló

A mezei zsurló ősi múltra visszatekintő vízhajtó gyógynövény, gazdag kovasavban, segíti a vese átöblítését (8). Egy modern randomizált klinikai vizsgálat szerint a zsurlókivonat diuretikus hatásában akár a hydrochlorothiazid gyógyszerekkel is vetekedhet (9). Bár a kőfeloldó, kőoldó hatásról nincsen széles körű humán adat, a nagyobb folyadékbevitelhez hasonlóan a zsurlótea is támogathatja a kisebb kövek kiürülését.

 

cseresznyeszar

A cseresznye szárában nagyobb mennyiségben fordulnak elő az antioxidáns tulajdonsággal rendelkező fenolos vegyületek, mint magában a gyümölcsben, a vizelet mennyiségét növelő hatásával is ez van összefüggésben.

 

5. Cseresznyeszár

A cseresznye vagy meggy szárából készült tea hagyományosan ismert vízhajtó ital, hazánkban is régóta alkalmazzák (10). Kis létszámú vizsgálatok utalnak arra, hogy a cseresznyeszár valóban növeli a vizelet mennyiségét, ezáltal hozzájárulhat a vesék átöblítéséhez (11). A hatás nem túl erős, de a tapasztalatok alapján kiegészítő jelleggel alkalmazható.

 

7. Fekete ribizli levél

A fekete ribizli friss gyümölcsének finom íze mellett a levél is értékes gyógynövény. Növeli a vizelet mennyiségét, gyulladáscsökkentő hatású (14). Az Európai Gyógyszerügynökség hagyományos a húgyutak átöblítésre használt gyógynövényként ismeri el (15). A nagyobb léptékű klinikai vizsgálatok hiányoznak, így a tényleges vesekőellenes hatást nem igazolták még, de kiegészítőként jól illeszthető a vesetámogató teakeverékekbe.

 

8. Pitypang

A közkedvelt pitypang régóta ismert gyógynövény. Levele és gyökere is enyhe vízhajtó hatású, segítheti a vizeletürítést (16). Emellett keserűanyagai serkenthetik az emésztést is. Egy kisebb humán vizsgálat is kimutatta, hogy a pitypangkivonat a fogyasztást követő 5 órán belül megnövelte a vizelet gyakoriságát és mennyiségét (17). A vesekő szempontjából tehát az átöblítő hatás lehet előnyös, bár a direkt kőoldó hatásra vonatkozóan nem állnak rendelkezésre széles körű adatok.

 

olajfa

Az olajfalevél fő hatóanyaga az oleuropein nevű iridoid monoterpén

9. Olajfa levél

Az olajfa leveléből készült kivonatot gyakran emlegetik az utóbbi években, főként vérnyomáscsökkentő tulajdonságai miatt, ám a húgyúti rendszerre gyakorolt hatása is figyelmet érdemel. Enyhe vízhajtó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatását is leírták (18). Állatkísérletekben kimutatták, hogy az olajfa levél kivonata antioxidáns, valamint segítheti a vizeletürítést is (19).

 

Összegzés és fontos tudnivalók

A vesekő és vesehomok kezelésének alappillére mindenkor az orvosi diagnózis és a szakszerű terápia – ideértve a megfelelő folyadékbevitelt, esetenként gyógyszeres vagy műtéti megoldásokat. A gyógynövények szerepe a kiegészítő támogatás lehet: a vizelet mennyiségének növelése, görcsoldás, gyulladáscsökkentés. Mindez segítheti a kisebb kövek, homokszemcsék távozását. Nagy köveknél, erős fájdalom vagy görcs esetén ne halogassuk a konzultációt – minden esetben kérjük ki szakember véleményét!

 

Dr Kindlovits Sára
fitoterapeuta

 

Hivatkozások

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936100
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12499204
(3) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-solidago-virgaurea-l-herba_en.pdf
(4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28848307
(5) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115305118
(6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564407
(7) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-betulae-folium-betula-pendula-roth-betula-pubescens-ehrh-folium_en.pdf
(8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24127348
(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3960516
(10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23119408
(11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18666021
(12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92766
(13) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29511425
(14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490565
(15) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-ribes-nigrum-l-folium_en.pdf
(16) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22464463
(17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3155102
(18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002804
(19) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16822208

Keresés