Kutatás: a legjobb gyógynövények szorongásra

Nagyszabású, Magyarországon egyedülálló kutatásunkban arra kerestük a választ, hogy melyek azok a gyógynövények, amelyek leginkább alkalmasak a szorongás kezelésére.
Mindenki szorongott már életében. Ez azonban az emberi lét természetes velejárója, így nem tekinthető betegségnek. Akkor válik betegséggé, ha az ember már nem képes kontrollálni azt, hátráltatja a normális életvitelét és folyamatosan szenved tőle. A szorongás a legelterjedtebb pszichiátriai betegség a Észak-Amerikában és Európában. A népesség mintegy 18 százalékát érinti.
A szorongást valós vagy vélt élethelyzet is kiválthatja. Amennyiben valós élethelyzet váltja ki, például a munkahelyi elvárásoknak való megfelelés, akkor lelki, pszichikai stressznek is nevezzük. Ha szorongás nem válik tartóssá, akkor a szervezet természetes reakciójának tekinthető és akár pozitív hatása is lehet, hiszen sok embernél éppen a stressz váltja ki azt a mozgósító erőt, amellyel képes megbirkózni a feladataival és így jobb teljesítmény nyújt. Azonban nem vagyunk egyformák, hiszen sokaknál már egy kisebb stresszhelyzet is negatív hatással lehet teljesítményére, ők ebben a helyzetben megbénulnak, jóval a képességeik alatt teljesítenek.
Akikre negatív hatással van a szorongás, feszült helyzetekben teljesen leblokkolnak. Zavart lesz a beszédük, bizonytalanná válnak, elfelejtenek dolgokat, szellemi teljesítményük jelentősen csökken. Mivel ilyenkor a szorongó személy is tisztában van azzal, hogy saját magához képes jelentősen alulteljesít, a helyzet még inkább szorongással tölti el, így egy „ördögi kör” alakul ki, amelyből sokszor nagyon nehéz kitörni.
A szorongás gyakran okoz testi tüneteket is. A stresszhelyzetben sokaknál kipirul az arc, szájszárazság, izzadás, heves szívdobogás, szapora légzés, hányinger jelentkezik, később pedig alvási zavar, hasmenés, mellkasi szorító érzés jelentkezhet. A tünetek alapján a beteg, de gyakran a kezelőorvos is más betegségre gyanakszik és erre irányuló kezelést folytat.
Mivel a szorongásra hajlamos emberek számtalanszor találkoztak már a leírt reakciókkal, igyekeznek elkerülni azokat. Ezért inkább tízszer is leellenőriznek dolgokat, mintsem egyszer is hibázzanak valamiben, és úgy érezzék, hogy ettől megszégyenülnek valaki vagy saját maguk előtt.
Ha valaki nem ismeri a szorongás negatív hatását, nehezen tudja elképzelni, hogyan vesztik el kontrollt cselekedeteik felett az ebben szenvedők. A stressz hatására kialakuló csökkenő szellemi teljesítmény képtelenné teszi a gondolkodásra a szorongó embert. Ebben a beszűkült tudatállapotban pedig az egyre fokozódó frusztráció hatására a kommunikációja is gyakran idegessé válik. Az ingerlékenység főképp a közeli hozzátartozók életét keseríti meg, mivel a szorongó ember a benne felgyülemlett feszültséget sokszor rajtuk vezeti le.
A tartós szorongás más pszichiátriai betegségek kiváltója is lehet. A szorongással küzdő betegek körülbelül fele depressziótól is szenved, és ez az arány fordítva is igaz. Szintén problémát jelenthet, hogy a betegek a szorongás oldására rendszeresen alkoholt kezdenek fogyasztani, amelyből idővel akár alkoholizmus is kialakulhat.
A szorongási rendellenességek gyakran több okra is visszavezethetők, de sok betegnél a szorongásnak nincs nyilvánvaló oka. Ezeknél a betegeknél jellemzően a neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) tartós egyensúlytalansága okozza a tüneteket. Az egyensúlyt könnyen felboríthatja egyetlen erőteljesen stresszes élethelyzet is, amely utána tartósan szorongáshoz, szabályozhatatlan aggodalomhoz vezet. Amennyiben a szorongás hosszú időn keresztül kezeletlen marad, krónikus betegségek alakulhatnak ki, mint például álmatlanság, gyomor-bélrendszeri betegségek, állandó fejfájás.
A szorongásos betegségek tünetei
Generalizált szorongásos zavar (GAD)
- Túlzott aggodalom a hétköznapi helyzetektől
- Az aggodalmak leküzdésének reménytelensége
- Nehezen megy a pihenés, az egyhelyben maradás
- Gyakran jelenik meg az ingerlékenység
- Félelem, hogy valami rossz történik.
- Izomfeszültség
- Alvászavarok
Szociális szorongás
- Túlzott félelem más emberekkel való együttléttől
- Félelem attól, hogy más emberek miképp ítélnek meg.
- Intenzív aggódás bármely társas esemény előtt
- Azoknak a helyeknek a kerülése, ahol más emberek vannak
- Nehézség a barátok megszerzésében és megtartásában
- Elpirulás, izzadás vagy remegés mások előtt
- Hányinger jelentkezése más emberek társaságában
A pánikzavar
- Váratlan és visszatérő intenzív félelem
- Erős szorongás érzése már a jövőben pánikrohamok miatt is
- Félelem azoktól a helyektől, ahol a pánikrohamok keletkeznek.
Rögeszmés-kényszeres személyiségzavar (OCD)
- Túlzott aggodalom és óvatosság
- Részletekbe, szabályokba, listákba, rendbe, szervezettségbe, menetrendbe való belefeledkezés, megszállottság
- Perfekcionizmus, mely zavarja a személyt a feladatmegoldásban
- Túlzott lelkiismeretesség, aggályoskodás, és betarthatatlan teljesítmény-elvárás, az örömérzet és az interperszonális kapcsolatok kirekesztése az egyén életéből
- Túlzott ragaszkodás a szociális konvenciókhoz
- Merevség és makacsság
Poszttraumás stressz (PTSD)
- Ismétlődő álmok és visszatérő gondolatok egy traumás vagy életveszélyes eseményről
- Fizikai reakciók olyan helyzetekre, amelyek akár csak kicsit is hasonlóak tűnnek egy múltbeli traumatikus eseményhez.
Mielőtt tovább olvasnál...
Ha úgy érzed, hogy az említett tünetek alapján szorongásos betegségben szenvedsz, mindenképp fordulj orvoshoz, hogy ő határozza meg a kezelésed. Ha szeretnél a terápiádban valamilyen gyógynövényt használni, érdemes kikérni gyógynövényekhez értő orvos, gyógyszerész vagy fitoterapeuta véleményét!
Így értékeltük a gyógynövényeket
Az értékelést alapvetően három szempont szerint végeztük.
1. Egy csillagot kapnak azok a gyógynövények, amelyeket az Európai Gyógyszerügynökség Növényi Gyógyszerek Szakbizottsága mentális stressz és hangulati rendellenességek esetén javasol használni. A szakbizottság elsősorban a gyógynövény biztonságosságát és a régóta fennálló használatot értékeli, tehát azt vizsgálja, hogy a gyógynövény népgyógyászati alkalmazása mennyire megalapozott és van-e kockázata a használatának.
2. További egy csillagot kapott az a gyógynövény, amelynek hatóanyagai jól ismertek, így azokból következtetni lehet a szorongásoldó hatásra, vagy azok, amelyekkel állatkísérletekben támasztották alá nyugtató, szorongásoldó hatást.
3. További egy-három csillagot szerezhettek azok a gyógynövények, amelyek szorongásoldó hatását klinikai kutatások is alátámasztották. A kutatásunkban szereplő növényeket a velük végzett valamennyi klinikai teszt eredményei alapján állítottuk sorrendbe. Az értékelésnél kizárólag a randomizált, kontrollált vizsgálatokat (RCT) vettük figyelembe. Erre azért volt szükség, mert csak ilyen vizsgálatok garantálhatják, hogy a hatás a gyógynövényre vezethető vissza, nem pedig a placebohatásnak köszönhető. Ezekben a kutatásokban részt vevő embereket legalább két csoportra osztják, az egyik részük gyógynövényes kezelést kap, a másik részük pedig vagy valamilyen szorongásoldó gyógyszert, vagy placebót (hatóanyag nélküli készítményt). Fontos az is, hogy a csoportba osztás véletlenszerű (tehát randomizált) legyen, így ugyanolyan arányban kerülnek életkoruk és egyéb élettani paraméterek szerint az emberek az egyes csoportokba. A jól végzett klinikai tesztekben sem a beteg, sem az őt kezelő orvos nem tudhatja, hogy a beteg gyógynövényt vagy placebót kapott kezelésként, így sem a beteg sem az orvos nem tudja pszichikailag befolyásolni a végeredményt.
Ezek a randomizált, kontrollált klinikai kutatások az alkalmazott módszerek alapján eltérő bizonyító erővel rendelkeznek. Például az is jelentősen befolyásolhatja a vizsgálat végeredményét, ha a kutatók nem közlik, hogy melyik csoportból mennyi beteg fejezte be a kezelést, és akik abbahagyták, miért tették ezt (pl. mellékhatások). Ezért a kutatásokat a minőségük szerint is értékeltük a Jadad-skála alapján. A 3-as Jadad-érték alatti kutatásokat kizártuk a vizsgálatból. Minél erősebb volt a Jadad-skála szerinti bizonyító erő, annál nagyobb súllyal vettük figyelembe a számításkor. Szintén vizsgálatuk, hogy a kutatásban mennyien vettek részt, a kisebb, 40 fő alatti kutatásokat fele súlyozással vettük figyelembe.
A klinikai kutatások alapján:
- 1 csillagot kaptak azok a gyógynövények, amelyekkel egy-két, kis betegszámmal végzett kutatást végeztek, illetve azok bizonyító ereje gyenge volt.
- 2 csillagot kaptak azok a gyógynövények, amelyekkel legalább két kutatás végeztek, a betegszám megfelelően nagy volt, a kutatások bizonyító ereje pedig magas.
- 3. csillagot kaptak azok a gyógynövények, amelyek hatásához a klinikai kutatások alapján nem férhet kétség, mivel több, magas minőségű, nagy esetszámú vizsgálat is alátámasztja hatásosságukat.
A gyógynövényekkel végzett klinikai kutatások eredményei táblázatos formában is megtalálhatók jelen kutatás irodalomjegyzékében
A gyógynövények tehát összesen 5 csillagot kaphattak attól függően, hogy mennyire eredményesen és hatásosan alkalmazhatók a népgyógyászati tapasztalatok, a hatóanyagaik és az állatkísérletek, illetve az embereken végzett randomizált, kontrollált klinikai kutatások alapján.
A kutatásban olyan gyógynövények szerepelnek, amelyet általánosan használnak ideges állapotok, nyugtalanság és szorongás kezelésére. A kutatás nem tartalmaz néhány olyan gyógynövényt, amelyet egyébként Európai Gyógyszerügynökség Növényi Gyógyszerek Szakbizottsága a mentális stressz és hangulati rendellenességek esetén javasol használni, mivel ezek jelentősége Magyarországon csekély, illetve az szorongás oldásával kapcsolatos jelentős kutatásokat nem végeztek velük. Ezek: citromverbéna levél, zab herba, szúrós gyöngyajak herba, kakukkmák herba, hársfa virágzat.
Szorongásoldó gyógynövények
Galagonya virágos hajtásvég


Orvosi kamilla virágzat

Komló toboz

A kutatások szerint a komló nyugtató hatásért a tobozban szárítás alatt megjelenő metilbuténol (2-metil-3-butén-2-ol) felelős. A metilbuténol koncentrációja folyamatosan növekszik a szárítás után is a komlótobozban, a maximális szintet két éven belül éri el szobahőmérsékleten történő tárolás során. Mivel a metilbuténol egy erősen illékony vegyület, ezért a kémiai kivonási eljárások során nagyrészt eltűnik a kivonatból, ezért a komló hatását első sorban teaként fogyasztva vagy mechanikailag kivont készítményekben lehet élvezni. A komló nagy előnye, hogy fogyasztásának nem ismertek mellékhatásai, arra azonban érdemes figyelni, hogy más nyugtató hatású gyógynövényekkel együtt szedve fokozhatja azok hatását.
Rózsagyökér (Rhodiola)

Valeriána (macskagyökér)

Kenderolaj (kannabidiol - CBD)

A CBD hatását már a nyolcvanas évektől vizsgálják a kutatók, így sokat tudunk a hatásmechanizmusáról, illetve számos vele kapcsolatos állatkísérlet is pozitív eredménnyel zárult. De ahogy más esetekben is: az, hogy valami az állatoknál hatásos még nem jelenti azt, hogy az embernél is az lesz. Arra azonban rávilágítottak az állatkísérletek eredményei, hogy a kannabidiol hatása fordított U alakú görbét ír le a bevitt mennyiséggel párhuzamosan. Ez azt jelenti, hogy kis és nagy mennyiségben is egyaránt hatástalannak bizonyult az állatkísérletekben. Ezek az eredmények a kutatók érdeklődését is felkeltették, így az elmúlt években két olyan vizsgálatot is lefolytattak, amelyben különböző dózisban adták a kannabidiolt nyilvános szereplés előtt. Mindkét vizsgálat megerősítette az állatkísérletek eredményeit: a 150, 600 és 900 mg-os adagok hatástalannak bizonyultak, míg a 300 mg-os adagok enyhe szorongásoldó hatást mutattak. Mivel a CBD hazánkban gyógyszerként nem kapható, az olajokat pedig gyakran pálma- és egyéb olajokkal hígítják, így kétséges, hogy azok alkalmasak-e egyáltalán szorongásoldásra – leszámítva a placebohatást. Az USA-ban egyébként gyógyszerként is forgalomban van kannabidiol, de ott epilepsziás betegek kiegészítő kezelésére használják. A CBD-vel sok más betegséggel kapcsolatos klinikai kutatást is végeztek (álmatlanság, Parkinson-kór, sclerosis-multiplex, skizofrénia, dohányzásról leszokás), de egyik területen sem értek el vele átütő eredményeket, sőt inkább kudarcos kísérletekről tudtak csak beszámolni a kutatók.
Golgotavirág

Orvosi citromfű

Orvosi levendula

A levendula hatóanyagai – első sorban a linalool – azért lehet ilyen hatásásos, mert képes a bőrön, a bélrendszeren, sőt még a tüdőnkön keresztül is a véráramba jutni. Mivel a vér-agy gáton is átjut, így közvetlenül az idegrendszerben fejti ki hatását, amely megegyezik a benzodiazepin típusú szorongásoldókéval. Hatóanyagai emellett a simaizmok görcsét is oldják, amely szintén hozzájárul a nyugtató, stresszoldó hatáshoz. Ráadásul a vizsgálatok szerint a levendula alkalmazása a nyugtató hatás ellenére sem rontja a szellemi teljesítményt, sőt egyes kutatások szerint inkább pozitív hatással van rá. További előnye, hogy szinte lehetetlen túladagolni. Ennek ellenére mindig tartsuk be a gyártó által meghatározott adagokat!
Papp János
fitoterapeuta, gyógynövény-alkalmazási szakmérnök