Orvosi citromfű
Mennyiségi kedvezmény
3 db -tól
1.990 Ft / db
|
|
60 db étrend-kiegészítő kapszula,
Az orvosi citromfű hivatalos jegyzékben szereplő egészségtámogató hatásai: 1. Hozzájárul a szellemi képesség megőrzéséhez. 2. Elősegíti a nyugodt, kiegyensúlyozott hangulatot, a jó szellemi és fizikai közérzetet. |
|
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható kézbesítés: | 2025. február 06. |
Hűségpontok: | 229 |
Átlagos értékelés: | (15) |
|
Részletes ismertető
Miért ajánljuk?
- 2,5-szer magasabb rozmaringsav-tartalommal*, még intenzívebb élettani hatás!
(*A hatályos Európai Gyógyszerkönyv Orvosi citromfű levél gyógynövénycikkelyében szereplő előíráshoz képest.) - Az Európai Gyógyszerügynökség Gyógynövény Szakbizottsága ajánlásának megfeleltethető formában és adagolással.
- A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak.
- Egy kapszula tartalma ~2 g szálas orvosi citromfű tealevélnek felel meg.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
A termék kedvezményes áron vásárolható meg a Ciklusharmónia gyógynövénycsomagban.
Mikor ajánljuk?
- Az orvosi citromfű segíthet a szellemi képességek és a gondolkodás egészségének megőrzésében idős korban. Segít a mindennapi stressz kezelésében, támogatja a relaxációt és a kiegyensúlyozott hangulatot. Nyugtalan alvás esetén természetes segítség lehet az elalvás megkönnyítésére és a pihentető alvás elősegítésére. Mindezek mellett az emésztés komfortját is javíthatja. ⇒ Részletes tájékoztató az terméken megjelenő egészséggel kapcsolatos állításokról.
- Az orvosi citromfű rendszeres fogyasztása az idős korral együtt járó szellemi hanyatlás (nem specifikus demencia, Alzheimer-kór stb.) esetén is ajánlható, az orvos által meghatározott terápia mellett, egészségtámogatás céljából.
Az orvosi citromfű élettani (fiziológiai) hatásai
1. Szellemi képességek megőrzését és a gondolkodás egészségét támogató hatása
- Az orvosi citromfüvet eredményesen alkalmazták egy olyan vizsgálatban, amelyben idős személyek szellemi képességének megőrzésére gyakorolt hatását vizsgálták. A vizsgálatban 42-en vettek részt (65 és 80 év közöttiek, 18 nő, 24 férfi). A citromfűkivonat jó hatással volt a a gondolkodási képességre és az ingerlékenységre. Utóbbi pozitív élettani hatás az idős személyek hozzátartozóinak életét is megkönnyítheti (Akhondzedeh).
- Egy 2003-ban közzétett kutatás szerint a citromfűkivonat a fiatalok memóriáját és hangulatát is javítja. A vizsgálatba 20 önkéntest vontak be, akik 600, 1000, és 1600 mg szárított citromfüvet kaptak kapszulában. A legnagyobb dózis esetén jelentősen javult a résztvevők szellemi képessége, jobb lett a hangulatuk és nyugodtabbá váltak (Kennedy).
További gyógynövények az "IDŐSKORI AGYI EGÉSZSÉG" kategóriában
2. A nyugodt, pozitív hangulatot, illetve a jó szellemi és fizikai közérzetet támogató hatása
- Az orvosi citromfű hangulatra és szellemi képességekre gyakorolt hatását egy speciális vizsgálatban kutatták az Egyesült Királyságban. Ebben 18 egészséges önkéntesnek adtak citromfű-kivonatot. Ezután egy órával enyhe pszichés stressznek tették ki őket. A hangulatukat és szellemi teljesítményüket pedig egy korábbi vizsgálattal vetették össze. A kutatók megállapították, hogy a citromfű-kivonat jelentősen csökkentette a stressz negatív hangulati hatásait, emellett növekedett a kezelésben részt vevők önértékelése is. A vizsgált személyek a kezelés hatására gyorsabban oldottak meg matematikai feladatokat úgy, hogy ez nem ment a pontosság rovására (Kennedy).
- A citromfű-kivonat hatását olyan 6-7 éves gyerekek estében is vizsgálták, akik szorongtak a fogászati kezelés előtt. A vizsgálatba vont 90 gyerekek egy része placebót (hatóanyag nélküli készítményt), másik részük citromfű-kivonatot kapott. 30 perccel később azoknál a gyerekeknél, aki nagy dózisú citromfű-kivonatot kaptak, jelentősen csökkent a szorongás (Pardo-Aldave).
- Több klinikai vizsgálat összegzése alapján a kutatók megállapították, hogy a citromfű csökkenti a szorongással kapcsolatos tüneteket és javítja az alvás minőségét a kontrollcsoportokhoz képest. A vizsgálatokban a citromfüvet egyaránt alkalmazták orálisan, illetve aromaterápiásan is (Ghazizadeh, Cases).
További gyógynövények a "NYUGODT KÖZÉRZET" kategóriában
3. A nyugodt, pihentető alvást elősegítő hatása
- A citromfű nyugtató, alvást elősegítő hatása régóta ismert. Ezt erősíti meg az a kutatás is, amelyben 20 szorongó vagy rosszul alvó önkéntes vett részt (6 férfi és 14 nő, 18-tól 70 éves korig). 95 százalékuknál eredményes volt a citromfű alkalmazása, 70 százalékuknál teljesen elmúlt a szorongás, 85 százalékuknál az álmatlanság, 70 százalékuknál pedig mindkettő. A vizsgálat alatt nem figyeltek meg mellékhatásokat (Cases).
- Menopauza tüneteit mutató, rosszul alvó felnőttekkel végzett előzetes klinikai kutatások azt mutatják, hogy egy citromfűlevelet (250 mg) és édesköményt (250 mg) tartalmazó kombinációs készítmény napi egyszeri alkalmazása 8 héten keresztül 24-38%-kal javítja a menopauzához kapcsolódó tüneteket és alvási zavarokat. Ezek a javulások szignifikánsak voltak a placebó készítményhez képest (Shirazi).
További gyógynövények a "PIHENTETŐ ALVÁS" kategóriában
4. Egészséges emésztést támogató hatása
- A citromfű emésztés egészségét támogató hatása főként antioxidáns hatású hatóanyagaira vezethető vissza. Az antioxidánsai jellemzően polifenolos szerkezetűek (Hohmann, Triantaphyllou). Az antioxidáns hatásért leginkább a rozmaringsav felelős, amely laboratóriumi vizsgálatok szerint a gyulladásserkentő anyagok képződését is kedvezően befolyásolja (Englberger). Az egészségtelen étkezés, a stressz, a dohányzás, az alváshiány, sőt a túlzásba vitt sportolás is fokozza a gyulladásserkentő anyagok termelődését a szervezetben. Ennek ellensúlyozásához hozzájárulnak gyógynövények természetes antioxidáns összetevői.
- A citromfű más gyógynövényekkel kombinálva több klinikai kutatásban is kedvező élettani hatású volt az emésztésre (Vejdani, Madisch, Melzer, Savino, Martinelli, Weizman).
További gyógynövények az "EMÉSZTÉS TÁMOGATÁSA" kategóriában
Figyelmeztetések
Nyugtató, altató hatású gyógynövényekkel vagy gyógyszerekkel együtt fogyasztva fokozhatja azok hatását!
- Klinikai vizsgálatok szerint a citromfűlevélben levő hatóanyagoknak a központi idegrendszerre ható nyugtató hatásuk van, így a termék nyugtató hatású gyógyszerekkel és gyógynövényekkel való egyidejű alkalmazása fokozhatja azok hatását (Kennedy, Soulimani).
Terhesség és szoptatás alatt is fogyasztható.
- A citromfűlevél régóta fogyasztott hagyományos gyógynövény, amelyet az Egyesült Államok és az Európai Unió élelmiszer-felügyeleti hatóságai is biztonságos élelmiszerként tartják nyilván. A régóta fennálló biztonságos használat és a rendelkezésre álló kutatási eredmények alapján a citromfű fogyasztása terhesség és szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazható.
Fogyasztása 3 éves kor alatt nem ajánlott! 3 és 10 éves kor között az ajánlott a teaként történő fogyasztása a kapszulák nagy mérete miatt.
- Az eddigi kutatások eredményei alapján a citromfűlevél fogyasztásának nincs érdemi kockázata 3 éves kor felett. A termék fogyasztását 3 és 10 éves kor között folyadékban oldva ajánljuk a kapszulák nagy mérete miatt. További részletek az Adagolás fejezetben.
Fogyasztás időtartama
- Nem ismert olyan hatás, amely miatt indokolt lenne a citromfűlevél fogyasztásának időbeli korlátozása,
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat a citromfűlevél fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32475/2023
Kosárba |
Érzékszervi jellemzők
* Általános tájékoztató az alkalmazott grafikai jelölésekről (ikonokról)
Adagolás, fogyasztás, összetevők
ADAGOLÁS | 1. Szellemi képességek megőrzése, 2. Nyugodt, pozitív hangulat ► Naponta 2-3 alkalommal 1 kapszula. 3. Pihentető alvás ► 1-2 kapszula lefekvés előtt fél órával. 3. Emésztés egészsége ► Naponta 2-3 alkalommal 1 kapszula étkezés előtt. (Az adagolás megfeleltethető az EU Gyógynövény Szakbizottsága ajánlásának.) |
FOGYASZTÁS | Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve. Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl forró, de legalább 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. Ismerje meg, hogyan és miért érdemes teát készíteni a kapszulákból! Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.) |
ÖSSZETEVŐK | ► Kapszulánként 450 mg orvosi citromfű levél (Melissae folium) NaturMill® szuperfinom gyógynövénypor, kapszulahéj:zselatin. |
Vélemények
Hatásos.
Máskor is rendelek még.
Az orvosi citromfűről
Hatóanyagok
- llóolaj: 0,06-0,8% (monoterpén aldehidek: főképp citrál, nerál és cotronellál).
- Szeszkviterpén származékok: β-kariofillén és germakrén-D (mindkettő 10%-ban az illóolajban.
- Monoterépén glikozidok.
- Flavonoidok glikozdos formában: luteolin, quercetin, apigenin és kampferol
- Fenilpropanoidok, többek között hidroxi-fahéjsav származékok: kávésav, klorogénsav és rozmaringsav.
- Triterpének: ursolsav és oleanolsav.
Története
- Több mint 2000 éve használjuk sokféle célra. Idegnyugtató hatását először Avicenna (980-1037 között élt perzsa tudós) írta le. A középkori Európa nyugtató- és csillapítószere volt citromfűből készült Melissa-víz.
- Tudományos neve jó mézelő képességére utal, a melissa ugyanis görögül mézelőt jelent. Erre utal korábban általánosan használt magyar neve is: méhfű. A méhek állítólag annyira szeretik, hogy ahogy Csapó József írja 1775-ben: „ha a kast megkenik vele, abból soha ki nem szöknek".
Elterjedése
- Dél-Európában és Kelet-Mediterránban őshonos. Hazánkban kivadulva fordul elő a Dunántúl délkeleti részén.
Leírása
- Lágy szárú évelő növény. Bokrosan elágazó szára 1 méter magasra is megnő. Keresztben átellenes tojásdad levelei 3-6 centiméteresek, sötétzöldek, gyéren szőrözöttek, kissé hólyagos felületűek. Virágai bimbós állapotban sárgák, kinyílva fehérek.