Mezei zsurló herba
50 db teljes értékű gyógynövény-kivonatot tartalmazó kapszula Egészségügyi hatásai: 2. A vizeletkiválasztás fokozásával segíti a húgyhólyag átöblítését, egészségét. 3. Hozzájárul a máj normál működéséhez. 4. Elősegíti az artériák és koszorúerek rugalmasságának megőrzését. 5. Támogatja a köröm, a haj és a bőr egészségét. Népgyógyászati alkalmazása: |
|
Átlagos értékelés: |
![]() |
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható szállítás: | 2021. március 10. |
|
Leírás
Egészségügyi hatásait alátámasztó tudományos bizonyítékok
1. A csontok és kapcsolódó szövetek egészségének megőrzését támogató hatása
- A zsurló hajtása jelentős mennyiségű szerves kovasavat tartalmaz, mennyisége a 8-10%-ot is eléri. A kovasavnak hívjuk azokat a vegyületeket, amelyek szilíciumhoz kötött oxidokat és hidroxilcsoportokat tartalmaznak. Az elmúlt harminc évben összegyűlt adatok alapján az étkezéssel felvett szilícium előnyös hatású a csontok és hozzá csatlakozó szövetek egészségére. Ezt támasztják alá azok a megfigyeléses vizsgálatok, amelyeket az USA-ban és az Egyesül Királyságban végeztek és pozitív összefüggést mutattak az szilíciumbevitel és a csontok ásványi sűrűsége között. A szilícium biológiai szerepe a csontok egészségében bizonyított, de nem tisztázott, valószínűleg a kollagén szintézisében játszik fontos szerepet, illetve a kalcium beépülését segíti a csontokba. (Dr. Jugdaohsingh kutatása, Dr. Schiano és munkatársai kutatása, Dr. Carlisle kutatása, Dr. Eisinger és munkatársai kutatása, Dr. Macdonald és munkatársai kutatása, Dr. Powell kutatása)
- A 1999-ben Olaszországban egy randomizált, kettős vak klinikai vizsgálatot végeztek 122 nő bevonásával. A résztvevőket két csoportra osztották, az egyik felük mezeizsurló-kivonatot, a másik felük placebót (hatóanyagot nem tartalmazó készítményt) kapott. Vizsgálták azt is, hogy mi történik, ha zsurlót tartalmazó készítményt kapó csoport további kalcium kiegészítésben is részesül. A vizsgálat egy évig tartott, amelynek a végén a kutatók megállapították, hogy a zsurlót kapó csoport csontsűrűsége jelentősen nagyobb volt a placebót kapó betegekénél. Kiderült, hogy a kalcium adagolása tovább javította az eredményeket. (Dr. Corletto kutatása)
2. A vizelet kiválasztását fokozó és húgyhólyag egészségét támogató hatása
- Számos vizsgálat támasztja alá a zsurlófajok vízhajtó hatását. (Dr. Perez és munkatársai kutatása, Dr. Lemus és munkatársai kutatása)
- Egy négy napos klinikai vizsgálatban a zsurló vízhajtó hatása megegyezett 25 mg hidroklorotiazidéval, de vele ellentétben nem fokozta az ásványi anyagok ürülését a szervezetből. A kutatók a zsurló vízhajtó hatását magas flavonoid és ásványi só tartalmával magyarázzák. Az ásványi anyagok kiválasztását nem érintő vizelethajtó hatás főképp vesekövesség, illetve húgyúti fertőzések kiegészítő terápiájában játszhat szerepet, mivel a pangó vizelet a húgyúti kövek és kórokozók szaporodásának is kedveznek. (Dr. Carneiro és munkatársai kutatása)
3. A máj egészséges működését támogató hatása
- A távol-keleti népi gyógyászatban a mezei zsurlót régóta használják májgyulladás kezelésére. Koreai kutatók ezt a megfigyelést támasztották alá abban a 2004-es vizsgálatban, amelyben a mezei zsurlóból kivont flavonoidokkal végeztek vizsgálatokat. Megállapították, hogy a kivonat szabadgyök-fogó képességgel és májvédő tulajdonságokkal is rendelkezik. (Dr. Oh és munkatársai kutatása)
4. Az artériák és koszorúerek rugalmasságának megőrzését elősegítő hatása
- A mezei zsurló szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező élettani hatása több okra is visszavezethető. Egyrészt a benne lévő jelentős mennyiségű (1%) kávésav-származék vazorelaxációs hatására, amelynek révén csökken az érfalak feszültsége. Másrészt azokra a kutatásokra, amelyek igazolták, hogy a szilícium képes csökkenteni a vér koleszterinszintjét és gátolni az ateroszklerózis kialakulását. (Dr. Boguszewska-Czubara és munkatársa kutatása)
5. A bőr, a köröm és a haj egészségét támogató hatása
- Laboratóriumi, állati és humán kutatások arra utalnak, hogy a mezei zsurlóban nagy mennyiségben jelen lévő szilícium részt vesz a kollagén szintézisében, illetve stabilizálásában, továbbá az extracelluláris mátrix ásványi anyagokkal történő ellátásában. Az extracelluláris mátrix a kötőszöveti sejteket körülvevő, fehérjékből és szénhidrátokból felépülő hálózat. Egy olyan kollagén szálrendszerből felépülő szövedék, ami biztosítja a sejtek számára a merev térhálót. Ezáltal fontos szerepet tölt be a bőr feszességének megőrzésében, de szerepet játszik a köröm és a haj egészséges fejlődésében is. (Dr. Al-Snafi kutatása)
- Kutatás igazolta, hogy a bőr és a kötőszöveti sejtek rugalmasságáért is felelős hyaluronsav lebontását késlelteti a mezei zsurló kivonata azáltal, hogy a lebontásért felelős hyaluronidáz enzim működését gátolja. (Dr. Huh és munkatársa kutatása)
MEZEI ZSURLÓ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
A népgyógyászatban a mezei zsurlót a vizeletkiválasztás fokozására, vese és hólyagkövek esetén, inkontinenciánál, sárgaságnál, májbetegségeknél, törékeny körmök kezelésére, köszvényre és más ízületi panaszokra, testsúlycsökkentésre, erős menstruációs vérzésre és magas koleszterinszint esetén alkalmazzák. (TRC Natural Medicines)
Megjegyzések
- A mezei zsurló hajtásának fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A termék fogyasztása gyermekeknek, illetve gyengült szív- és vesefunkció esetén ellenjavallt.
- Gyermekek elől elzárva tartandó!
- Naponta legfeljebb 12 kapszula fogyasztása javasolt.
A mezei zsurló herba (Equiseti herba) szerepel a hatályos gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII.) Részletek
Vélemények








A mezei zsurlóról
Hatóanyagai
- A hajtás jelentős mennyiségű, 8-10% kovasavat tartalmaz. Ezen kívül a flavonoidok (0,5-1%), a kávésav származékok (1%) és a szaponinok a hatásáért felelős fő vegyületek.
Története
- Magyar neve a súrol igéből származik, ugyanis magas kovasavtartalma miatt alkalmas edények súrolására, innen kapta népies, kannamosófű nevét is.
Elterjedése
- Egész Európában elterjedt gyógynövény, főképp nedves réteken, szántókon, erdőszéleken, árok- és patakpartokon találkozhatunk vele.
Leírása
- Gyöktörzse elágazó, belőle kétféle szár fejlődik. A kora tavaszi termő szár és a nyári meddő szár. Gyógyászati jelentősége a nyári meddő szárnak van.
Adagolás, összetevők
Napi adag | Kétszer 1-3 kapszula. |
A) Kapszulaként fogyasztva | Bő folyadékkal lenyelve étkezés előtt. |
B) Teaként fogyasztva | A kapszulákat 2 dl frissen forralt vízbe helyezve, majd 3-5 perc után lassan, kis kortyokban elfogyasztva, étkezés előtt. Tudd meg, hogy mikor és miért érdemes teát készíteni a kivonatból! |
Összetevők | Kapszulánként 350 mg mezei zsurló hajtás (Equiseti herba) teljes értékű mechanikai kivonata (DER 2:1), kapszulahéj:zselatin. |