Madárkeserűfű herba
50 db teljes értékű gyógynövény-kivonatot tartalmazó kapszula Egészségügyi hatásai: 2. Mérsékli a szájban és torokban fellépő viszkető érzést, nyugtatja a nyálkahártyát.* 3. Növeli a vizelet kiválasztását, a húgyhólyag átmosásával támogatja annak egészségét. |
|
Átlagos értékelés: |
![]() |
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható szállítás: | 2021. március 10. |
|
Leírás
Egészségügyi hatásait alátámasztó tudományos bizonyítékok
1. Fogyást támogató hatása
- A madárkeserűfű is szerepelt abban a kutatásban, amelyben 44 különböző növény zsírfelhalmozódásra gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatásban szereplő gyógynövények közül a madárkeserűfű gátolta leginkább a sejtek zsírfelhalmozását, mintegy 21 százalékkal. A kutatók javasolták a madárkeserűfű használatát fogyókúrát támogató készítményekben. (Dr. Roh és munkatársai kutatása)
-
Egy másik vizsgálat szintén igazolta a madárkeserűfű kivonat elhízást gátló hatását. Fogyasztása után csökkent a vér trigliceridszintje, a zsírszövet tömege, ezekkel párhuzamosan pedig a testtömeg is. (Dr. Sung és munkatársai kutatása)
2. Torok és száj nyálkahártyájának egészségét támogató hatása*
- A madárkeserűfű kivonat fogínygyulladásra gyakorolt hatását vizsgálták 60 férfin. A kéthetes kutatás alatt a páciensek naponta kétszer öblögettek a kivonattal. A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy a madárkeserűfű kivonat hatásos a fogínygyulladás kezelésében. (Dr. González és munkatársai kutatása)
- Az Ethnopharmacology (Népgyógyászat) című folyóiratban közzétett kutatásban 52 növény hatását vizsgálták gyulladásos betegségek kezelésére. A madárkeserűfű herba 52 százalékkal gátolta a prosztaglandin bioszintézisét. A prosztaglandinok összetett hatású molekulák, többek között szabályozzák a gyulladási folyamatokat és a hormonok szintézisét is. Növelhetik továbbá a vese filtrációs rátáját, vagyis szerepet játszanak a vizeletkiválasztás fokozásában. (Dr. Tunón és munkatársai kutatása)
- A Fitoterapia című tudományos folyóiratban közzétett kutatásban szintén vizsgálták a madárkeserűfűből kivont 11 flavanol-glikozid gyulladáscsökkentő hatását. A kutatók megállapították, hogy egy kivételével valamennyi képes volt hatékonyan csökkenteni a gyulladást. (Dr. Grancia és munkatársai kutatása)
-
A madárkeserűfű hajtásból készült kivonat baktériumfejlődést gátló hatását több kutatás igazolta. A kivonat gátolta többek között a fertőzéseket okozó Escherichia coli, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi, Salmonella paratyphi, Shigella flexneri, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis és Streptococcus pyogenes fejlődését. Szintén igazolták a kivonat gombaellenes hatását az Aspergillus flavus, az Aspergillus fumigatus, az Aspergillus niger fertőzést okozó gombafajok esetében. (Dr. Salma és munkatársa kutatása, Dr. Zhang és munkatársa kutatása)
3. Húgyhólyag egészségét támogató hatása
- A madárkeserűfűvet évszázadok óta alkalmazzák kisebb húgyúti problémák kezelésére. Hatása a kutatók szerint a benne található szaponin vegyületekre, a cseranyagokra és a flavonoidokra vezethető vissza. A madárkeserűfű a tapasztalatok alapján fokozza a vizeletkiválasztást, segíti a húgyutak egészséges állapotának helyreállítását. (Dr. Jansone és munkatársai kutatása)
Figyelmeztetések, ellenjavallatok
- A csillaggal (*) jelölt kedvező egészségügyi hatás eléréséhez válassza az Adagolásnál ismertetett "B" fogyasztási módot!
- A madárkeserűfű herbájának fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot!
- Fogyasztása nem ajánlott terhesség és szoptatás alatt, illetve 12 éven aluliaknak!
- Naponta legfeljebb 12 kapszulát fogyasszon!
- Gyermekek elől elzárva tartandó!
A madár keserűfű herba (Polygoni avicularis herba) szerepel a hatályos gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII.) Részletek
Vélemények












A madárkeserűfűről
Hatóanyagai
- Flavonoidok (miricetin, kempferol, kvercetin-glikozidok: avikularin stb.), cseranyagok, szaponinok, szerves kovasavak.
Története
- A madárkeserűfű a növény nevének újkori alakja, régebben porcsinfűnek vagy porcsin-keserűfűnek hívták. A névváltoztatás oka, hogy könnyebben megkülönböztethető legyen a szintén gyógynövényként és salátanövényként fogyasztott kövér porcsintól (Portulaca oleracea). A porcsin szó egyébként a latin porcus "disznó" szóból ered.
- A növény tudományos nevének (Polygonum) jelentése: soktérdű, utalva a növény sűrűn megjelenő vastag szárcsomóira. Az elnevezés már az ókorban megjelent, Theophrasztosznál, Héradotosznál, Pliniusnál számos helyen felbukkan. A tudományos nevében az aviculare „madár által szívesen evettet" jelent.
- Egyéb nevei: porcfű, porcsfű, porcing, porcsolán, porcogó pázsit, disznópázsit.
Elterjedése
- Egész Magyarországon fellelhető utak mentén
Leírása
- 20-40 cm-es szára a talajon szétterül, vagy fű között nőve feláll. A száron sok csomó van, amelyeket barna, hártyás hüvely vesz körül. Lándzsa alakú levelei 1-2 cm hosszúak. Apró virágai a levelek hónaljában csomókban nőnek. Egész nyáron át virágzik.
Adagolás, összetevők
Napi adag | Kétszer 1-3 kapszula. |
A) Kapszulaként fogyasztva | Bő folyadékkal lenyelve étkezés előtt. |
B) Teaként fogyasztva | A kapszulák tartalmát 2 dl forró vízbe helyezve, majd felkeverés után teaként fogyasztva Tudd meg, hogy mikor és miért érdemes teát készíteni a kivonatból! |
Összetevők | Kapszulánként 400 mg madár keserűfű (Poligoni avicularis herba) teljes értékű mechanikai kivonata (DER 2,5:1), kapszulahéj:zselatin. |