Próbálj meg lazítani! - gyógynövényekkel

A lila nyugalom
A nyugtató hatású gyógynövények közül elsőként valószínűleg mindenkinek a levendula ugrik be. Nem is alaptalanul, hiszen illóolaj-komponensei (elsősorban a linalool) képesek áthatolni a vér-agy gáton és a szintetikus nyugtatókhoz hasonló hatást elérni. Mindezt nem csupán laboratóriumban, hanem jól tervezett, emberekkel végzett klinikai vizsgálatokban is sikerült igazolni. Eredményes kezeltek vele ezen kívül alvászavarokkal küzdő embereket is, de azt is igazolták, hogy a levendula fogyasztásával elérhető, hogy kevesebb szintetikus fájdalomcsillapítót kelljen szedni a műtétek utáni fájdalom kezelésére. Mindezeken túl jól hat a migrénes fejfájásra, sőt a depresszió tünetei is csökkenthetők vele.
Pozitív hangulat, antioxidánsokkal
Valamivel enyhébb nyugtató hatás várható a citromfűtől, amelyet már a középkori kolostori gyógyításban meghatározó szerepet betöltő Avicenna is hasonló célból említ. A citromfűnek ráadásul van egy másik előnyös tulajdonsága is: nagyon sok antioxidáns hatású hidoxifahéjsav-származékot, főképp rozmaringsavat tartalmaz, amely képes megkötni a káros szabadgyököket, amelyek az egészségtelen életvitel velejárói. Mindezen előnyös hatásain túl a citromfű-terápia előnyösnek bizonyult Alzheimer-kóros betegek kezelésében is, javítva a betegek szellemi képességét és csökkentve dührohamaik számát és intenzitását.
A megosztó illatú gyógynövény
Szintén elismert nyugtató hatású gyógynövény a macskagyökér, vagy divatosabb nevén: valeriána. Ha valaki már szagolta növény szárított gyökerét, tudja, miért nevezték el a macskáról. Sokan nem szeretik ezt az erős, földes illatot, ezért nem szívesen fogyasztják teaként. Szerencsére hatását kapszulázott formában is kifejti. A hatása lassan alakul ki, ezért egy-két hétig türelemmel kell lennünk. A hatásosságát több mint tíz, embereken végzett klinikai vizsgálat igazolja, amelyekből az is kiderült, hogy hatása felveszi a versenyt a szintetikus nyugtatókkal is, ugyanakkor kevesebb mellékhatással rendelkezik náluk.
Ha rossz a kedvünk és sokat szorongunk
Talán valamennyi gyógynövény közül az orbáncfű hatását vizsgálták leginkább embereken. Nem is alaptalanul, hiszen bebizonyosodott, hogy az orbáncfű kiválóan oldja a szorongást és jól alkalmazható enyhe depresszió esetén. Az orbáncfű hatását is összevetették a szintetikus gyógyszerekével, és itt is kiderült, hogy ugyanolyan jól leküzdhető vele a tartós rosszkedv.
Papp János gyógynövény-alkalmazási szakmérnök, fitoterapeuta