További képek
Kerti kakukkfű
Mennyiségi kedvezmény
3 db -tól
1.990 Ft / db
|
|
60 db étrend-kiegészítő kapszula, A kerti kakukkfű hivatalos jegyzékben szereplő egészségtámogató hatásai: 1. Nyugtatja a torkot, a garatot és a hangszálakat. |
|
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható kézbesítés: | 2025. január 07. |
Hűségpontok: | 229 |
Átlagos értékelés: | (3) |
|
Részletes ismertető
Miért ajánljuk?
- Kimagasló mennyiségű kerti kakukkfüvet (500 mg) tartalmazó kapszula!
- A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak.
- Bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
- Egy kapszula tartalma ~2 g szálas kakukkfűből készült teának felel meg.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
- A kerti kakukkfű már kisgyerekkortól biztonságosan alkalmazható a légutak és az immunrendszer egészségének támogatására és emésztésjavításra ⇒ Részletes tájékoztató az terméken megjelenő egészséggel kapcsolatos állításokról.
- A kerti kakukkfű produktív köhögés, torokfájás kezelésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett is fogyasztható kiegészítésként, illetve egészségtámogató céllal.
A kerti kakukkfű élettani (fiziológiai) hatásai
1. A légutak egészségét támogató hatása
- A kerti kakukkfű elfogyasztása után a bélből felszívódott timol és egyéb illóolaj-komponensek a májba kerülnek, ahol átalakulnak, majd a tüdő és a vese választja ki őket. Mivel a kiválasztás lassú folyamat (a vérben lévő koncentráció 10 óránként feleződik), ezért a hatás sokáig érvényesül (Kohlert).
- A kerti kakukkfű illóolaj-komponensei a tüdő hörgőiben fokozzák a nyák termelődését, ezzel hígítják a váladékot, amely segíti annak felköhögését. A szakirodalmi adatok szerint az illóolaj komponensei fokozzák a garatban lévő csillószőrök mozgását is, amely szintén a váladék ürülését segíti. A kutatások azt is igazolták, hogy az illóolajban lévő timol és karvakrol már nagyon kis mennyiségben is kifejtik hatásukat. A kutatások igazolták a hatóanyagok görcskészséget csillapító hatását a hörgőkben (Begrow). Ez utóbbi megfigyelés alátámasztja a tapasztalatban is megfigyelt köhögéscsillapító hatást.
- A kerti kakukkfű-kivonatokkal klinikai kutatásokat is végeztek. Egyik ilyen vizsgálatban 60 fő vett részt, akiknek az egyik fele kakukkfű-kivonatot, a másik fele pedig brómhexint kapott. (A brómhexin egy általánosan használt szintetikus vegyület, amelyet gyógyszerekben nyákoldásra használnak, mivel fokozza a hörgőkben a kiválasztást, ezzel hígítja, könnyebben felköhöghetővé teszi a besűrűsödött nyákot.) A vizsgálat megállapította, hogy a kakukkfű-kivonat élettani hatása megegyezett a szintetikus készítményével (Knols).
- A kakukkfű-kivonat más gyógynövényekkel kombinálva is kedvező élettani hatású volt a sűrű nyák oldásában: borostyán, kankalin, ánizs és fehér mályva együttes adásával is eredményesen alkalmazták. Minden esetben segítette a nyák ürülését a tüdőből (Buechi., Ernst, Gruenwald., Kemmerich).
További gyógynövények a "TOROK, SZÁJ GARAT ÉS HANGSZÁLAK EGÉSZSÉGE" kategóriában
2. Emésztést támogató hatása
- A kakukkfüvet kisebb mennyiségben hagyományosan húsételek fűszerezésére használják, emésztéskönnyítő hatása miatt. Sok helyen emiatt pecsenyefűnek is hívják.
- A kakukkfű emésztést segítő hatása antimikrobás hatásából is adódik. Egyes baktériumok és gombák a vékonybélben elszaporodva gátolhatják az egészséges emésztést, főképp csökkent emésztőnedv termelődés esetén (Länger).
- Az emésztést segítő hatásához hozzájárul a kakukkfű göcsoldó hatása is, amely nyugtatóan hat a bélfal simaizmaira (Meister).
- A kerti kakukkfű hatóanyagai valószínűleg az emésztőnedvek (hasnyál, epefolyadék) kiválasztását is fokozzák, amely szintén segíti a zsíros és fehérjében gazdag ételek emésztését.
További gyógynövények az "EMÉSZTÉS TÁMOGATÁSA" kategóriában
3. Az immunrendszer egészségét támogató hatása
- A kerti kakukkfű immunrendszerre gyakorolt hatása a korábban ismertetett hatásaira vezethető vissza:
- baktérium és gombaellenes hatás;
- a tüdő hörgőcskéit fokozott nyákképződésre serkenti, ezzel védve a tüdőt a behatoló kórokozókkal szemben;
- serkenti a garat csillószőreinek mozgását, amely az idegen anyagok távozását segíti a szervezetből.
További gyógynövények a "VÉDEKEZŐKÉPESSÉG FOKOZÁSA" kategóriában
Figyelmeztetések
Emésztőrendszeri panaszok megjelenése esetén csökkentse a napi adagot vagy szüneteltesse fogyasztását!
- Az Európai Gyógyszerügynökség vonatkozó monográfiája és értékelőjelentése alapján a kakukkfű használata biztonságos, fogyasztása során enyhe gyomor-bélrendszeri mellékhatások fordulhatnak elő, súlyos mellékhatásokra nem kell számítani.
Terhesség és szoptatás alatt naponta legfeljebb 2-3 kapszula fogyasztása ajánlott.
- A kakukkfüvet az Egyesült Államok és az Európai Unió élelmiszer-felügyeleti hatóságai is biztonságos fűszernövényként tartják nyilván és nem ismertek olyan kutatások, amelyek alapján feltételezhető lenne, hogy fogyasztása jelentős befolyással lenne a magzati vagy a csecsemőkori fejlődésre (Basch, Länger 1, Länger 2). Óvatosságból azonban csak a szokásos étrendi mennyiséget ajánljuk a kakukkfűből, amely napi 1-1,5 grammnak (2-3 kapszulának) felel meg.
4 éves kor alatt fogyasztása nem ajánlott! 4-12 éves kor között fél adag fogyasztása ajánlott teaként fogyasztva (további részletek az Adagolás fejezetben).
- A kakukkfű régóta ismert fűszernövény, amelynek fogyasztása a tradicionális használat, valamint a kisgyermekeken végzett vizsgálatok alapján biztonságosnak tekinthető a 4 évesnél idősebb gyermekek számára. A figyelmeztetésben szereplő csökkentett adagot – 4 és 12 éves kor között – a felnőtteknél alacsonyabb testsúly indokolja (Länger 2). A termék fogyasztását 4 és 12 éves kor között folyadékban oldva ajánljuk a kapszulák nagy mérete miatt.
Fogyasztás időtartama
- A kakukkfű hosszú távon is biztonságosan alkalmazható gyógynövény.
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat a kerti kakukkfű fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32171/2023
Kosárba |
Érzékszervi jellemzők
* Általános tájékoztató az alkalmazott grafikai jelölésekről (ikonokról)
Adagolás, fogyasztás, összetevők
ADAGOLÁS | 1. Tüdő, torok egészsége, 3. Immunrendszer egészsége ► Naponta 2-3x1-2 kapszula (teaként fogyasztva). 2. Emésztőrendszer egészsége ► Naponta 2x1-2 kapszula étkezés előtt. |
FOGYASZTÁS | Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve. Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl 50-60 °C-os (csapmeleg) vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. A torok, a garat és a hangszálak nyugtatásához válassza ezt a fogyasztási módot! Ismerje meg, hogyan és miért érdemes teát készíteni a kapszulákból! Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.) |
ÖSSZETEVŐK | Kapszulánként 500 mg kerti kakukkfű herba (Thymi herba) SonicFine® szuperfinom instant gyógynövénypor, kapszulahéj:zselatin. |
Vélemények
A kerti kakukkfűről
Hatóanyagai
- 1-2,5% illóolajat tartalmaz, amelynek fő összetevője a timol és p-cimol. Kisebb mennyiségben mircént, terpinént, linaloolt, karvakrolt és más illóolaj-komponenseket is tartalmaz. Az illóolaj mellett cserzőanyagok, szaponinok, flavonoidok találhatók meg benne nagyobb mennyiségben, mint gyógyászati szempontból fontos összetevők.
Története
- Nevét onnan kapta, hogy a növények többsége tavasszal, a kakukk megérkezésekor nyílik.
- A római katonák kakukkfüves fürdőt vettek, hogy fokozzák erejüket és merészségüket. A bátorsággal összefüggő hagyomány a középkorban is megfigyelhető volt, amikor a hölgyek kakukkfüvet hímeztek lovagjaik kendőjébe.
- Mikrobaellenes hatása már a középkorban ismert volt. XII. században Hildegard von Bingen a lepra, tetvesség és bénulás esetére javallotta.
- Járványok idején a középkorban nagy mennyiségű kakukkfüvet fogyasztottak vagy bedörzsölőként, füstölőként használták.
- A csecsemőmirigy latin neve megegyezik a kakukkfű tudományos nevével (thymus) ahhoz való hasonlósága miatt.
- A kakukkfű illóolajának fő hatóanyaga, a timol, ma is az egyik leghatékonyabb növényi eredetű antiszeptikum.
Elterjedése
- A Földközi-tenger északnyugati partvidékén honos. Hazánkban jól érzi magát meleg, napsütötte keretekben, néha kivadul.
Leírása
- Kisméretű évelő cserje. Egyenesen álló, elágazó szárain apró, lándzsaalakú leveleket nevel. Rózsaszínű és fehér virágai jellegzetes, aromás illatot árasztanak.