ÚSSZUK MEG A FELFÁZÁST!
Nyáron a legnagyobb melegben felfázni? Lehetséges, sőt mi több egészen gyakori! Most feltárjuk az okait és azt is mik a legjobb gyógynövények, ha megtörténik a baj.
Hogyan lehetséges, hogy épp a nyári melegben jelentkezik leggyakrabban felfázás, azaz hólyaghurut? Azt már szerencsére sokan tudják, hogy a vizes fürdőruhában ücsörögni nem jó taktika: elég pár perccel többet tölteni így és megvan a baj. De a nyilvános strandok, medencék vize is kedvez a jelenségnek: a vízben található baktériumok a gyakori fürdőzéssel könnyedén a húgyutakba juthatnak. A meleg idő és a szoros, nem megfelelően szellőző fehérnemű, ruházat viselése is kedvez a baktériumok elszaporodásának, a zárt terekben a túlzottan hűvösre állított klíma pedig gyengíti az immunrendszert. Ha netán nem iszunk elegendő folyadékot, a vizelet egyből koncentráltabbá válik, aminek hatására a fertőzés veszélye is megnő. E tényezők összeadódva könnyen hólyaghurutot eredményezhetnek.
A felfázás gyakrabban érinti a nőket. Tünetei mindenki számára ismertek: égető, csípő érzés vizeletürítéskor, alhasi fájdalom, hidegrázás. Ha arra gyanakszunk, hogy felfáztunk, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni! Az orvos által meghatározott kezelés mellett a gyógynövények használatával több fronton és hatásmóddal is segíthetjük a gyógyulást, sőt a gyógynövények a fertőzés ismételt kiújulását is megakadályozhatják. Lássuk milyen elemekből is áll egy jól átgondolt fitoterápiás kezelés hólyaghurut esetén.
Vízhajtás gyógynövényekkel
A vízhajtó gyógynövények a vizeletbe kerülő víz mennyiségét növelik. Húgyúti fertőzés esetén a hólyagban a baktériumok felszaporodnak, a híg és rendszeres vizelet viszont átmossa a húgyhólyagot, kiöblítve belőle a fertőző baktériumok nagy részét. A pangó vizelet egyébként is kedvez a kórokozóknak, így jobb minél alaposabban kiüríteni őket a szervezetből. Vízhajtó hatású gyógynövények, amik ilyen esetekben jól alkalmazhatóak a csalánlevél, a nyírfalevél, a mezei zsurló, a kisvirágú füzike, a petrezselyem és a pitypang herba és gyökér is. Kedvező, ha gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatás is társul a vízhajtáshoz, ahogy az aranyvessző esetében is.
Immunerősítés gyógynövényekkel
Fontos része kell, hogy legyen a húgyúti fertőzések terápiájának az immunrendszer erősítése. Erre a célra a hagyományosan vitamintartalmuk miatt alkalmazott gyógynövények, mint a csipkebogyó, a homoktövis, illetve az echinaceához hasonló immunstimuláns gyógynövények alkalmazhatóak.
Visszatérő fertőzések
Első megjelenése után a húgyúti fertőzés sajnos gyakran visszatér. Ilyenkor van jelentősége a a magas csersavtartalmú gyógynövényeknek. A csersavakban gazdag gyógynövények, mint az apróbojtorján, a madárkeserűfű, képesek megváltoztatni a bélflóra összetételét és jelentősen csökkenteni a fertőzést kiváltó baktériumok mennyiségét.
A visszatérő, erős fertőzések gyógynövénye az orvosi medveszőlő. Amellett, hogy nagy mennyiségű cseranyag található benne, tartalmaz egy arbutin nevű vegyületet is, amely a vékonybélben hidrokinonná alakul erős antibakteriális hatást fejtve ki. Bár eredményesen alkalmazható, mégis kellő körültekintéssel kell az orvosi medveszőlőt alkalmazni. Érdemes visszafogni a hús és egyéb magas fehérjetartalmú ételek fogyasztását az alkalmazása alatt: így biztosítható a kellően lúgos vizelet, ami szükséges az előnyös hatáshoz. Fogyasztása 1 hétnél tovább nem javasolt.
Dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta