Gyógynövények, étrend és életmód szerepe vastagbélgyulladás esetén

A vastagbélgyulladás – ideértve a colitis ulcerosát és a Crohn-betegség vastagbélre lokalizált formáját – krónikus gyulladásos bélbetegség, amelynek kezelésében az orvosi terápia az elsődleges. Ugyanakkor egyre több tudományos vizsgálat értékeli bizonyos gyógynövények kiegészítő alkalmazását a gyulladás csökkentésére [1]. Az alábbiakban bemutatjuk a legígéretesebb gyógynövényeket – hatóanyagaikat és működési mechanizmusukat – melyek hasznosak lehetnek vastagbélgyulladás esetén. Emellett kitérünk az étrend és az életmód szerepére is, és arra, hogy milyen tényezők súlyosbíthatják vagy javíthatják a vastagbélgyulladás lefolyását.
Gyógynövények a colitis kezelésének kiegészítésében
Kurkuma
A kurkuma fő hatóanyaga a kurkumin, amely erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Hatásmechanizmusának egyik kulcsa, hogy megakadályozza több gyulladásos citokin (pl. IL-1, IL-6, TNF-α) termelődését [2]. Egy randomizált, kontrollált klinikai vizsgálatban kurkumin kiegészítő szedése (napi 2 g, meglévő 5-ASA kezelés mellett) szignifikánsan csökkentette a colitis kiújulásának arányát: 6 hónap alatt a kurkumint szedő betegek mindössze ~5%-ánál, míg a placebót kapók >20%-ánál újult ki a betegség [3]. Ez alapján a kurkumin egy ígéretes és biztonságos kiegészítő szer lehet a remisszió fenntartásában [3].
Útifű maghéj
Bár az útifű maghéjat elsősorban rostkiegészítőként ismerjük, valójában fontos kiegészítő terápiás szerepe lehet a vastagbélgyulladásban. A vízben oldódó rost fermentálása során a bélbaktériumok butirátot (vajsav) termelnek, ami a vastagbélhám sejtjeinek fő energiaforrása és gyulladáscsökkentő hatású a bélfalban [9]. Egy 12 hónapos klinikai vizsgálat során remisszióban lévő colitis ulcerosa betegek három csoportját hasonlították össze: napi 2x10 g útifű maghéjjal kezelteket, napi 3x500 mg meszalazin hatóanyagot szedőket, illetve a két kezelést kombináló csoportot. Egy év elteltével mindhárom csoportban hasonló arányban sikerült fenntartani a tünetmentes állapotot: a relapszusok aránya ~30–40% volt, és nem volt szignifikáns különbség a csoportok között. A szerzők következtetése szerint az útifű maghéj legalább annyira hatékony lehet a remisszió fenntartásában, mint a meszalazin [9].
Zöld tea
A zöld tea gazdag polifenolokban, különösen epigallokatekin-3-gallátban (EGCG), amely erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bír. Egy kis pilot vizsgálatban enyhe-középsúlyos colitis ulcerosás betegek kaptak EGCG-ben gazdag zöldtea-kivonatot 8 héten át. A klinikai válaszarány igen biztató volt: a zöldtea-kivonatot kapók 66,7%-a érte el a javulást, míg a placebo-csoportban egy beteg sem mutatott érdemi javulást (0%) [10]. A remissziót is elérők aránya 53% volt a kezelt csoportban (szemben 0%-kal a placebónál), bár ez a különbség a kis minta miatt nem volt statisztikailag szignifikáns [10]. A zöldtea-kivonat jól tolerálhatónak bizonyult, csak enyhe mellékhatásokat jelentettek. Ezek az eredmények azt jelzik, hogy a zöld tea polifenoljai – különösen az EGCG – hozzájárulhatnak a bélgyulladás mérsékléséhez, bár nagyobb vizsgálatok szükségesek a hatás megerősítésére.
Fehér üröm
A fehér üröm egy hagyományos gyógynövény, amelyet a közelmúltban a Crohn-betegség kezelésének kiegészítésére is tanulmányoztak. A növény keserű anyagai, például az abszintin, immunmoduláns hatásúak: laboratóriumi kísérletekben az üröm kivonata csökkentette a TNF-α (tumor nekrózis faktor alfa) szintjét, amely a Crohn-betegség egyik fő gyulladásos mediátora. Ennek klinikai jelentőségét egy németországi kettős-vak vizsgálat bizonyította Crohn-betegségben szenvedő betegeken. Az üröm-kivonatot (naponta 3×500 mg) vagy placebót kaptak a betegek 10 héten át, miközben a meglévő gyógyszereiket (pl. szteroidokat) fokozatosan elhagyták. Már 6 hét elteltével szembetűnő különbség mutatkozott: az ürömöt kapó csoport betegeinek 65%-ánál gyakorlatilag teljes tünetmentesség alakult ki, szemben a placebo-csoport 15%-os arányával [7]. A Crohn-betegség aktivitási indexe (CDAI) az üröm-csoportban átlagosan 275-ről 175 alá csökkent, míg placebónál alig változott [7]. Az ürömkezelés mellett sok beteg elhagyhatta a kortikoszteroidot, ami szteroid-megtakarító hatásra utal. Fontos kiemelni, hogy bár az eredmények biztatóak, az üröm alkalmazását mindig orvosi felügyelet mellett, a konvencionális terápia kiegészítéseként szabad végezni
Étrend és életmód hatása a vastagbélgyulladásra
A gyulladásos bélbetegségek kialakulását és fellángolásait számos környezeti tényező befolyásolja. Az étrend és az életmód kiemelt szerepet játszhat abban, hogy a betegség aktivitása fokozódik vagy épp nyugalomba kerül. Az alábbiakban összefoglaljuk, mely tényezők okozhatják vagy súlyosbíthatják a vastagbélgyulladást, illetve melyek járulhatnak hozzá a javuláshoz:
-
Nyugati típusú étrend vs. rostban gazdag étrend: A modern nyugati étrend, amely sok állati fehérjét és zsírt, finomított cukrot tartalmaz, de rostban szegény, hozzájárulhat a bélflóra egyensúlyának felborulásához (dysbiosis). Ez a kedvezőtlen mikrobiom-változás növelheti a vastagbélgyulladás kockázatát és súlyosságát. Ezzel szemben a növényi alapú, rostokban gazdag étrend jótékony hatású: fokozza a bélben élő jótékony baktériumok sokféleségét és csökkentheti a gyulladást. Klinikai megfigyelések szerint, ha a nyugati étrendet több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó étrendre cserélik, a betegek állapota javulhat [11]. (Például egy kutatásban a teljes értékű növényi étrendre váltó colitis ulcerosás betegeknél sokkal kedvezőbb kimeneteleket tapasztaltak, mint korábban bármely más étrend mellett [11].) Összefoglalva: a magas rost- és vitamintartalmú, “mediterrán jellegű” étrend támogatja a remissziót, míg a feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend hozzájárulhat a betegség fellángolásához.
-
Dohányzás: A cigarettázás ellentétes hatást gyakorol a két fő IBD-típusra. Crohn-betegségben a dohányzás kifejezetten káros, növeli a fellángolások gyakoriságát és a szövődmények (mint például sipolyok) kockázatát. Ezzel szemben colitis ulcerosában érdekes módon a dohányzás védő tényezőnek bizonyult: a statisztikák szerint a dohányosok körében ritkábban alakul ki colitis, illetve a meglévő betegség lefolyása enyhébb lehet [12]. Ugyanakkor a dohányfüst számos egyéb egészségkárosító hatása miatt semmiképp nem javasolt a dohányzás fenntartása terápiás céllal. (Megjegyzendő, hogy a nikotinpótló kezelés hatását is vizsgálták colitis ulcerosában, de hosszú távú remisszió fenntartására nem bizonyult hatékonynak.) Összességében: Crohn-betegeknek erősen ajánlott a dohányzás abbahagyása, colitis ulcerosásoknak pedig a dohányzás elkerülése (még ha véd is a colitis ellen, számos más betegség kockázatát növeli).
-
Stressz és pszichés tényezők: A tartós pszichés stressz negatívan hat a bélgyulladásokra. Bár a stressz önmagában nem okozója a colitisnek, a betegek beszámolói és kutatások is alátámasztják, hogy a stressz fokozhatja a tüneteket és kiválthat relapszusokat. Egy friss tanulmányban például colitis ulcerosás betegeket követtek több mint egy évig: a magas stressz-szinttel élők 50,8%-ánál következett be klinikai fellángolás, szemben az alacsony stressz-szinttel élők 21,3%-os arányával (jelentős különbség) [13]. Ez arra utal, hogy a stressz triggereként szolgálhat a gyulladásos epizódoknak. A mechanizmus hátterében állhatnak a stressz által kiváltott hormonális és idegi hatások, amelyek az immunrendszer szabályozását befolyásolják és az agy-bél tengelyen keresztül súlyosbítják a gyulladást. Éppen ezért fontos a stresszkezelés: relaxációs technikák, pszichés támogatás vagy akár szakember bevonása segíthet a betegeknek a stressz csökkentésében, ami végső soron hozzájárulhat a hosszabb tünetmentes időszakokhoz.
-
Egyéb életmódbeli tényezők: A rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás jótékony hatással van az immunrendszerre és a mentális egészségre. Bár a mozgás közvetlenül nem gyógyítja a bélgyulladást, a mérsékelt fizikai aktivitás javítja a betegek általános állapotát, erőnlétét és hangulatát, ami segíthet könnyebben megbirkózni a betegséggel. Érdemes kerülni bizonyos gyógyszereket vagy ételeket, amelyek ismerten provokálhatják a tüneteket: például a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) túlzott használata egyes betegeknél fellángolást idézhet elő. Ügyelni kell a megfelelő vitamin- és ásványi anyag pótlásra is (kiemelten a D-vitaminra és a B12-vitaminra), mivel a gyulladásos bélbetegségben gyakran tapasztalható ezek hiánya. Összességében az egészséges, kiegyensúlyozott életmód – beleértve a helyes táplálkozást, a dohányzás mellőzését, a stressz kontrollálását és a rendszeres testmozgást – támogatja a vastagbélgyulladásban szenvedő betegek állapotának stabilizálását és jobb életminőségét. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a gyógynövények, természetes módszerekszerek kizárólag kiegészítő terápiaként használhatók, nem helyettesítik az orvosi kezelést és a gyógyszereket.
Hivatkozások
-
Langhorst J. Systematic review of complementary and alternative medicine treatments in inflammatory bowel diseases. J Crohns Colitis (2015) 9(1):86-106. PMID: 25518050. PubMed
-
Coelho MR. The Use of Curcumin as a Complementary Therapy in Ulcerative Colitis: A Systematic Review of Randomized Controlled Clinical Trials. Nutrients (2020) 12(8):2296. DOI: 10.3390/nu12082296. PubMed
-
Hanai H. Curcumin maintenance therapy for ulcerative colitis: randomized, multicenter, double-blind, placebo-controlled trial. Clin Gastroenterol Hepatol (2006) 4(12):1502-6. DOI: 10.1016/j.cgh.2006.08.008. PubMed
-
Gupta I. Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with ulcerative colitis. Eur J Med Res (1997) 2(1):37-43. PMID: 9049593. PubMed
-
Langmead L. Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral aloe vera gel for active ulcerative colitis. Aliment Pharmacol Ther (2004) 19(7):739-47. DOI: 10.1111/j.1365-2036.2004.01902.x. PubMed
-
Xu Q. The mechanism of traditional medicine in alleviating ulcerative colitis: regulating intestinal barrier function. Front Pharmacol (2023) 14:1228969. DOI: 10.3389/fphar.2023.1228969. Frontiers
-
Omer B. Steroid-sparing effect of wormwood (Artemisia absinthium) in Crohn's disease: a double-blind placebo-controlled study. Phytomedicine (2007) 14(2-3):87-95. DOI: 10.1016/j.phymed.2007.01.001. PubMed
-
Tang T. Randomized clinical trial: herbal extract HMPL-004 in active ulcerative colitis – a double-blind comparison with sustained release mesalazine. Aliment Pharmacol Ther (2011) 33(2):194-202. DOI: 10.1111/j.1365-2036.2010.04515.x. PubMed
-
Fernández-Bañares F. Randomized clinical trial of Plantago ovata seeds (dietary fiber) as compared with mesalamine in maintaining remission in ulcerative colitis. Am J Gastroenterol (1999) 94(2):427-33. DOI: 10.1111/j.1572-0241.1999.872_a.x. PubMed
-
Dryden GW. A pilot study to evaluate the safety and efficacy of an oral dose of (-)-epigallocatechin-3-gallate-rich Polyphenon E in patients with mild to moderate ulcerative colitis. Inflamm Bowel Dis (2013) 19(9):1904-12. DOI: 10.1097/MIB.0b013e31828f5198. PubMed
-
Chiba M. Westernized diet is the most ubiquitous environmental factor in inflammatory bowel disease. Perm J (2019) 23:18-107. DOI: 10.7812/TPP/18-107. PubMed
-
Berkowitz L. Impact of cigarette smoking on the gastrointestinal tract inflammation: opposing effects in Crohn’s disease and ulcerative colitis. Front Immunol (2018) 9:74. DOI: 10.3389/fimmu.2018.00074. PubMed
-
Sauk JS. High perceived stress is associated with increased risk of ulcerative colitis clinical flares. Clin Gastroenterol Hepatol (2023) 21(3):741-749.e3. DOI: 10.1016/j.cgh.2022.07.025. PubMed
Papp János