Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Ginkgo biloba a menstruáció alatt: természetes segítség a testi-lelki jó közérzethez

Ginkgo biloba a menstruáció alatt: természetes segítség a testi-lelki jó közérzethez A menstruáció és az azt megelőző napok sok nő számára fizikailag és érzelmileg is megterhelőek. Felmerülhet a kérdés: létezhet olyan természetes megoldás, ami segít könnyebben átvészelni ezt az időszakot? Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy a ginkgo, vagyis a páfrányfenyő, milyen kutatási eredmények és mechanizmusok segítségével támogatja a menstruáció előtti és közbeni jó közérzetet.

 

FIZIKAI ÉS LELKI TÜNETEK EGYARÁNT JELENTKEZNEK

A menstruáló nők többségét érinti, hogy a menstruáció időszakában a szervezetük egyensúlyi állapota felborul. Fizikai tünetek közé tartozhat a haspuffadás, mellfeszülés (mellérzékenység és duzzadás), alhasi görcsök, fejfájás, valamint a vizesedés (folyadékvisszatartás). Lelki tünetek lehetnek többek közt az ingerlékenység, szorongás, hangulatingadozás vagy levertség. Nem csoda, hogy sok nő érzi úgy, hogy a “nehéz napok” jelentősen próbára teszik a testi és lelki egyensúlyát.

 

MIÉRT KEZDTÉK A KUTATNI A GINKGO HATÁSÁT?

A Ginkgo biloba (páfrányfenyő) egy Kínában őshonos fa. Gyógyászati célokra már több ezer éve használják. Napjainkban világszerte népszerű gyógynövény és étrend-kiegészítő összetevő, elsősorban a vérkeringés és a memória támogatására alkalmazzák​. A ginkgo leveleinek kivonata gazdag antioxidánsokban, és a kutatások szerint javítja a vérkeringést azáltal, hogy tágítja az ereket és csökkenti a vérlemezkék összetapadását​ Ezen tulajdonságai miatt merült fel, hogy a ginkgo segíthet a menstruációs időszak kellemetlen tüneteinek enyhítésében is.

 

ginkgo-biloba
 Kínában őshonos, de Európában is előszeretettel ültetik parkokba, kertekbe

 

MIT MONDANAK A KUTATÁSOK?

Az eredmények kimondottan ígéretesek a ginkgoval végzett vizsgálatok alapján:

  • Egy iráni klinikai vizsgálatban 85 egyetemista nő vett részt, akik a menstruáció előtt és közben fizikai és lelki egyensúlytalanságot tapasztaltak. Két egymást követő menstruációs ciklus során a ciklus 16. napjától a következő menstruáció 5. napjáig a résztvevők ginkgo készítményt vagy placebót kaptak. A kúra végére a ginkgo-t szedő csoportban átlagosan kb. 23%-kal csökkentek tünetek, míg a placebo csoportban csak ~9%-os javulást tapasztaltak. A ginkgo csoport tagjai jelentős enyhülésről számoltak be mind fizikai, mind lelki téren – például kisebb mértékű puffadásról, mérsékeltebb mellfeszülésről, valamint kevesebb ingerlékenységről és szorongásról.

  • Egy másik, nagyobb szabású kutatásban – egy multicentrikus, dupla vak, placebo-kontrollált vizsgálatban – 165 nő kapott standardizált ginkgo kivonatot vagy placebót ugyanezzel az adagolással (a ciklus 16. napjától a menstruáció 5. napjáig). Két ciklus elteltével a ginkgo csoportban szignifikánsan enyhültek a tünetek, különösen a mellfeszülés (mellérzékenység és duzzadás)​. A vizsgálat szerint a lelki állapot is javulást mutatott: a ginkgot szedőknél csökkent az ingerlékenység és más neuropszichológiai tünetek erőssége​. A gyógynövény jól tolerálhatónak bizonyult, komoly mellékhatások nélkül. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a ginkgo ígéretes alternatív vagy kiegészítő kezelés lehet PMS-ben szenvedő nők számára​.


 

inkgo_biloba

A ginkgo élettani hatásáért felelős hatóanyagai levelében halmozódnak fel: flavonoidok, terpénlaktonok, triterpének és szerves savak is találhatóak benne

 

Mi állhat a ginkgo hatásának hátterében?

Felmerül a kérdés, hogy milyen mechanizmusok révén fejtheti ki jótékony hatását ez a gyógynövény. A ginkgo számos aktív összetevőt tartalmaz (flavonoidok, terpenoidok), amelyek pozitívan hathatnak a szervezetre. A kutatási eredmények alapján összegyűjtöttük azokat, amelyek miatt a ginkgo hozzájárulhat a jobb közérzethez a menstruáció során:

  • Gyulladásserkentő anyagok csökkentése: A benne található flavonoidok gátolhatják bizonyos gyulladást keltő anyagok (pl. prosztaglandinok) termelődését, ezáltal csillapítva az olyan tüneteket, mint a mellfeszülés, a haspuffadás vagy a vizesedés.

  • Keringés javítása: A ginkgo javítja a vérkeringést és a szövetek vérellátását. Ennek köszönhetően csökkenhet a vér és folyadék felhalmozódása a szervezetben. Jobb keringés mellett mérséklődhetnek a menstruációra természetesen jellemző hasi görcsök, mivel javul a méh és a kismedence vérellátása​. Emellett értágító és vérlemezkegátló hatása miatt segíthet megelőzni a vérrögök kialakulását, és hozzájárul az oxigén- és tápanyagellátás javításához a sejtekben.

  • Az idegrendszer támogatása: A menstruáció előtti napokban sokan tapasztalnak levertséget, szorongást vagy ingadozó hangulatot. A ginkgo ebben is segíthet, mivel bizonyos hatóanyagai támogatják az agy megfelelő működését. Kutatások szerint a ginkgo növelheti az agyban egyes “jó közérzetért” felelős neurotranszmitterek (pl. szerotonin, dopamin) szintjét, illetve gátol egy olyan enzimet (MAO), amely ezeket a hangulatszabályozó anyagokat bontja le​. Ennek eredményeként javulhat a hangulat, csökkenhet az ingerlékenység és a szorongás. Nem véletlen, hogy a ginkgot hagyományosan memóriajavító és agyserkentő gyógynövényként is számon tartják – az agyi vérkeringés fokozásával és idegsejtvédő hatásával hozzájárulhat a mentális jólléthez.

 

Szinergikus hatás a “nehéz napokon”

A legújabb kutatási eredmények alapján a Ginkgo biloba ígéretes természetes eszköz lehet a menstruációs nehézségek enyhítésére. Kutatások igazolják, hogy alkalmazása javítja a közérzetet, csökkenti a fizikai kellemetlenségeket és a hangulatingadozást, így segíthet abban, hogy ezekben a napokban jobban érezzük magunkat. Mivel minden szervezet másként reagál, ezért célszerű más, hasonló célból alkalmazott gyógynövénnyel együtt alkalmazni. Ilyen lehet például a barátcserje, amelynek kedvező élettani hatását a menstruáció időszakában szintén sok kutatási eredmény támasztja alá. E két gyógynövény együttes támogatásával a “nehéz napok” is élhetőbbé válhatnak.

 

dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta

 

 

 

 

Keresés