Fehér árvacsalán herba
A termék gyártása megszűnt, ajánljuk helyette egyéb:
|
|
Hűségpontok: | 0 |
Átlagos értékelés: | Nem értékelt |
|
Részletes ismertető
Egészségügyi hatásait alátámasztó tudományos bizonyítékok
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a gyógynövényre általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a gyógynövénytermékünk egészségügyi hatásait. ⇒ További részletek
1. Az emésztőrendszer egészségét támogató hatása
-
Az emésztőrendszer kóros működése szinte minden esetben gyulladásos folyamatokkal társul (pl. bélrendszeri fekélyek, étel érzékenység, hasmenés, stb.). A fehér árvacsalánban nagy mennyiségben vannak jelen különböző típusú erős antioxidáns hatóanyagok (iridoidok, fenoloidok, fitoekdoszteroidok), melyek számos különböző szerv gyulladásos megbetegedéseiben kifejtik gyulladáscsökkentő hatásukat (Kelayeh és munkatársai).
-
A fehér árvacsalán virág gyulladáscsökkentő hatását igazolták lengyel kutatók laboratóriumi körülmények között. Többféle módon csökkentik a gyulladást; szabadgyök-fogó képességükkel, szabad gyökök képződési folyamatának gátlásával, valamint a gyulladásos folyamatok szabályozásában szerepet játszó molekulák (interleukinok) kibocsátásának megakadályozásával (Czerwinska és munkatársai).
-
Az Egyesült Államokban a Hepatitis C vírus a fő kiváltó oka a máj megbetegedéseinek. A máj számos folyamattal hozzájárul az anyagcsere normál működéséhez. Többek között részt vesz a mérgező anyagok kiszűrésében, lebontásában vagy hatástalanításában; glükogén formában szénhidrát raktárként funkcionál; epét termel, ami a zsírok lebontásához nélkülözhetetlen stb. Amerikai kutatók kimutatták a fehér árvacsalán iridoidjainak antivirális hatását Hepatitis C ellen. A Lamiridosin A és B hatóanyagok a fehér árvacsalán vizes kivonatában találhatóak meg, és gátolják a Hepatitis C vírus sejtbe jutását (Zhang és munkatársai).
-
Iráni kutatók állatkísérletben igazolták a fehér árvacsalán vércukorszint-, vérzsírszint -, és májenzimfunkció-csökkentő hatását. A 28 napon keresztül napi 100 mg/kg fehér árvacsalánkivonattal kezelt állatok vérmintáit kiértékelve egyértelműen kimutatták a fehér árvacsalán vércukorszint-, és koleszterinszint csökkentő hatását (Abedinsade és munkatársai).
2. Vesekiválasztást támogató hatása
-
A fehér árvacsalán nagy mennyiségben tartalmaz kvercetin bioflavonoidot. A Transzplantáció című szakfolyóirat klinikai tanulmányában 43 veseátültetett személyen vizsgálva bizonyították, hogy 1 hónapon át tartó bioflavonoid készítmény (480 mg kurkumin, 20 mg kvercetin) kezelés hatására csökken az átültetett szerv kilökődésének a valószínűsége (Shoskes és munkatársai).
3. A menstruációs ciklus előtti és alatti jó közérzetet támogató hatása
-
A menstruációs rendellenességek gyakran gyulladásos folyamatokkal járnak, melyek például ciklusközi vérzéseket, fájdalmas menstruációt okozhatnak. A fehér árvacsalán gyulladáscsökkentő hatása hozzájárulhat a normál menstruációs ciklus működéséhez (Czerwinska és munkatársai).
-
A fehér árvacsalán virág magas antioxidáns hatóanyag tartalma miatt hozzájárul a nemi szervek és húgyúti rendszer egészséges működésének fenntartásához (Kelayeh és munkatársai).
Fehér árvacsalán a népgyógyászatban
A fehér árvacsalán virágát és föld feletti részét a népgyógyászatban gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és nyákoldó hatása miatt krónikus hörgőgyulladásra, torokgyulladásra, bőr-, hüvely- és méhnyak gyulladásra alkalmazták. Enyhe nyugtatóként, továbbá menstruációs problémák enyhítésére is használták.
Figyelmeztetések, ellenjavallatok
- A fehér árvacsalán fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot!
- Terhesség és szoptatás alatt fogyasztása ellenjavallt.
- Gyermekek elől elzárva tartandó!
Termékünk bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
|
|
Vélemények
A fehér árvacsalánról
Hatóanyagai
- A fehér árvacsalán számos biológiailag aktív hatóanyagot tartalmaz: iridoid-glikozidokat (lamiridozid), flavonoidokat (kvercetin, izokvercetin, tilirozid), flavonoid-glikozidkat (rutin), fenolsavakat (pl. klorogénsav, ferulasav, galliksav, p-kumarinsav), terpéneket, fitoekdiszteroidokat és illóolajokat.
Története
- Világszerte számos országban fogyasztották a fehér árvacsalánt éhínség idején alternatív táplálékként. Fiatal hajtásai, levelei és virágai is ehetőek. Használták teakészítéshez, de nyersen és főzve is fogyasztották.
Elterjedése
- A fehér árvacsalán őshonos Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában. Gyakran fordul elő utak mentén kisebb csoportokban.
Leírása
- A fehér árvacsalán 50-100 cm magas évelő növény. Szára négyszögletű, keresztben átellenes levelei szív alakúak vagy oválisak, fűrészes szélűek, de nem csípnek. Fehér vagy krém színű virágai 19-21 mm hosszúak, fedőszőrökkel sűrűn borítottak. Virágai a szár felső részén a levelek hónaljában 5-22 db-os örvökben nyílnak. A növény föld feletti részét sűrűn borítják mirigy- és fedőszőrök.