Édeskömény termés
Ár:
1.790 Ft
50 db teljes értékű gyógynövény-kivonatot tartalmazó kapszula Egészségügyi hatásai: 2. Hígítja a tüdőben képződő nyákot, így segíti annak ürülését. 3. Elősegíti a menstruáció megindulását és a menstruáció előtti és közbeni jó közérzetet. 4. Símaizomlazító és szélhajtó hatóanyagai hozzájárulnak az egészséges emésztéshez. Népgyógyászati alkalmazása: |
|
Átlagos értékelés: | Nem értékelt |
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható szállítás: | 2021. március 10. |
|
Leírás
Egészségügyi hatásait alátámasztó tudományos bizonyítékok
1. Anyatej termelődését fokozó hatása
- Az édesgyökér anyatejtermelést-fokozó hatásával kapcsolatban eddig nem végeztek klinikai kutatásokat. A hatás elsősorban a hagyományos felhasználás során nyert tapasztalatok támasztják alá. (Dr. Veres K. kutatása)
- A hatás hátterében két ok is állhat. Egyrészt édeskömény illóolaj-komponensei a tejmirigyeken keresztül kiválasztódva fokozzák azok tejtermelését. Másrészt az anyatejbe kerülő illóolaj-komponensek javítják a csecsemők emésztését, mivel gátolják a görcsös hasfájást okozó baktériumok fejlődését. Ezáltal nő a csecsemők étvágya, így többet eszik, amely pozitív visszacsatolást eredményez a kiválasztott anyatej mennyiségére.
- Az édeskömény csecsemők kólikás hasfájását mérséklő hatását támasztja alá az a kutatás, amelyben 125 kettő és tizenkettő hetes csecsemő vett részt. A kisbabák mindegyike kólikás hasfájástól szenvedett. A vizsgálatban az édesköményt kapó csecsemők 65 százalékánál értek el javulást, míg a placebocsoportban a javulás mértéke csak 24 százalék volt. (Dr. Alexandrovich és munkatársai kutatása)
- Az édesköményt más gyógynövényekkel (orvosi citromfűvel és orvosi kamillával) kombináltan is alkalmazták a csecsemők kólikás panaszainak enyhítésére. Ezekben a vizsgálatokban a kombinációs készítménnyel a csecsemők 57-85 százalékát kezelték eredményesen, míg a placebót kapó kisbabáknál csak 26-49 százalékban értek el javulást. (Dr. Savino és munkatársai, Dr. Weizman és munkatársai kutatása)
- Mivel az édesköményben lévő hatóanyagok hirtelen változtatják meg a bélflóra összetételét, ezért hasfájásban szenvedő kisbabáknál csak fokozatosan lehet elkezdeni használatát. A legjobb az, ha az édeskömény fogyasztását az édesanya kezdi el, így az anyatejen keresztül éppen elég illóolaj-komponens választódik ki ahhoz, hogy kedvező irányba befolyásolja a csecsemő bélflóráját.
2. A tüdőben képződő nyákot hígító és annak felköhögését támogató hatása
- Az Európai Gyógyszerügynökség az édesköményt megfázás okozta hurutos köhögés kezelésére ajánlja. Az ajánlást az édesköménnyel végzett kutatások eredményei és az évtizedes tapasztalatok alapján dolgozták ki. (Dr. Silano és munkatársai kutatása)
- Az illóolajban lévő illékony anyagok nem részét nem a máj vagy a vese, hanem a tüdő választja ki. Az édeskömény illóolajában nagy mennyiségben jelen lévő transz-anetol a kísérletek szerint hörgőtágító hatású, emellett fokozza a hörgőkben termelődő nyák képződését, ezzel hígítva és könnyebben felköhöghetővé teszi azt. Az illóolaj fokozza a hörgők simaizmainak összehúzódását is. A transz anetol emellett antibakteriális hatású, így segít a vírusok okozta hurutok bakteriális felülfertőződésének megakadályozásában. (Dr. Budgujar és munkatársai, Dr. Veres K. kutatása)
2. A normál menstruációs ciklus kialakítását és a menstruáció alatti jó közérzetet támogató hatása
- Az édesköményt eredményesen alkalmazták elsődleges diszmenorrea (PDM) kezesében. A PDM a különben egészséges nőknél tapasztalt menstruációs görcsök által kiváltott fájdalom, a kutatások szerint a serdülő lányok többségét érinti. Ebben az Iránban végzett kutatásban az édeskömény és a mefenaminsav (nem szteroid fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag) hatását hasonlították össze. A kutatásban olyan PDM-ben szenvedő 15-24 éves nők vettek részt, akik a menstruációs görcsök mellett fejfájásról (27%), hányingerről (63%), hasmenésről (33%) és fáradságról (93%) is beszámoltak. Az édesköménykezelés közel azonos hatású volt, mint a szintetikus fájdalomcsillapító. A hatás mindkét készítménynél a panaszok jelentkezése után nagyjából 70 perccel jelentkezett. A kutatók megállapították, hogy az édeskömény biztonságos és hatásos eszköze lehet az elsődleges diszmenorrea kezelésének. (Dr. Namavar és munkatársai kutatása)
- Az édeskömény hatását gyenge menstruáció és menstruációkimaradás esetén is vizsgálták. Ebben a szintén Iránban végzett kutatásban olyan készítményt használtak, amely az édeskömény mellett lómentát és barátcserjét is tartalmazott. A készítmény hatását a medroxyprogeszteron-acetáttal (MPA) hasonlították össze, amely a szervezetben természetesen megtalálható és a menstruáció szabályozásában fontos sárgatesthormonnal (progeszteronnal) rokon vegyület. A vizsgálatba bevont 18-40 év kor közötti nők az utolsó menstruáció utáni héten kezdték a készítmények szedését, majd két héten keresztül folytatták. Mindkét készítmény jelentősen csökkentette a kezelés utáni első menstruáció kimaradását (17%-ra az édesköményt tartalmazó gyógynövény készítmény esetében). Szintén csökkent a ciklusok között eltelt idő mindkét csoportban. A kezelés befejezése után a korábban gyógynövényeket szedők következő menstruációja 50%-ban érkezett időben, ugyanez a MPA esetében csak 23% volt. A gyógynövényeket szedőknél kevesebb pattanást és csökkent szőrnövekedést figyeltek meg, míg a MPA csoportban ennek ellenkezőjét tapasztalták. A kezelés végén a gyógynövényeket szedőknél jelentősen csökkent a vér sárgatest-serkentő és tesztoszteron hormon szintje. Jelentős mellékhatásokat nem figyeltek meg a kutatók és ajánlották a gyógynövény-kombinációt a gyenge és elmaradó menstruáció kezelésére. (Dr. Falahat és munkatársai kutatása)
- Az édeskömény a menopauzás nők esetében is hatásosnak bizonyult. A 2017-ben publikált kutatásban 90 menopauzás nő vett részt (45 és 60 éves kor közöttiek). A résztvevőket két csoportra osztották, az egyik felük 8 héten keresztül édeskömény kapszulát, míg a másik csoport placebót (hatóanyag nélküli készítményt) kapott. A menopauzás tüneteket a kezelés 4. hetében, a kezelés befejezésekor, majd ezután 2 héttel is értékelték. Mindegyik esetben jelentős javulást tapasztaltak a tünetekben, ezért a kutatók javasolták az édeskömény használatát, mivel azt tapasztalták, hogy hatásos és biztonságos módja a menopauzás tünetek enyhítésének. (Dr. Rahimikian és munkatársai kutatása)
4. Az egészséges emésztést támogató hatása
- Az édeskömény több módon is támogatja az emésztés egészségét. A kísérletek szerint növeli a gyomorsav és az emésztőenzimek termelődését. (Dr. Vasudevan és munkatársai kutatása)
- Hatóanyagai oldják a simaizmok, így a bélfal izmainak görcsösségét. (Dr. Weizman és munkatársai kutatása)
- Számos baktérium és gomba fejlődését gátolja, így megakadályozza a káros bélbaktériumok elszaporodását az emésztőrendszerben. A kísérletekben többek között gátolta az Escherichia coli, a Staphylococcus aureus, a Salmonella typhimurium és a Candida albicans fejlődését. (Dr. Budgujar és munkatársai kutatása)
- Az édesköményt eredményesen alkalmazták irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére. A kísérletben alkalmazott készítmény az édesköményen kívül kurkumint, a kurkuma egyik fő hatóanyagát is tartalmazta. A harminc napos kezelés hatására csökkent a betegek alhasi fájdalma, hasi duzzanata és általános életminőségük. (Dr. Prtincasa és munkatársai kutatása)
Édeskömény a népgyógyászatban
- A tudományosan jól alátámasztott alkalmazási területein túl a barátcserje termését a népgyógyászatban hányinger csökkentésére, cukorbetegség kezelésére, szexuális vágy serkentésére, szorongásra, étvágytalanságra, székrekedésre és álmatlanságra is használják. (TRC Natural Medicines)
Figyelmeztetések, ellenjavallatok
- Az édeskömény termésének fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot!
- Terhesség alatt az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl!
- Gyermekek elől elzárva tartandó!
Az édeskömény termése (Foeniculi dulcis fructus) szerepel a hatályos gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII.) Részletek
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írd meg véleményed!
Az édesköményről
Hatóanyagai
- Illóolaj (2%, fő összetevői: transz-anetol, fenchon, továbbá metilkavikol), fahéjsavszármazékok, kumarinok, flavonoidok, fehérjék, zsírosolaj.
Története
- Már 4000 évvel ezelőtt is felfúvódás ellen használták.
- A hurutos köhögés kezelésére a középkorban kezdték használni.
- Egyes fajtái nagy szárgumót növesztenek, amit zöldségként is népszerű, főként a meditárrán területeken.
- Kellemesen ízesíti és hosszabban eltarthatóvá teszi a kenyeret.
- Az ánizshoz hasonló illatát az ánizshoz hasonló illóolaj-komponenseknek köszönheti.
Elterjedése
- A Földközi-tenger mellékén honos, de védett helyen hazánkban is áttelel, sőt akár eredményesen termeszthető is.
Leírása
- Évelő növény. Gyökere mélyre hatol. Akár két méter magasra is megnő. Levelei többszörösen szárnyaltan összetettek, ami "légies" megjelenést kölcsönöz a növénynek. Apró sárga virágai lapos ernyőben nyílnak. A növény minden része kellemes illatú.
Adagolás, összetevők
Napi adag | Kétszer 1-3 kapszula. |
A) Kapszulaként fogyasztva | Bő folyadékkal lenyelve étkezés előtt. |
B) Teaként fogyasztva | A kapszulák tartalmát 2-5 dl forró vízbe helyezve, majd felkeverés után teaként lassan kortyolva fogyasztva.. Tudd meg, hogy mikor és miért érdemes teát készíteni a kivonatból! |
Összetevők | Kapszulánként 500 mg édeskömény termés (Foeniculi dulcis fructus) teljes értékű gyógynövénypor, kapszulahéj:zselatin. |