Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k alkalmazását az Adatkezelési tájékoztatónkban foglaltaknak megfelelően.
Menü

Gyógynövény adagolás - hitelesen

A gyógynövények helyes adagolásával kapcsolatban nagyon sokféle információ kering az interneten és a gyógynövény szakkönyvekben is. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a JAVALLAT termékekben milyen szempontok alapján határozzuk meg a javasolt adagolást, illetve arra is rávilágítunk, hogy egyébként miért ilyen nagy a szórás a javasolt adagolások között a különböző információforrásokban.

 

A JAVALLAT termékek esetén a legmegbízhatóbb információforrások alapján határozzuk meg a javasolt adagolást, amelyek az Európai Gyógyszerügynökség Gyógynövény Szakbizottsága által kiadott gyógynövény monográfiák.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó országokban – köztük az uniós tagállamokban – forgalomba hozott, illetve forgalomba hozni kívánt, emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek kiértékelésével és felügyeletével foglalkozik.

Az EMA szervezetén belül a Gyógynövény Szakbizottság (HMPC) feladata, hogy a biztonságosságra és a hatásosságra összpontosítva a gyógynövényekről tudományos adatokat gyűjtsön össze és értékeljen, amit gyógynövény monográfiák formájában tesz publikussá. A monográfiák többek között azt is tartalmazzák, hogy az egyes gyógynövényeket milyen formában és adagolás mellett ajánlott forgalomba hozni. A feldolgozási formát és az adagolást a szakbizottság minden esetben úgy ajánlja, hogy az adott gyógynövény alkalmazásával elérhető előny mindig nagyobb legyen, mint a fogyasztás esetleges kockázata.

Szinte az összes monográfia tartalmazza a gyógynövények aprított (tehát teakészítéshez való) formájának ajánlott fogyasztási mennyiségét, illetve sok esetben a por, illetve a különböző kivonatok ajánlott alkalmi és napi adagját is.

TERMÉKEINK NEM GYÓGYSZEREK, hanem kedvező élettani hatással rendelkező, a szervezet egészséges működését támogató étrend-kiegészítők, élelmiszerek! Az EMA HMPC-re való hivatkozás azt a célt szolgálja, hogy igazoljuk a fogyasztóink felé, hogy az oldalon részletesen ismertetett kedvező élettani hatás a megadott alkalmazási forma és/vagy adagolás mellett biztonságosan (alacsony kockázat mellett) elérhető az adott gyógynövény fogyasztásával.

Az EMA HMPC monográfiáira azért is hivatkozunk gyakran a termékeinknél, mivel az gyógynövényeket tartalmazó étrend-kiegészítők esetén az egészségre vonatkozó állítások jogi helyzete uniós szinten is sok kivetnivalót hagy maga után:

  • A gyógynövényekkel kapcsolatos egészségre vonatkozó állítások többsége „On-hold” státuszú. Ez azt jelenti, hogy az EU tagállamai ezeket az állításokat, az azokat alátámasztó tudományos bizonyítékokkal együtt az Európai Bizottság rendelkezésére bocsátották, hogy azok bekerüljenek a 1924/2006/EK rendelet 13. cikk szerinti engedélyezett állítások jegyzékébe (432/2012/EU rendelet melléklete). 
  • A gyógynövényekkel kapcsolatos állításokat és hozzájuk tartozó adagolásokat az azok bírálatára felhatalmazott Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nyilvántartásba vette, de azokat még csak részben értékelte. Többek között nem értékelte azt sem, hogy az Európai Bizottságnak rendelkezésére bocsátott állításokban szereplő adagolások valóban biztosítják-e az állításban megfogalmazott kedvező élettani hatást.
  • Mindezek miatt az EFSA nyilvántartásban szereplő adagolások sok esetben nem felelnek meg a szakmai szempontoknak. Gyakran nagyobb mennyiséget, koncentráltabb formát határoznak meg, mint az EMA monográfiákban szereplő, gyógyszerként forgalmazható gyógynövénykészítmények, de az is ugyanolyan gyakran előfordul, hogy a gyógynövényekkel eddig végzett vizsgálatok alapján a megadott mennyiség élettani hatás kiváltására alkalmatlan.

Ha részletesen is szeretné megismerni az Európai Gyógyszerügynökség gyógynövény monográfiáit, akkor ide kattintva tud keresni közöttük (angol nyelven).

A könnyebb áttekinthetőség érdekében a leggyakoribb gyógynövények Gyógyszerügynökség által ajánlott fogyasztási mennyiségét (teafű és por formákra) mi is összegyűjtöttük táblázatos formában, amit innen tud letölteni pdf formátumban.

(Egyes gyógynövényeknél a Gyógyszerügynökség szakemberei nem határoztak meg adagolást a por formára. Ezekben az esetekben a Gyógyszerügynökségnél általánosan alkalmazott ajánlás szerint járunk el, vagyis az aprított teafűhöz képest harmad-ötödannyit javaslunk alkalmazásra a JAVALLAT és UltraFine termékekben lévő szuperfinom porokból.)


Végül néhány további magyarázat arra, hogy miért különbözhet annyira az egyes információforrásokban a gyógynövények ajánlott adagolása:

  • A gyógynövények jellemzően sokféle hatóanyagot tartalmaznak, amelyek többféle módon is hatnak a szervezetünkre. Emiatt egyes emberek már kisebb mennyiségben is kedvező élettani hatásról számolnak be, másoknak nagyobb mennyiségre van szüksége.
  • A különböző feldolgozási módok eltérő hatóanyag-összetételt eredményeznek, emiatt az adagolás is különböző lehet:
    • Teakészítésnél egészen más mennyiségben oldódnak ki bizonyos hatóanyagok attól függően, hogy áztatjuk, forrázzuk, vagy főzzük a gyógynövényt. 
    • Nem mindegy, hogy kivonatot vagy teljes értékű gyógynövényt használunk. A kivonatból hiányozhatnak a gyógynövények egyes hatóanyagai, viszont koncentráltabbak, mint más készítmények. A teljes értékű gyógynövényporok az összes értékes hatóanyagot tartalmazzák, viszont többet kell belőlük fogyasztani, mivel az gyógynövényre jellemző élettani hatású anyagokon kívül más tartalomanyagok is megtalálhatók bennük (pl. az élettani szempontból egyébként szintén értékes növényi rostok).
    • A szálas gyógynövényteák esetén a hatóanyagoknak egy része a teafűben maradhat, a gyógynövényporoknál viszont a gyógynövény teljes hatóanyag-mennyiségét hasznosíthatja a szervezetünk.
  • Egyes gyártók kisebb ajánlott mennyiséget jelenítenek meg a termékükön, hogy így kevesebb gyógynövényt kelljen elhelyezni a termékben és kedvezőbb áron értékesíthessék azt. 
  • Az ajánlott fogyasztási mennyiségek a gyógynövények esetében gyakran hagyományokon alapulnak, amit a modern kutatások gyakran felülírnak, akár csökkentve, akár növelve a szükséges mennyiséget.

 

Ha szeretne többet megtudni arról is, hogy milyen tudományosan igazolt előnyös élettani hatásai vannak a JAVALLAT kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövényporoknak, akkor kattintson ide a részletekért!

 

Keresés